
Príspevky na sociálnych sieťach nepravdivo obviňujú talianskeho komentátora z atentátu na Trumpa
- Uverejnené 28. novembra 2023 o 10:07
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Gundula HAAGE, AFP Nemecko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Polícia z mesta Butler identifikovala strelca na Donalda Trumpa ako člena Antify Marka Violetsa,“ uviedol používateľ X 14. júla 2024 krátko po pokuse o atentát na bývalého amerického prezidenta a prezidentského kandidáta republikánskej strany v amerických voľbách v roku 2024. Priložil fotografiu muža v tmavej mikine, slnečných okuliaroch a čiernej čiapke.
V slovenčine tieto tvrdenia rozšíril na svojom telegramovom kanáli Daniel Bombic, ktorý vystupuje pod pseudonymom Danny Kollar. Neskôr svoj príspevok upravil. Bombicove príspevky v pôvodnom znení „Strelec je mrtvy, bol clenom Antify, Mark Violets“ však prevzali používatelia Facebooku aj Miriam Šrámová, asistentka poslanca SNS Ivana Ševčíka.
Bombic, ktorý sa dlhodobo zdržuje v Spojenom kráľovstve, je známym šíriteľom škodlivých dezinformácií (archív) vrátane nepravdivých antisemitských či rasistických tvrdení a nepodložených konšpiračných teórií. Boli naňho vydané tri medzinárodné zatykače za jeho činy súvisiace s extrémizmom, kyberšikanou a zverejňovaním osobných údajov. Agentúra AFP v minulosti vyvrátila Bombicove nepravdivé tvrdenia, napríklad tu, tu a tu.
Nepravdivé tvrdenia o údajnej identite strelca na Donalda Trumpa kolovali v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v nemčine, francúzštine, perzštine, španielčine či indonézštine.

Trump bol 13. júla 2024 (amerického času) odvedený z pódia s pomocou agentov tajnej služby po tom, čo naňho na predvolebnom mítingu v meste Butler v štáte Pensylvánia strelec niekoľkokrát vystrelil, pričom jedného z divákov zabil a dvoch ďalších zranil. Donald Trump na svojej platforme Truth Social uviedol, že guľka mu „prestrelila hornú časť pravého ucha“ (archív).
Pokus o atentát spustil množstvo online dezinformácií a konšpiračných príspevkov - vrátane takých, ktoré uvádzali chybnú identitu strelca.
FBI identifikovala strelca ako 20-ročného Thomasa Matthewa Crooksa z Bethel Parku v Pensylvánii:

Crooks vystrelil niekoľkokrát „smerom k pódiu z vyvýšenej pozície mimo miesta konania mítingu“ tesne predtým, ako ho ostreľovači tajnej služby zastrelili, uviedol Anthony Guglielmi, šéf komunikačného oddelenia tajnej služby, vo vyhlásení zdieľanom na X (archív).
„Extrémista hnutia Antifa Mark Violets“ neexistuje
Pomocou rozšíreného webového vyhľadávania, odkazov v niekoľkých spravodajských článkoch a spätného vyhľadávania obrázkov agentúra AFP zistila, že muž na zdieľaných fotografiách sa volá Marco Violi. Talian, ktorý sa na Instagrame označuje za novinára, publikuje na svojom blogu o športe. Na Youtube kanáli s názvom Roma Giallorossa TV uverejňuje videá, v ktorých komentuje zápasy talianskeho futbalového klubu AS Rím.

V niekoľkých jeho videách môžeme vidieť rovnaké prvky ako na široko zdieľaných fotografiách (archivované odkazy tu a tu):

Meno údajného atentátnika „Mark Violets“ je variáciou mena Marco Violi, ktoré zrejme pochádza z talianskeho účtu na sieti X, ktorý sa od 14. júla 2024 chváli tým, že „takmer rozpútal občiansku vojnu v Amerike“. Viaceré príspevky v angličtine opakovali takéto tvrdenia.
Marco Violi na svojom profile na Instagrame sám zverejnil niekoľko vyhlásení o falošných obvineniach, pričom ich označil za „nepravdivé informácie“. Potvrdil, že je mužom, ktorý má na fotografiách slnečné okuliare a tmavé oblečenie. Poprel však akúkoľvek účasť na atentáte: „Kategoricky popieram, že by som bol do tejto situácie zapojený.“ Podľa jeho vyhlásenia ho uprostred noci zobudili početné notifikácie, ktoré ho celkom zaskočili. „Som v Taliansku, som v Ríme a nemal som ani potuchy, čo sa stalo, až kým som to nevidel na talianskej televízii Sky TG24.“
Podľa Violiho toto falošné obvinenie začala šíriť „skupina hejterov“, ktorí sa na neho zameriavajú od roku 2018. Ako zdroj obvinenia uviedol dva účty. „Keďže som novinárom od roku 2006, veľmi dobre viem, že predtým, ako sa na titulnej strane objaví údajné monštrum, musíte si overiť všetky zdroje a fakty,“ dodal Violi a žiadal, aby ho online používatelia nechali na pokoji.

Nie je to prvýkrát, čo sa Marco Violi stal terčom podobných dezinformácií. Po útoku v nórskom Kongsbergu v roku 2021 sa šírili nepravdivé tvrdenia, podľa ktorých mal byť páchateľom „Marek Al-Viol“ či „Markus Volingberg“. Podobné snímky z Violiho videí kolovali už v tom čase.
Po atentáte na Trumpa sa šírilo množstvo ďalších nepravdivých správ, ktoré medzičasom agentúra AFP vyvrátila. Používatelia napríklad zdieľali zmanipulovanú fotografiu, na ktorej sa ochrankári okolo Trumpa zdanlivo usmievali, alebo z kontextu vytrhnutú fotografiu, na ktorej je zdanlivo vidno dieru po guľke v Trumpovom saku. Taktiež sa objavilo niekoľko podobných nepravdivých obvinení o totožnosti údajného strelca.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás