Tieto videá so Zelenským sú deepfake a pochádzajú z ruského účtu na TikToku

Predtým, ako sa Volodymyr Zelenskyj stal v roku 2019 prezidentom Ukrajiny, bol úspešným komikom, hercom a televíznym zabávačom, pričom záznamy z jeho mnohých vystúpení sú dostupné na internete. V apríli a máji 2024 sa na českom a slovenskom Facebooku objavili dve videá, na ktorých tancujú osoby so Zelenského tvárou a ktorých cieľom je zosmiešniť ukrajinskú hlavu štátu. V oboch prípadoch však ide o deepfake, vizuálne manipulované videá využívajúce technológiu výmeny tváre. Videá pochádzajú zo satirického ruského účtu na TikToku, ktorý zverejnil množstvo podobných klipov so zábermi z moskovského verejného tanečného parketu.

Koncom apríla a mája 2024 slovenskí a českí používatelia Facebooku zdieľali videá tancujúcich žien, ktoré majú zdanlivo tvár prezidenta Zelenského. Český príspevok bol od svojho zverejnenia zdieľaný viac ako 1200-krát. 

Image
Snímky nepravdivých príspevkov vyhotovené 7. júna 2024

Ukrajinský líder je pravidelne terčom falošných príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré sa ho snažia zosmiešniť alebo očierniť. Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila viacero podobných videí (tu, tu, tu), pričom pri niektorých z nich bola taktiež použitá technológia deepfake.

Mnohé komentáre pod spomínanými dvoma videami naznačujú, že používatelia si buď neboli istí, alebo verili, že zábery sú autentickým zachytením prezidenta Zelenského. „Šašo človek, ktorý zničil ukrajinský štát, ukrajinský národ, čistá katastrofa,“ napísal jeden z používateľov. „To je naozaj on?“ pýtal sa ďalší, na čo dostal odpoveď: „Vyzerá, že áno. Tento troglodyt nikdy nemal problém navliekať sa do ženských.“

Image
Snímka komentárov pod videom vyhotovená 6. júna 2024

Ako je však vysvetlené nižšie, tieto videá pochádzajú zo satirického účtu na TikToku, ktorý zverejnil množstvo podobných deepfake videí, pričom tieto v skutočnosti nezachytávajú prezidenta Zelenského.

Ruské deepfake videá z TikToku

V slovenskom videu so ženou oblečenou v čiernom kostýme sme si najprv všimli vodoznak „voloboy1“, pričom sme ho taktiež vyhľadali pomocou spätného vyhľadávania. Takýmto spôsobom sme zistili, že toto video bolo zverejnené 25. mája 2024 na tiktokovom účte s menom „VoloБой“. V čase písania tohto článku toto video nazbieralo na platforme viac ako 3 milióny pozretí.

Na tomto profile sme našli aj druhé video so ženou so Zelenského tvárou oblečenú v zelenom svetri, ktoré sa virálne šírilo aj z profilu českej používateľky Facebooku. Na TikToku bolo zverejnené 19. apríla 2024 a odvtedy nazbieralo takmer 240-tisíc videní. Zdá sa, že prístup k nemu je obmedzený len pre niektoré regióny, tá istá scéna je však viditeľná aj na začiatku tohto videa (archív).

Nenašli sme žiadne skoršie verzie týchto dvoch videí.

Na svojom tiktokovom profile má používateľ VoloБой aj nasledujúci popis v ruštine: „Vtípky pre vašich priateľov, kamarátov, priateľky, príbuzných, robím video montáže.“

Jeho videá sú príkladom tzv. deepfake. Ide o video zmanipulované spôsobom, pri ktorom je pôvodná tvár nahradená tvárou iného človeka za účelom vytvorenia dojmu, že robí niečo, čo v skutočnosti nerobil.

Na tomto profile môžeme vidieť mnoho podobných deepfake videí, na ktorých sú tancujúci ľudia, ktorým autor nahradil tváre tvárami západných lídrov, akými sú napríklad Joe Biden (viditeľne zmanipulované), Olaf Scholz či Emmanuel Macron.

Profil sa opakovane zameral na prezidenta Zelenského (tu, tu): 

Image
Koláž snímok deepfake videí s tvárou prezidenta Zelenského uverejnených používateľom TikToku s menom voloboy1 vyhotovená 11. júna 2024

Na tomto profile nájdeme deepfake videá aj s tvárami ďalších ukrajinských lídrov, napríklad s bývalým vrchným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl Valerijom Zalužným, ktorý sa stal veľvyslancom v Spojenom kráľovstve, či s kyjevksým starostom Vitalijom Kličkom.

Verejný parket v Moskve

VoloБой na svojom účte na TikTok v minulosti zverejnil aj ďalšie, na prvý pohľad neupravené, zábery z rovnakého priestoru (tu, tu, tu).

Pri pohľade na vizuálne prvky prítomné v týchto videách, ako napríklad ruské slová „Веранда танцев“ (Veranda tanca) v pozadí tohto videa, sme pri vyhľadávaní kľúčových slov zistili, že videá s tanečníkmi boli vyhotovené na verejnom tanečnom parkete s rovnakým názvom v parku Sokolniki v Moskve.

Podľa miestnych médií je parket otvorený pre verejnosť a ponúka bezplatný vstup dôchodcom, ktorí si môžu „zatancovať na čerstvom vzduchu za zvukov známych melódií“.

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás