Príspevky krivo obviňujú ukrajinských utečencov z požiaru skladu v Katoviciach

V poľských Katoviciach vypukol 8. apríla 2024 rozsiahly požiar v sklade, ktorý vlastní spoločnosť Farmacol. Krátko potom sa na sociálnych sieťach začali šíriť príspevky, podľa ktorých vraj oheň založili utečenci z Ukrajiny na protest proti politike poľských úradov. Podľa niektorých príspevkov bola cieľom útoku budova Farmacolu z dôvodu, aby došlo k prerušeniu dodávok liekov a k ohrozeniu pacientov v poľských nemocniciach. Prokurátor, ktorý incident vyšetruje, však pre AFP potvrdil, že hypotéza úmyselného založenia požiaru bola vylúčená. Podľa spoločnosti Farmakol aj poľských médií budova slúžila na skladovanie elektrických kolobežiek, a nie liečiv.

Po ruskej invázii Ukrajiny prijalo Poľsko viac ako milión ukrajinských vojnových utečencov - viac ako ktorákoľvek iná krajina. A hoci Poliaci stále patria k najvernejším spojencom Kyjeva, stali sa rovnako ako niektoré ďalšie európske krajiny terčom dezinformácií, ktorých cieľom je poštvať miestne obyvateľstvo proti utečencom. Podľa takýchto príspevkov Ukrajinci kradnú miestnym prácu, páchajú násilné zločiny alebo poberajú vyššiu finančnú pomoc ako miestni obyvatelia.

Video s budovou spoločnosti Farmacol, jedného z najväčších poľských distribútorov liečiv, z ktorej sa valí čierny dym, sa rozšírilo napríklad prostredníctvom príspevku na Telegrame z 10. apríla 2024. ktorý mal viac ako 10-tisíc pozretí. Podľa popisu mala farmaceutický sklad spoločnosti v Katoviciach vraj podpáliť „skupina ukrajinských utečencov nespokojných s politikou poľských úradov v oblasti dodávok ukrajinského tovaru a slabej vojenskej pomoci“, pričom malo ísť o „odvetný čin“.

Image

Obdobné príspevky v slovenčine sa šírili aj na iných miestach (tu, tu), a tiež v češtine tu alebo tu.

Požiar v Katoviciach nebol založený úmyselne

Požiar, o ktorom poľské médiá hojne informovali, vypukol 8. apríla neskoro popoludní v Katoviciach na ulici Rzepakowa. Okolo 18. hodiny boli privolaní hasiči, ktorí bojovali s plameňmi až do neskorých nočných hodín. Podľa spoločnosti si požiar nevyžiadal žiadne obete.

„Kvôli silnému dymu skončili hasiace práce až neskoro v noci z pondelka na utorok,“ povedal prestaviteľ Farmacolu Mariusz Kwaśniak v tlačovom vyhlásení, ktoré spoločnosť zaslala AFP 15. apríla 2024 s tým, že „nikto nebol zranený“.

Okresný prokurátor Sławomir Barnaś, ktorého úrad vedie vyšetrovanie, vylúčil možnosť, že by išlo o podpaľačstvo.

„Postupy vykonané v rámci vyšetrovania a miestne stanovisko požiarneho experta vylučujú hypotézu, že by požiar niekto založil úmyselne,“ povedal prokurátor AFP v telefonickom rozhovore 15. apríla 2024. Zároveň dodal, že presná príčina požiaru zatiaľ nebola oficiálne potvrdená, pretože vyšetrovanie môže trvať až tri mesiace.

V sklade boli kolobežky, nie lieky

Podľa factcheckerov poľskej tlačovej agentúry PAP sa tvrdenie, že požiar spôsobili Ukrajinci, začalo šíriť 10. apríla 2024 na platforme X v poľštine.

Autor v dnes už zmazanom príspevku podľa PAP tvrdil, že páchatelia si pravdepodobne vybrali ako cieľ budovu Farmacolu, aby prerušili dodávky liekov do nemocníc a lekární a tým ohrozili poľských pacientov.

V budove sa však v čase požiaru žiadne liečivá nenachádzali.

Spoločnosť Farmacol v tlačovom vyhlásení z 9. apríla 2024 uviedla, že objekt v ulici Rzepakowa síce vlastní, ale už ho nevyužíva (archív). V roku 2018 sa totiž spoločnosť presťahovala do nových priestorov na adrese Szopienicka 77 nachádzajúcich sa niekoľko kilometrov od miesta požiaru.

Image
Snímka z Google Maps; stará budova, v ktorej vypukol požiar, je označená červenou, nové sídlo spoločnosti Farmacol zelenou

Vo vyhlásení zaslanom agentúre AFP spoločnosť Farmacol uviedla, že sklady v ulici Rzepakowa boli v čase požiaru prenajaté spoločnosti prevádzkujúcej elektrické kolobežky v Katoviciach a okolitých mestách. To potvrdili aj hasiči, ktorí na mieste zasahovali, uviedol Dziennik Zachodni.

„Dodávky liekov do nemocníc a lekární pokračujú so stopercentnou spoľahlivosťou, takže lekárska a lekárenská starostlivosť pre pacientov je zaistená,“ uviedol Kwasniak vo vyhlásení.

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás