Príspevky vydávajú zábery alžírskeho ohňostroja za záznam izraelských raketových útokov na Pásmo Gazy
- Uverejnené 16. októbra 2023 o 15:14
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Natalie WADE, AFP USA
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Najväčší koncentračný tábor súčasného sveta, palestínska Gaza s vyše dvomi miliónmi internovaných pod paľbou izraelskej a svetovej ‚demokracie‘,“ píše vo svojom príspevku z 8. októbra 2023 Peter Nišponský, kandidát mimoparlamentnej Komunistickej strany Slovenska v septembrových parlamentných voľbách. V AFP sme v minulosti hodnotili Nišponského príspevky tu alebo tu.
Jeho príspevok obsahuje video, na ktorom je mestská panoráma zaliata červenou žiarou, keďže na oblohe vidno výbuchy svetla.
Rovnaké video so slovenským popisom si pozreli tisíce používateľov aj na Telegrame (tu, tu, tu).
V rovnakom čase, tj. po útoku militantov z Hamasu na Izrael zo 7. októbra, sa video šírilo vo viacerých ďalších jazykoch, napríklad v češtine, angličtine, španielčine, nemčine, portugalčine alebo malajčine.
Ozbrojenci Hamasu 7. októbra 2023 prerazili silne militarizovanú hranicu okolo pásma Gazy a pri najkrvavejšom útoku od založenia štátu Izraelu pred viac ako 75 rokmi zabili viac ako 1 400 ľudí - najmä civilistov - uviedol úrad izraelského premiéra 15. októbra 2023. Viac ako 120 Izraelčanov bolo unesených.
Po útoku Hamasu Izrael nasledujúci deň oficiálne vyhlásil vojnu. Podľa ministerstva zdravotníctva palestínskej enklávy si k 16. októbru 2023 vyžiadali odvetné raketové útoky na Pásmo Gazy približne 2 750 obetí, pričom približne 9 700 ľudí bolo zranených - väčšinu z nich tvorili opäť prevažne civilisti.
Pôvod videa
Na niektorých verziách videa zdieľaných na sieti X (predtým známej ako Twitter) sa objavovalo meno používateľa platformy TikTok „ramiguerfi41“. Hoci sa klip neobjavuje na profile používateľa v Európe (archívny odkaz), vyhľadávanie podľa kľúčových slov naznačuje, že ho na platforme skutočne zverejnil.
Novinári agentúry AFP v Brazílii však potvrdili, že video bolo na profile daného používateľa prístupné, pričom bolo zverejnené 27. septembra 2023, t.j. viac ako týždeň pred útokom Hamasu.
Zábery z Alžírska
Mnohí používatelia, ktorí komentovali pod príspevkami s týmito zábermi, uviedli, že bol ich pôvod dezinterpretovaný.
„Toto video je z Alžírska po víťazstve klubu Belouizdad na futbalových majstrovstvách,“ píše sa v príspevku z 8. októbra na X (archívny odkaz).
Vyhľadávanie podľa kľúčových slov odhalilo niekoľko videí podobných tomu, ktoré bolo zdieľané v nepravdivých príspevkoch (archívne odkazy tu a tu). Tieto zachytávajú futbalových fanúšikov, ktorí v hlavnom meste Alžírska odpaľujú ohňostroje a svetlice po tom, ako klub CR Belouizdad vyhral v auguste 2020 alžírsky šampionát (archivované tu).
Podobné oslavy a ohňostroje sa konali aj v júli 2023, keď klub hlavného mesta opäť získal majstrovský titul (archívne odkazy tu a tu).
Agentúre AFP sa podarilo geolokalizovať príslušné video vďaka identifikácií konkrétnych prvkov vrátane trávnatého kruhového objazdu či bilbordu s osvetleným okrajom.
Agentúre AFP sa nepodarilo zistiť, kedy presne bolo toto video pôvodne vyhotovené, ale dokázali sme, že vzniklo pred útokom Hamasu na Izrael. Taktiež sme identifikovali, že video bolo natočené v Alžírsku, a nie v Pásme Gazy.
Konflikt medzi Izraelom a Hamasom mal za následok vlnu falošných správ na sociálnych sieťach vrátane mnohých fotografií či videí vytrhnutých z kontextu. Viac správ agentúry AFP na túto tému nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás