Továreň v Kolumbii nevyrába geneticky upravené komáre a nevlastní ju Bill Gates

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali v posledných dvoch mesiacoch video továrne na komáre v Kolumbii sprevádzané tvrdeniami, že klip ukazuje továreň vlastnenú Billom Gatesom, ktorá každý týždeň produkuje milióny geneticky modifikovaných komárov. Aj keď je pravda, že Gatesova nadácia financuje výskum geneticky upravených komárov, továreň vo videu je v skutočnosti vo vlastníctve Svetového programu boja proti komárom, ktorý má mnoho ďalších darcov a ktorý nepoužíva genetickú modifikáciu, ale prirodzenú baktériu.

„Ukázalo sa, že najväčšia komárová farma na svete je v Medellíne, vlastní ju Bill Gates a vypúšťa geneticky modifikované komáre,“ píše sa v príspevku na Telegrame z 8. júna 2023, ktorý odkazuje na telegramový príspevok v ruštine s totožným obsahom.

V ďalších dňoch sa tvrdenie s rovnakým videom začalo v slovenčine šíriť aj na Facebooku alebo na sieti Vkontakte. Rovnaké tvrdenia sa šírili aj v rumunčine, v chorváčtine či v češtine.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku na Telegrame vyhotovená AFP 2. augusta 2023

Video v príspevkoch predstavuje prácu Svetového programu boja proti komárom (WMP) v Kolumbii a už video samotné odporuje niektorým tvrdeniám, ktoré sa objavujú v popise príspevkov na sociálnych sieťach.

AFP zistila, že hoci je video pravé, mnohé tvrdenia používateľov Facebooku sú aspoň čiastočne nepravdivé - Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov zdôraznila, že továreň nie je vo vlastníctve nadácie, Billa Gatesa, ale WMP. WMP poznamenal, že má okrem spomínanej nadácie dostatok iných zdrojov financovania. A žiadny z komárov chovaných v tejto továrni nie je geneticky modifikovaný.

Video zdieľané používateľmi Facebooku bolo pôvodne zverejnené na youtubovom kanáli Billa Gatesa (archívny odkaz) v auguste 2022. Vo videu vystupuje Scott O'Neill, zakladateľ a riaditeľ WMP. Táto nezisková spoločnosť patrí Monashovej univerzite z austrálskeho Melbourne.

Vo videu O'Neill predstavuje „továreň na komáre“, ktorá patrí WMP, v kolumbijskom Medellíne. Hovorí, že sa tu vyrába „30 miliónov komárov týždenne“. Vysvetľuje, že komáre chované v továrni sú infikované baktériou Wolbachia, ktorá potom v tele hmyzu súperí s inými chorobami, ako je chikungunya, zika a horúčka dengue. Tým sa znižuje šanca, že infikované komáre tieto choroby prenesú na ľudí, pre ktorých môžu byť smrteľné.

Toto zariadenie prevádzkuje WMP a nie je vlastnené ani priamo financované Billom Gatesom. Podľa webu WMP pôsobenie organizácie v Kolumbii finančne podporuje Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) cez program Combating Zika and Future Threats Grand Challenge.

Pokiaľ ide o celkové financovanie WMP, Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov je len jedným z darcov. „Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov je jedným z našich darcov, ale zďaleka nie jediným“, uviedol riaditeľ komunikácie WMP Bruno Col pre agentúru AFP v e-maile 20. júla 2023. Medzi darcov a podporovateľov WMP patria vlády Austrálie, Nového Zélandu a Brazílie, Medzinárodná komunitná nadácia, spoločnosť KPMG a ďalšie.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov 20. júla 2023 v e-maile pre agentúru AFP uviedla, že od roku 2009 venovala Monashovej univerzite viac ako 60 miliónov dolárov „na podporu viacerých globálnych aktivít v oblasti zdravia vrátane Svetového programu boja proti komárom“. Granty, ktoré nadácia poslala univerzite, si môžete pozrieť na tomto odkaze. „Gatesova nadácia nevlastní výskumné a vývojové zariadenia Svetového programu boja proti komárom v Kolumbii,“ uviedla nadácia.

Nadácia tiež uviedla, že „podporuje niekoľko výskumov možného využitia genetickej modifikácie komárov na zníženie hrozby malárie“, ale súčasťou projektu využívania baktérie Wolbachia nie sú žiadne genetické úpravy. „Tento projekt zahŕňa zavedenie prirodzene sa vyskytujúcich baktérií Wolbachia do populácie komárov tropických, aby sa obmedzil prenos chorôb,“ uviedla nadácia.

Image
Komáre v západnom Fínsku, 18. júna 2023. ( AFP / Olivier MORIN)

„Komáre sú pre ľudí najsmrteľnejším zvieraťom na svete,“ vysvetlil v telefonáte s agentúrou AFP 27. júla 2023 Branimir Kutuzović Hackenberger, odborník na komáre z oddelenia biológie Univerzity Josipa Juraja Strossmayera v chorvátskom Osijeku. „Každý rok zabijú pol milióna až dva milióny ľudí.“

Hackenberger vysvetlil, že cieľom metódy využívania baktérie Wolbachia nie je kontrola populácie komárov ale zníženie šírenia potenciálne smrteľných chorôb.

Wolbachia je baktéria, ktorou sa môže infikovať až 60 percent druhov hmyzu, ale nešíri sa medzi stavovcami vrátane ľudí. WMP cituje vlastný výskum, ktorý tvrdí, že infikované komáre významne znižujú prenos iných chorôb na ľudí.

Nezávislá štúdia vykonaná v indonézskom meste Jogjakarta zistila, že ak sú komáre tropické (aedes aegypti), ktoré sú zobrazené na videu WMP, nakazené Wolbachiou, je oveľa menej pravdepodobné, že sa nakazia aj horúčkou dengue.

WMP píše viac o metóde využívaní baktérií Wolbachia tu.

V Chorvátsku spustili pilotný projekt založený na neplodných samcoch

Tieto zavádzajúce tvrdenia sa v júli rozšírili aj v Chorvátsku a AFP ich vyvrátila prostredníctvom tohto článku. Chorvátske príspevky na sociálnych sieťach nepravdivo spájali komáre vo videu s inými druhmi komárov, ktoré sa v súčasnosti dovážajú do krajiny, aby pomohli vyhubiť jedince ázijského invázneho druhu komárov tigrovaných. Dovezené komáre sú pritom neplodné, ako vysvetľuje tento článok AFP (archívny odkaz).

Odborníci pre agentúru AFP uviedli, že komáre, ktoré sa dovážajú do Chorvátska, nemajú nič spoločné ani s využívaním baktérií Wolbachia, ani so žiadnym výskumom geneticky modifikovaných komárov. Vysvetlili, že dovezené komáre tigrované sú samce, ktoré boli ožiarené, aby sa stali neplodnými, takzvanou metódou sterilného hmyzu (z anglického sterile insect technique). Ide o proces, ktorý nie je škodlivý pre ľudí, ani pre životné prostredie.

„Sú to samci. Neštípu nás, vôbec nepijú krv, živia sa nektárom. Nemajú na nás žiaden škodlivý vplyv,“ povedal entomológ Nediljko Landeka z Inštitútu verejného zdravia istrijského regiónu v telefonáte s agentúrou AFP 27. júla 2023. „Komár tigrovaný nie je v Chorvátsku pôvodným druhom, takže sa ani ‚nemiešame‘ do prírody.“

Image
Fotografia z 29. júna 2023 ukazuje komáre tropické v petriho miskách na inštitúte verejného zdravia v Záhrebe. ( AFP / DENIS LOVROVIC)

Landeka vysvetlil, že použitá metóda sa zameriava iba na komáre tigrované a že samotná technika nie je nová. „Metóda sterilného hmyu sa používa desaťročia, nielen na komáre, ale aj pri poľnohospodárskych škodcoch. Populácia ovocnej mušky v údolí rieky Neretva je touto metódou riadená už roky,“ povedal Landeka. „Pestovatelia vďaka tomu ušetrili na pesticídoch. Na vypestovaných citrusoch neostávajú ani žiadne stopy chemikálií, keďže tie sa nemusia používať. Všetko hradí ministerstvo pôdohospodárstva.“

Odborníci tiež uviedli, že jedince infikované baktériou Wolbachia ani geneticky modifikované komáre sa v súčasnosti v Chorvátsku nepoužívajú. „Pokiaľ viem, nikto nerobí výskum genetických modifikácií v Chorvátsku,“ uviedol Landeka. Hackenberger takisto povedal, že v Chorvátsku nikto nepoužíva geneticky modifikované komáre, a dodal, že aj tak by zrejme neboli škodlivé.

Ani zo Slovenska nie sú informácie o pokusoch s geneticky upravenými komármi, alebo že by sa chystal „dovoz“ komárov z iných oblastí. V minuloročnom článku na webe Centra vedecko-technických informácií SR Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied uviedla, že programy s geneticky modifikovanými komármi podobné tým, ktoré sa v čase vydania článku pripravovali v Kalifornii, by sa v budúcnosti mohli objaviť aj na Slovensku.

Po roku tvrdí, že zatiaľ sa to nedeje. „Na Slovensku sa takéto komáre nepoužívajú,“ uviedla Čabanová 2. augusta 2023 v e-maile pre agentúru AFP. „Na vypustenie geneticky modifikovaného hmyzu sú nutné rôzne povolenia a väčšinou sa takýto proces pripravuje niekoľko rokov. Momentálne neviem o tom, že by niekto nad niečím podobným vôbec rozmýšľal.“

WMP tvrdí, že program funguje v Ázii, Latinskej Amerike a Oceánii, ale na svojej webovej stránke neuvádza Európu. Rovnako Európu medzi miestami pôsobenia neuvádza ani Oxitec, biotechnologická spoločnosť financovaná Gatesovou nadáciou a pracujúca s GMO komármi.

Bill Gates je častým terčom falošných správ na internete, AFP Fakty v minulosti vyvrátili nepravdivé tvrdenia súvisiace s ním tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás