Nie, jedna erupcia sopky Etna nevypustí do ovzdušia viac oxidu uhličitého než „ľudstvo za celú svoju históriu“

Objem emisií oxidu uhličitého spôsobených erupciami sopiek je značný, avšak je oveľa menší ako objem emisií vyprodukovaných ľudskou činnosťou. Napriek tomu šíria používatelia sociálnych sietí naprieč jednotlivými krajinami tvrdenia, podľa ktorých len jedna erupcia sicílskej sopky Etna vypustí do atmosféry viac oxidu uhličitého ako „celé ľudstvo za celú svoju históriu“. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé: takýto typ erupcie vypustí množstvo emisií, ktoré sa rovná len maličkej časti emisií vypustených človekom, čo pre agentúru AFP potvrdilo viacero expertov. Podľa štúdie Deep Carbon Observatory z roku 2019, projektu, ktorý združuje tím 500 vedcov po celom svete, sa v dôsledku ľudskej činnosti do atmosféry dostane v priemere až stokrát viac CO2 ako v dôsledku činnosti všetkých sopiek na planéte.

„Toto malé odgrgnutie sopky Etna vypustilo do atmosféry 10 000 krát viac CO2 ako ľudstvo za celú svoju históriu na zemi,“ píše sa v slovenčine v obrázku pri fotografii Etny, ktorý zdieľali používatelia sociálnych sietí v júli 2023 (tu, tu).

Tento obrázok Etny spoločne s predmetným textom však na internete cirkuluje už od júna 2022, keď sa prvýkrát objavil na Telegrame, pričom niektoré jednotlivé príspevky s rovnakým obsahom získali viac ako 1600 zdieľaní.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 3. augusta 2023

Obdobné tvrdenie bolo zdieľané od júna tohto roku aj v inej forme. „Sopka Etna za prvých 12 hodín od začiatku poslednej erupcie uvoľnila do ovzdušia viac CO2 ako celé ľudstvo od počiatku svojej existencie. Čo na to Európska komisia, čo na to zelení eurofašisti? Kde je rozkaz, aby sa stala uhlíkovo neutrálnou,“ píše sa v príspevkoch zo 7. júna, ktoré cirkulovali na Facebooku (tu, tu) a na Telegrame (tu, tu).

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 4. augusta 2023

Obdobné tvrdenia sa šírili aj v angličtine, nemčine či francúzštine - krátko po tom, ako došlo v máji 2023 k poslednej väčšej erupcii sopky Etna.

Tieto tvrdenia však nie sú pravdivé.

Na predmetných ilustračných fotografiách pri slovenských príspevkoch je skutočne zachytená sopka Etna, a to počas jej aktivity vo februári 2021, ako zistila agentúra AFP pomocou reverzného vyhľadávania. Obe predmetné fotografie sme dohľadali vo fotobankách Alamy a Getty Images.

Ako však pre AFP vysvetlili odborníci, bez ohľadu na aktivitu Etny je v skutočnosti celosvetový ročný objem emisií CO2 pochádzajúci zo sopiek rádovo nižší ako objem antropogénnych emisií, tj. emisií vyprodukovaných človekom.

Podobné nepravdy o vplyve CO2 uvoľneného sopkami kolujú na sociálnych sieťach už roky, pričom AFP sa im opakovane venovala. Obdobné tvrdenia týkajúce sa priamo Etny v súvislosti s jej poslednou väčšou erupciou v máji tohto roka sme vyvrátili už v nemčine aj francúštine.

Priemerné ročné emisie pochádzajúce z ľudskej aktivity sú „40 až 100-krát väčšie ako všetky sopečné emisie“

„Ročné emisie CO2 spojené s fosílnymi palivami a lesnými požiarmi sú 40- až 100-krát vyššie (v závislosti od roku) ako všetky emisie zo sopiek dohromady," uviedla 26. mája 2023 pre agentúru AFP Cathy Clerbaux, riaditeľka výskumu v Národnom centre pre vedecký výskum (CNRS) v Paríži.

Výskumníci oslovení agentúrou AFP čerpali z údajov Deep Carbon Observatory (DCO), tímu 500 vedcov špecializujúcich sa na celosvetové emisie CO2, ktoré podrobne opisujú, ako sa uhlík ukladá, uvoľňuje a reabsorbuje v prírodných alebo ľudských procesoch.

Image
Pohľad vyhotovený 4. marca 2021 zo sicílskeho mesta Giarre, severne od mesta Catania, ukazuje sopku Etna, ako chŕli dym ( AFP / Giovanni ISOLINO)

V štúdii z roku 2019 DCO uvádza, že sopky síce prispievajú ku globálnym emisiám CO2, ale sopečné emisie sú oveľa menšie ako emisie spôsobené človekom.

Ročný objem emisií CO2 uvoľnených sopkami (aktívnymi aj spiacimi) predstavuje podľa týchto dát v priemere 280 až 360 miliónov ton CO2 ročne.

Podľa projektu Global Carbon Project bolo v roku 2022 v dôsledku činnosti človeka (napríklad doprava, priemysel, poľnohospodárstvo, vykurovanie) uvoľnených 40,6 gigaton CO2 (1 gigatona = 1 miliarda ton, pozn. red.).

Podľa iného zdroja, Medzinárodnej agentúry pre energiu, ľudská činnosť v roku 2021 vyprodukovala 36,3 gigaton CO2. Ide teda o značný rozdiel až niekoľkých rádov.

Tieto porovnania sú v súlade s tým, čo uvádzajú americké vládne výskumné agentúry NOAA či NASA. „Ľudské činnosti vypúšťajú ročne 60-krát (alebo ešte viac) toľko oxidu uhličitého než všetky sopky sveta,“ píše sa v článku NOAA.

„Všetko, čo uvoľňuje CO2 - prípadne metán alebo mnoho iných skleníkových plynov - môže prispieť ku globálnemu otepľovaniu,“ uviedol v marci 2023 pre AFP Jacob Lowenstern, riaditeľ programu USGS-USAID Volcano Disaster Assistance Programme. „Aj veľké sopečné erupcie sú však z hľadiska emitovaného oxidu uhličitého len zrnkom oproti tomu, čo predstavuje ľudská priemyselná činnosť.“

„Klimatickí skeptici útočia na sopky a označujú ich za možno najväčšieho emitenta CO2, ale nemajú pravdu,“ vysvetlila pre AFP ešte v roku 2019 Marie Edmonds, spoluautorka štúdie DCO a riaditeľka výskumu na Katedre vied o Zemi na Cambridge University.

Image
Infografika vysvetľujúca uhlíkový cyklus a to, akým spôsobom ho narúša ľudská aktivita ( AFP / Eléonore HUGHES, Sophie RAMIS)

Vedci tiež skúmali emisie CO2 Etny, jednej z najaktívnejších sopiek na svete. „Sopka ako Etna vypúšťa v priemere asi 5000 ton CO2 za deň,“ uviedol 26. mája 2023 Patrick Allard, riaditeľ výskumu CNRS v Parížsky inštitút fyziky Zeme (IPGP) a spoluautor štúdie DCO z roku 2019. Emisie CO2 však počas aktívnej erupcie prudko stúpnu, uviedol.

Počas poslednej väčšej erupcie v máji tohto roku taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV) zodpovedný za pozorovanie Etny nebol schopný zozbierať údaje o úrovniach emisií CO2. Dôvodom boli, ako vysvetlil Allard, zlé poveternostné podmienky. Aj preto bol podľa vlastných slov prekvapený z príspevkov na sociálnych sieťach súvisiacich s touto erupciou.

Výskumník, ktorý Etnu opakovane skúmal, pre AFP v máji 2023 uviedol, že „erupcia tohto typu v prípade sopky ako Etna s magmou mimoriadne bohatou na CO2 môže vyprodukovať približne 30 000 ton denne“. Erupcia naviac podľa neho nemusí trvať dlho, dodal. Takýto objem je oveľa nižší ako 40 miliárd ton CO2, tj. viac ako 110 miliónov ton CO2 denne, ktoré ročne vyprodukuje človek svojou činnosťou.

Agentúra AFP v minulosti v slovenčine opakovane vyvracala aj iné virálne tvrdenia spochybňujúce vplyv človeka na klimatickú zmenu napríklad tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás