Tieto slová nepatria Ursule von der Leyen, pochádzajú z blogu na Denníku N
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. júla 2022 o 17:37
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Ursula von der Leyen: ‘Individuálne vlastníctvo automobilu musí byť ako fajčenie – ak sa rozhodnem auto vlastniť a nutne nemusím, spoločnosť mi musí dôrazne hovoriť, že to pohodlie je na úkor niekoho alebo niečoho – v tomto pripadne nielen zdravie, ale budúcnosti nás všetkých’,“ píše sa v mnohých slovenských príspevkoch na Facebooku (tu, tu či tu).
Súčasťou príspevku FB stránky Aktuality24.sk, ktorú sme v rámci AFP Fakty opakovane hodnotili (tu alebo tu), je aj nápis veľkými písmenami v znení: „Už sa preberte ľudia, vedie to len k tomu aby sme nič nevlastnili a boli len poslušné ovečky!!“
Obdobný obsah bol zdieľaný aj na iných miestach, napríklad na Telegrame (tu, tu), TikToku či na sociálnej sieti V Kontakte.
Tieto príspevky sú však nepravdivé. Výrok pripisovaný predsedníčke Európskej komisie (EK) v skutočnosti pochádza od slovenského blogera a pracovníka Denníka N Radoslava Augustína.
Súčasťou príspevkov je aj veta, podľa ktorej mala von der Leyen povedať: „V roku 2023 prijmeme smernicu, ktorá upraví podmienky vlastnenia a držania mot. vozidiel.“ Tejto nepravdivej časti sa venujeme nižšie v článku.
Bloger z Denníka N
Vďaka vyhľadávaniu kľúčových slov z príspevku prirovnávajúcim vlastníctvo áut k fajčeniu v službe Google sme identifikovali, že predmetný výrok v skutočnosti pochádza od blogera a pracovníka slovenského Denníka N Radoslava Augustína.
Augustín túto pasáž publikoval ako súčasť jeho úvah o ekologickej udržateľnosti a reputácii individuálneho vlastníctva áut v mestách z hľadiska klimatickej krízy. Svoje myšlienky zverejnil 27. mája na osobnom FB profile a o deň neskôr v blogovej sekcii Denníka N.
Vykonali sme aj ďalšie vyhľadávania pomocou kľúčových slov v angličtine ako „Ursula von der Leyen individual ownership “smoking”“, ale nenašli sme žiadny dôkaz o tom, že by predsedníčka EK niekedy niečo podobné na verejnosti vyhlásila.
Augustína sme tiež kontaktovali prostredníctvom emailu. 23. júna 2022 pre AFP Fakty potvrdil, že je autorom daného textu.
„Pri tomto príspevku som volil ako nástroj provokatívny tón, aby som vzbudil záujem o tému. Nenapadlo mi, že v tom budem užitočný pre tvorcov fake news, ktorí používajú používajú provokáciu ako palivo pre hnev, ktorý je nástrojom udržania pozornosti na Facebooku,“ komentoval Augustín zneužitie textu.
„Text mal slúžiť pro-ekologicky, ale nakoniec bol použitý proti-ekologicky, a to pravdepodobne s väčším dosahom. Veľa sa robiť nedá, ale teším sa, že (...) bude online existovať aspoň vysvetlenie, ako je to s pôvodom výroku,“ uzavrel Augustín.
Česká organizácia na kontrolu faktov Demagog.cz tieto tvrdenia vyvrátila v júni a taktiež správne uviedla autorstvo textu.
Európska regulácia od roku 2035: Zákaz predaja áut produkujúcich emisie skleníkových plynov
Európska komisia prijala ešte v júli 2021 prvý balík návrhov opatrení a regulácií s názvom „Fit for 55“, ktorými chce znížiť emisie skleníkových plynov a kladie si za cieľ, aby Európska únia dosiahla do roku 2050 klimatickú neutralitu.
Jedným z týchto návrhov boli aj prísnejšie emisné štandardy pre celú EÚ, podľa ktorých sa priemerné emisie nových osobných automobilov majú znížiť o 55 percent od roku 2030 (pri dodávkach o 50 percent) a o 100 percent od roku 2035 (v porovnaní s úrovňou v roku 2021). Podľa Európskeho parlamentu sú osobné autá a dodávky zodpovedné za približne 15 percent emisií oxidu uhličitého v EÚ.
V praxi to znamená, že novo registrované automobily po roku 2035 by mali byť bezemisné alebo, inými slovami, na trh EÚ by už nebolo možné uvádzať nové automobily, ktoré spaľujú fosílne palivá.
Tento návrh bol schválený poslancami Európskeho parlamentu 8. júna 2022 (tu, tu, tu) tesnou väčšinou. Ministri životného prostredia členských štátov v Rade Európskej únie sa 29. júna po dlhých rokovaniach dohodli na kompromisnom návrhu, ktorý obsahoval na návrh Nemecka možnú výnimku pre plug-in hybridy alebo vozidlá poháňané uhlíkovo neutrálnymi palivami a na návrh Talianska vyňal z pravidla o znížení emisií zo spaľovacích motorov od roku 2030 automobilky, ktoré vyrábajú menej ako 10-tisíc vozidiel ročne (táto úprava zvýhodňuje najmä výrobcov luxusných áut do roku 2035).
Termín roku 2035 navyše nemusí byť definitívny. Päť členských štátov (Taliansko, Portugalsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko) sa snažilo odložiť cieľ z roku 2035 na rok 2040. Nakoniec sa všetky členské štáty zhodli, že Európska komisia ešte v roku 2026 prehodnotí, či sú podmienky pre hybridy a uhlíkovo neutrálne palivá realizovateľné a v súlade s cieľmi.
Konečná úprava právnych textov bude naviac ešte predmetom ďalších vyjednávaní.
Regulácia vlastníctva automobilov?
Podľa nepravdivých príspevkov na sociálnych sieťach mala predsedníčka EK Ursula von der Leyen taktiež vyhlásiť, že „v roku 2023 prijmeme smernicu, ktorá upraví podmienky vlastnenia a držania motorových vozidiel“.
Agentúra AFP prehľadala dostupné mediálne zdroje, zdroje európskych inštitúcií aj kalendár či katalóg prejavov a verejných vystúpení predsedníčky EK. Nenarazili sme na žiadnu zmienku o tom, že by von der Leyen verejne spomínala plán obmedzovania „vlastníctva či držby motorových vozidiel“, ako sa uvádza v príspevkoch.
Oslovili sme aj priamo Európsku komisiu. Predstaviteľ Komisie pre AFP Fakty 4. júla odmietol, že by von der Leyen niekedy urobila podobné vyhlásenie. Uviedol taktiež: „Rozsah predmetnej európskej legislatívy (obmedzenia predajov spaľovacích motorov od roku 2030 či 2035) sa týka iba vozidiel samotných bez ohľadu na to, kto ich vlastní. Nemáme vedomosť o žiadnych návrhoch na obmedzenie vlastníctva jednotlivých vozidiel.“
Zástupca Komisie taktiež potvrdil, že zákaz sa „vzťahuje len na nové vozidlá a dodávky, a nie na vozidlá, ktoré už sú na trhu“.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás