Zakladateľ spoločnosti Microsoft a filantrop Bill Gates počas Globálneho investičného summitu v Múzeu vedy v Londýne 19. októbra 2021 ( POOL / Leon Neal)

Nie, Bill Gates nebol v Bratislave podpísať zmluvu s WHO

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov Facebooku zdieľalo koncom apríla správu, že v piatok, 29. apríla 2022, bude Bill Gates v Bratislave na prednáške na pôde Univerzity Komenského údajne za účelom "podpísania zmluvy medzi Slovenskom a WHO". Toto tvrdenie nie je pravdivé. Univerzita síce v tom čase naozaj organizovala podujatie TEDx, ktorého súčasťou bola aj prednáška Billa Gatesa, osobne sa však na ňom nezúčastnil. V rámci programu bol iba premietnutý záznam jeho prednášky, ktorá prebehla nedávno na udalosti TED2022 vo Vancouveri.

"29.4.2022 Bill Gates a WHO sú v Bratislave na UK. Po prednáške bude podpísaná zmluva medzi SK + WHO o novej pandémii na jeseň a o nových vakcínach!!!," píše sa vo viacerých príspevkoch zverejnených 27. apríla 2022 na Facebooku, napríklad tu, tu a tu.

Jeden z týchto príspevkov zdieľalo dokonca viac ako 3000 používateľov.

Snímka príspevku, ktorý obsahuje nepravdivé tvrdenie vytvorený dňa 29. apríla 2022

Bill Gates v Bratislave?

To, že v Bratislave prebehne prednáška Billa Gatesa, bolo avizované na stránke udalosti TEDxUniverzitaKomenského, a rovnako aj na profile na Facebooku.

29. apríla 2022 Univerzita Komenského zorganizovala v Bratislave nezávisle podujatie TEDxUniverzitaKomenskéhoLive, zamerané primárne na študenské publikum, ktoré sa zakladá na medzinárodnom formáte konferencií TED (Technology, Entertainment, Design; v preklade: technológia, zábava, dizajn - pozn. redakcie).

"Okrem live rečníkov 'navštívia' tento ročník TEDx Univerzita Komenského aj veľké mená z #TED2022. Tešiť sa môžete napríklad na Billa Gatesa, ktorý síce nepríde naživo, ale budeme mať exkluzívnu možnosť vidieť jeho video z #TED2022," píše sa v príspevku z 15 apríla.

O tom, že pôjde o záznam, je jasné aj zo správy zverejnenej na spravodajskom portáli Univerzity Komenského, kde sa píše: "Účastníci TEDxUniverzitaKomenskéhoLive budú mať jedinečnú príležitosť vidieť záznamy z TED2022, ktorý sa konal 11. – 13. apríla 2022. Medzi nimi bude Bill Gates, Adam Mosseri, Catherine Price a Garry Kasparov."

AFP Fakty sa obrátili na organizátorov konferencie, ktorí následne zverejnili na stránke podujatia nasledovné vyjadrenie:

Rovnako sme oslovili aj hovorkyňu Univerzity Komenského Lenku Miller, ktorá nám 29. apríla zaslala nasledujúce stanovisko:

"S pobavením a čiastočne so znepokojením sledujeme správy, že dnes by mal americký podnikateľ Bill Gates podpísať na pôde našej univerzity akúsi zmluvu s predstaviteľmi WHO ohľadom vakcín a pandémie. Ubezpečujeme, že žiadne podpisovanie zmluvy nie je v pláne a nevieme o tom, že by mal tento podnikateľ dnes či kedykoľvek v blízkej budúcnosti navštíviť Slovensko," uviedla Miller.

"Hoax pravdepodobne vznikol z faktu, že univerzita dnes v Mlynskej doline usporiada podujatie TEDxUniverzitaKomenskéhoLive, kde naživo vystúpi 6 slovenských hostí, a premietneme niekoľko videí z nedávneho TED2022 v kanadskom Vancouveri. Vo Vancouveri vystúpil aj spomínaný Bill Gates, toto vystúpenie medzitým organizácia TED zverejnila. Video si môže každý pozrieť na adrese (tu) a urobiť si svoj názor. To je jediné možné prepojenie, z ktorého mohol vzniknúť spomínaný hoax. Vyzývame všetkých, aby uplatnili kritické myslenie a nepokračovali v ďalšom šírení tejto nepravdivej informácie," uzatvára hovorkyňa.

Témou tohtoročnej konferencie TEDx v Bratislave bola "Obnova" a spomínaní rečníci sa venovali témam ako obnoviteľné zdroje energie, kvalita vzdelávania, paranoja a obsah na sociálnych sieťach.

Prednáška bola súčasťou konferencie TED 2022

Bill Gates o svojom vystúpení na konferencii informoval na svojom účte na Twitteri aj na svojom blogu.

"Moja prednáška bola o tom, ako môžeme z covidu-19 spraviť poslednú pandémiu. Som presvedčený, že hrozbu pandémií môžeme úplne odstrániť, ak budeme k infekčným chorobám pristupovať ako k požiarom. Potrebujeme dobre naolejovaný systém s profesionálnym personálom na plný úväzok a inovatívne nástroje pripravené na okamžité nasadenie," píše Gates v príspevku na blogu.

Podujatie, z ktorého pochádza Gatesova prednáška, prebehlo v termíne 10-14. apríl v kanadskom Vancouveri. On sám mal svoju prednášku 12. apríla, čo dokladá aj program konferencie:

Snímka z programu konferencie TED 2022, ktorá sa konala vo Vancouveri a na ktorej prednášal aj Bill Gates ( Soňa BRAUNOVÁ)

V popise Gatesa ako rečníka je na stránke TED2022 zverejnený nasledovný text: "Bill Gates v prednáške na TED2015 varoval, že nie sme pripravení na globálnu pandémiu. Teraz pracuje na tom, aby bol svet nabudúce pripravený lepšie. (...) V Gatesovej pripravovanej knihe Ako zabrániť ďalšej pandémii uvádza, aké ponaučenia si musíme vziať z covidu-19, aké inovácie potrebujeme na záchranu životov a aké nové nástroje potrebujeme na včasné a primerané zastavenie šírenia patogénov. Podelí sa aj o svoje rozhovory s vedúcimi predstaviteľmi verejného zdravotníctva vrátane Dr. Anthonyho Fauciho a Dr. Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa z WHO, o svoj pohľad na vakcíny, ktoré zastavujú vlnu pandémie - a podelí sa o osobné myšlienky o tom, aké to bolo stať sa predmetom konšpiračných teórií."

O stanovisko k údajnému podpisovaniu zmluvy medzi Slovenskom, WHO a Billom Gatesom sme požiadali aj komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

"Pre komplexnosť odpovede by sme privítali konkrétnejšiu špecifikáciu, o aký druh zmluvy malo ísť, čoho sa mala týkať, prípadne, kedy malo dôjsť k podpisu tejto zmluvy. Uvádzame však, že príslušný odbor ministerstva zdravotníctva neregistruje od začiatku roka žiadnu obdobnú aktivitu," uviedol pre AFP komunikačný odbor MZ SR 2. mája.

Agentúra AFP sa obrátila aj na slovenskú pobočku WHO, do vydania článku neobdržala žiadne vyjadrenie o údajnej zmluve.

V rámci AFP sme v minulosti vyvrátili množstvo nepravdivých správ, ktoré spájali Billa Gatesa s pandémiou, napríklad tu a tu.

BILL GATES COVID-19