Taliansky premiér Draghi nevylúčil neočkovaných zo spoločnosti, jeho slová boli prekrútené

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali články a príspevky s krátkym videom s talianskym premiérom Mariom Draghim, ktorý vraj mal vyhlásiť, že neočkovaní ľudia „nie sú členmi našej spoločnosti“. Draghi však niečo také nepovedal. Počas tlačovej konferencie v novembri 2021, odkiaľ video pochádza, síce spomenul, že neočkovaní v tom čase mali obmedzený prístup k mnohým aspektom verejného života, ale zároveň vyjadril nádej, že akonáhle sa pandemická situácia zlepší, ich život sa vráti do normálu.

„Dnes v Taliansku 500.000 neočkovaných občanov nad 50 rokov vyradia z úradu práce a ostávajú bez výplaty Mario Draghi : Neočkovaní nie sú súčasťou našej spoločnosti,“ píše sa v príspevku súkromnej používateľky Facebooku z 15. februára 2021. Súčasťou príspevku je krátke video s talianskym predsedom vlády Mariom Draghim.

Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 14. marca 2022

„Súčasný taliansky premiér Mario Draghi predniesol neuveriteľné slová: 'Neočkovaní nie sú súčasťou našej spoločnosti',“ píše sa v článku na webe magazin1.sk s rovnakým videom (spomínaný web prepojený na politickú stranu Kotlebovci-ĽSNS sme v rámci AFP Fakty hodnotili kvôli nepravdivým správam opakovane).

Článok odkazuje na tweet v angličtine z twitterového účtu „RadioGenova“, ktorý informuje výhradne o protestoch proti pandemickým opatreniam a očkovaniu vakcínami proti ochoreniu Covid-19.

Video s rovnakými tvrdeniami sa šírilo aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v češtine, maďarčine či nemčine.

Nie je to však pravda. Pri pozornejšom počúvaní zistíme, že Draghi vetu, ktorá je mu v príspevkoch pripisovaná, nepovedal. Z kontextu naopak vyplýva, že vyjadril nádej v návrat všetkých občanov do normálneho života hneď, ako dôjde k zlepšeniu pandemickej situácie v krajine.

Pôvod videa

AFP pri vyhľadávaní pomocou Googlu zistila, že v prípade krátkeho 15-sekundového videa sa jedná o útržok z takmer 50-minútového záznamu viac ako tri mesiace starej tlačovej konferencie z 24. novembra 2021.

Počas tejto tlačovej konferencie hovoril predseda vlády Mario Draghi spolu s ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom a ministerkou pre regionálne záležitosti Mariastellou Gelmini o nových pandemických opatreniach vrátane zákonnej vyhlášky, ktorú schválila Rada ministrov. Táto vyhláška rozšírila povinnosť očkovania na policajný a vojenský personál, učiteľov a administratívnych pracovníkov v zdravotníctve. Zaviedla tiež nový „zosilnený Green pass“, ktorý rozšíruje počet miest vyžadujúcich buď doklad o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia Covid-19.

Na zázname z tlačovej konferencie je v čase od cca 47:30 vidieť novinára poukazujúceho na to, že talianska vláda prijíma nové opatrenia v boji proti covidu, aj keď počty chorých a mŕtvych sa veľmi líšia od stavu, aký bol rok predtým. Na záver sa novinár pýta: „Budú toto pre Talianov posledné nenormálne Vianoce?“

Na to Draghi odpovedá: „Pre očkovaných už to budú normálne Vianoce. A dúfajme, že sa pandémia bude vyvíjať tak, aby budúce Vianoce boli naozaj Vianocami pre všetkých. To je to, čo chceme získať späť: aby boli pre všetkých. Správne hovoríte, že všetci tí, na ktorých sa odteraz budú vzťahovať tieto obmedzenia, musia mať možnosť stať sa znovu súčasťou spoločnosti so všetkými nami ostatnými.“

Video šíriace sa na sociálnych sieťach ukazuje iba samotný koniec tejto odpovede, ktorý na pôvodnom zázname tlačovej konferencie začína v čase 48:40.

Presný preklad z taliančiny tak ukazuje, že citát pripisovaný Draghimu nie je správny; taliansky premiér však pripustil, že neočkovaní ľudia budú musieť znášať viac obmedzení na verejných miestach.

Počas minuloročných Vianoc už v Taliansku neplatili pre stretávanie rodín žiadne zvláštne pravidlá. Pre vstup na mnoho verejných miest však bol vyžadovaný tzv. Green pass. Od 6. decembra 2021 navyše bol pre niektoré miesta zavedený „zosilnený Green pass“, tj. potvrdenie o očkovaní či o prekonanej chorobe, a nielen o negatívnom teste, ktorý na vstup do týchto vybraných miest už nestačil.

Povinné očkovanie pre osoby staršie ako 50 rokov

V príspevku súkromnej používateľky FB taktiež stojí, že „(d)nes v Taliansku 500.000 neočkovaných občanov nad 50 rokov vyradia z úradu práce a ostávajú bez výplaty“.

V tomro prípade sa zrejme jedná o odkaz na oznámenie talianskej vlády z 5. januára 2022, podľa ktorého očkovanie proti covidu bude od 15. februára povinné pre všetkých občanov starších ako 50 rokov.

Takýmto spôsobom je vyvolaný dojem, že Draghiho odpoveď sa vzťahuje aj na toto opatrenie, ktoré bolo zverejnené 7. januára 2022. Toto opatrenie však prišlo po mesiaci a pol po tlačovej konferencii, ktorá, ako sme už zmienili, prebehla 24. novembra 2021.

Podľa nových pravidiel už ľudia nad 50 rokov nemôžu nastupovať na pracovisko iba s negatívnym testom, ale musia sa preukázať spomínaným zosilneným Green passom. Navyše ľuďom nad 50 rokov, ktorí sa odmietnu nechať očkovať, hrozí pokuta 100 eur.

Podľa talianskeho národného štatistického úradu Istat je z 59 miliónov obyvateľov Talianska 28 miliónov starších ako 50 rokov. Podľa oficiálnych údajov talianskej vlády k 4. februáru nemalo v tejto vekovej skupine asi 1,5 milióna ľudí ani jednu dávku. Podľa talianskych médií však pokutovanie neočkovaných komplikujú rôzne faktory ako ochrana osobných údajov, rôzne výnimky a ďalšie byrokratické prekážky. Agentúre AFP sa nepodarilo nájsť žiadne oficiálne odhady ani správy o tom, aké dopady mal nový zákon na zamestnanosť a koľko seniorov prestalo chodiť do práce.

Článok preložil/-a
COVID-19