Uniknutý e-mail z nemocnice o reprofilizovaných oddeleniach zneužili pre šírenie neprávd o neexistujúcej pandémii

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali začiatkom februára 2022 uniknutý e-mail z nitrianskej fakultnej nemocnice, ktorý má podľa nich dokazovať, že „pandémia nikdy nebola a vytvorili ju len médiá a vláda“. Tvrdenia sú nepravdivé. Nemocnica pre AFP potvrdila, že e-mail bol autentický a vysvetlila, že dve reprofilizované oddelenia sa v januári vrátili k pôvodnému účelu vďaka poklesu nových prípadov. Avšak jedno z oddelení bolo nedávno opäť reprofilizované kvôli novej vlne infekcií v súvislosti s vlnou omikron.

Facebookový príspevok stránky Studňa Pravdy z 2. februára 2022 obsahuje snímku e-mailu z internej nemocničnej komunikácie, v ktorom je uvedené, ako nemocnica plánuje zatvárať niektoré reprofilizované kovid oddelenia z dôvodu poklesu nových pacientov s covidom. Táto FB stránka často zdieľa antivakcinačný obsah, ako aj nacionalistickú a prokremeľskú propagandu. Opätovne zdieľa aj príspevky vedúcich predstaviteľov mimoparlamentného hnutia Republika.

Snímku prekrývajú nápisy, kde je napísané: „Nie je ziadna pandemia, nikdy nebola. Vytvorili ju len media a vlada.“ Obrázok taktiež obsahuje texty, podľa ktorých „Sabaka, Lengvarský, Krčméry, Mikas a Matovič klamú“ pri informovaní verejnosti o pandémii.

V popise príspevku je okrem iného uvedené: „Zverejnujem internu sukromnu komunikaciu, ktora je v obehu v nitrianskej nemocnici. Otvorte si uz konecne oci a poznajte svojho skutocneho nepriatela!“ Popis taktiež obsahuje antisemitskú referenciu.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 17. februára 2022

Snímka z príspevku obsahuje vodoznak „t.me/dannykollar“. Agentúra AFP vďaka tomu zistila, že rovnaký obsah bol pôvodne zverejnený 2. februára na Telegrame na kanáli Daniela Bombica vystupujúceho pod menom „Danny Kollár“. Bombic v minulosti zverejňoval osobné údaje lekárov; tí následne čelili obťažovaniu od odporcov očkovania či pandemických opatrení, o čom informovali slovenské médiá tu či tu.

Realita: Pacienti s covidom sú dnes liečení minimálne na šiestich oddeleniach FN Nitra

Podla hlavičky e-mailu, ktorú možno vidieť v zdieľanom obrázku, bol e-mail napísaný MUDr. Janou Andrašovičovou Burdovou 10. januára 2022. Doktorka Burdová pracuje podľa stránok Fakultnej nemocnice Nitra ako „vedúca krízového štábu COVID-19“ v nemocnici.

E-mail je adresovaný „vedúcim pracovníkom a kolegom“ a tvrdí sa v ňom, že „vzhľadom na meniacu sa situáciu v našej nemocnici (pokles hospitalizovaných covid pozit. pacientov a nárast interných, kardiologických a neurologických pacientov), po porade s vedením našej nemocnice pristupujeme k redukovaniu reprofilizovaných covid úsekov“.

Žltou farbou je vyznačené telo textu, v ktorom sa uvádza, že k 11. januáru 2022 má byť znovu otvorená časť Neurologickej kliniky pre potreby „noncovid neurologických pacientov”. V ďalšej vete je uvedené: „V stredu 12.1.2022 následne uzatvorenie reprofilizovaného oddelenia na 4. poschodí PCHD, úsek KÚCHaO ortopédia, ktoré ostáva uzatvorené.“ Časť tejto vety o uzatvorení ortopedického úseku Kliniky úrazovej chirurgie a ortopédie je pritom podčiarknutá červenou farbou.

Niektorí používatelia sociálnych sietí sa domnievali, že uzatvorenie dvoch reprofilizovaných oddelení je dôkazom, že pandémia ochorenia Covid-19 je len podvod. Podobné tvrdenia sú častou súčasťou dezinformačných naratívov. Pripomeňme, že samotná Fakultná nemocnica Nitra sa stala terčom dezinformácií už minulý rok v januári; aj vtedy sme ich v rámci AFP Fakty vyvrátili.

Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra (FN Nitra), pre AFP 18. februára potvrdila, že vedenie nemocnice vie o tom, že e-mail koluje po sociálnych sieťach. Potvrdila, že e-mail bol napísaný MUDr. Burdovou, pričom podľa nej išlo o „prirodzenú pracovnú komunikáciu, ktorá prebieha na každodennej báze pre koordináciu procesov a využitie kapacít na čo najväčšie množstvo vyšetrených pacientov aj pre ľudí s iným ochorením, než akým je COVID-19“.

Kubinec pre AFP tiež uviedla, že e-mail bol písaný v čase, kedy situácia dovoľovala uzatvorenie dvoch z piatich reprofilizovaných pracovísk nemocnice (neurológie a ortopédie).

Vysvetlila, že v základnom režime sú covidoví pacienti umiestňovaní v rámci Infekčnej kliniky. Jej kapacity však v najťažších vlnách pandémie nestačili, a preto musela nemocnica viackrát reprofilizovať iné oddelenia.

V priebehu druhej polovice januára a prvej polovice februára boli pre Covid pacientov reprofilizované úseky Chirurgickej kliniky a Oddelenia cievnej chirurgie. Okrem nich je pre covidových pacientov vyhradená aj Psychiatrická klinika (spádové oddelenie pre psychiatrických pacientov s covidom z celého kraja). Pacienti s vôbec najťažším priebehom ochorenia sú umiestňovaní na covidové ARO, na Kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny.

V súvislosti s opätovným nárastom nových prípadov spojeným s vlnou variantu omikron musela nemocnica pre covidových pacientov znovu otvoriť ortopedické oddelenie. „V posledných dvoch týždňoch zaznamenávame vzostup nových hospitalizácií v súvislosti s ochorením COVID-19, pričom na nárast počtu hospitalizovaných reagujeme otvorením ďalšieho reprofilizovaného oddelenia,“ uviedla Kubinec. Ortopedické oddelenie, ktoré prestalo liečiť covidových pacientov v januári, ich začalo znovu prijímať 17. februára, dodala Kubinec.

Snímka grafu hospitalizácií pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19 zo stránky NCZI, v pravej časti grafu vidieť nárast súvisiaci s vlnou variantu omikron. Snímka vyhotovená 18. februára 2022

Podľa Kubinec bolo ku dňu 18. februára 2022 v FN Nitra hospitalizovaných 73 pacientov s ochorením Covid-19. Tento údaj sa zhoduje s dennými dátami o hospitalizáciách pre okres Nitra z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

COVID-19