Video neukazuje letecký útok Ruska na Ukrajinu, zachytáva leteckú prehliadku z roku 2020

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov po celom svete zdieľali video vojenských lietadiel letiacich vo formácii nad obytnými domami spoločne s tvrdením, že ide o vstup ruských stíhačiek na územie susednej Ukrajiny vo februári 2022. Obdobné príspevky sa šírili aj slovenským Facebookom, a to len niekoľko hodín po tom, ako ruský prezident Vladimír Putin rozpútal pozemnú inváziu a letecký útok na Ukrajinu. Tieto zábery však boli zdieľané v nepravdivom kontexte. V skutočnosti sú na videu zachytené lietadlá počas nácviku leteckej prehliadky neďaleko Moskvy pri príležitosti Dňa víťazstva v roku 2020.

„Rusko-Ukrajina!!! Rusko útočí na Ukrajinu 24.02.2022,“ znie titulok slovenského videa uverejneného 24. februára 2022 na YouTube.

Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 27. februára 2022

Krátke, iba polminútové, video, na ktorom vidieť ponad obytné domy prelietať niekoľko vojenských lietadiel vo formácii za zvukov poplašných sirén, videli v anglickej verzii na Twitteri stovky tisíc používateľov napríklad tu, tu či tu; a na Facebooku tu alebo tu.

Rovnako sa video šírilo s obdobným tvrdením aj v maďarčine, španielčine, malajčine, barmčine či čínštině.

Príspevky sa začali šíriť na internete len niekoľko hodín po tom, ako Putin oznámil, že Rusko začalo 24. februára 2022 vojenskú operáciu na Ukrajine.

Onedlho potom boli hlásené prvé výbuchy v ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve a v niekoľkých ďalších mestách, o čom informovala agentúra AFP.

Zábery však boli zdieľané v nepravdivom kontexte.

Pri revereznom vyhľadávaní obrázkov pomocou ruského vyhľadávača Yandex sme našli dlhšiu verziu rovnakého videa uverejneného 4. mája 2020 na YouTube.

Video nesie názov (preložený z ruštiny): „Skúška prehliadky 04.05.2020. Vzdušná časť. Prelet lietadla nad Tušinom“.

Na pôvodných záberoch nie je počuť zvuk sirény.

Ruské mesto Tušino sa nachádza severne od hlavného mesta Ruskej federácie Moskvy.

Nižšie je porovnanie snímok obrazovky zachytených z videa v zavádzajúcom príspevku (vľavo) a videa na YouTube (vpravo):

Porovnanie snímok z videa v nepravdivých príspevkoch (vľavo) a pôvodného videa z roku 2020 (vpravo)

Zábery sa objavili aj v tomto videu, ktoré bolo v ten istý deň nahrané na YouTube. Jeho názov je: „Prelet okolo Moskvy (04. máj 2020)“. Podľa popisu pri videu sú na ňom zachytené lietadlá TU-95, TU-160 a TU-22.

Oslavy Dňa víťazstva

Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti 4. mája 2020 informovala, že v Moskve prebiehajú nácviky leteckej šou na vojenskú prehliadku pri príležitosti Dňa víťazstva.

Dňa 4. mája 2020 zverejnila aj fotogalériu z podujatia.

Zobrazuje lietadlá letiace v rovnakej formácii, akú vidno na zavádzajúcom videu.

Nižšie je porovnanie záberov z videa v zavádzajúcom príspevku (vľavo) a fotografií z RIA Novosti (vpravo):

Porovnanie záberov z videa zo zavádzajúcich príspevkov (vľavo) a záberov z RIA Novosti (vpravo)

Ako sa uvádza v správe, hoci hlavná vojenská prehliadka ku Dňu víťazstva 9. mája 2020 bola zrušená, letecká prehliadka sa mala konať.

Tradičná ruská vojenská prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva, podujatie pripomínajúce 75 rokov od konca druhej svetovej vojny, bola v roku 2020 odložená kvôli pandemickým obmedzeniam súvisiacim s ochorením Covid-19 až na 24. júna 2020.

V riadnom termíne 9. mája 2020 sa však nad mestom konala letecká prehliadka, pri ktorej mohli obyvatelia a návštevníci vidieť bojové vrtuľníky, bombardéry a stíhačky, o čom informovala agentúra AFP.

Eskaláciu vojenského a diplomatického napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sprevádza v posledných týždňoch vlna dezinformácií a nepravdivých správ. Viaceré z nich sme v rámci AFP vyvrátili napríklad tu, tu, tu alebo tu.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt