Snímka premiérovho facebookového príspevku je fotomontáž pochádzajúca zo satirickej stránky

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Takmer 3000 používateľov Facebooku zdieľalo začiatkom februára 2021 príspevok zosmiešňujúci Igora Matoviča, podľa ktorého mal slovenský premiér k fotografii s Emmanuelom Macronom pridať text „Ich bin ein Pariser!“ počas svojej návštevy Paríža. Jedná sa o fotomontáž, pôvodný príspevok vznikol ako satirický obrázok, pôvodná fotografia vznikla v Bruseli.

Vo facebookovej skupine Nekompromisne! bol zdieľaný 4. februára 2021 obrázok obsahujúci fotografiu premiéra Igora Matoviča a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Nad fotografiou bolo v obrázku napísané: „Ich bin ein Pariser!“.

Snímka FB príspevku vyhotovená 8. februára 2021

„Ja, ja. Du bist ein Pariser ! Nestačilo, že po nemecky ten hlúpy sedlák napísal o svojej francúzskej návšteve, (...) Ale Pariser je v nemeckom slangu kondóm... Po francúzsky je pariser druh salámy, Parisien je Parížan,“ píše sa v popise príspevku. 

Autor príspevku má pravdu v tom, že termínom „ein Pariser“ je v nemčine označovaný nielen človek pôvodom z Paríža, ale slangovo aj prezervatív. Pariser je v nemčine (nie vo francúzštine) taktiež druh rakúskej salámy.

Nižšie v komentároch je autor príspevku konfrontovaný s otázkou, či príspevok naozaj pochádza z premiérovho FB účtu. Autorove komentáre ukazujú, ako bráni autenticitu satirického príspevku a úprimne verí, že „takýchto infantilných statusov (...) je schopný iba premiér“.

Snímka FB komentárov vyhotovená 8. februára 2021
Snímka FB komentárov vyhotovená 8. februára 2021

Snímka príspevku zo skupiny Nekompromisne! bola následne ďalej zdieľaná napríklad v skupine PREDČASNÉ VOĽBY 2021, C-21 či Insideri SK

Celkovo agentúra AFP identifikovala viac ako 45 individuálnych URL adries obsahujúcich snímku tohto príspevku. V rôznych podobách ho zdieľalo viac ako 2500 používateľov FB.

Príspevok však nepochádza z oficiálnych účtov slovenského premiéra. V skutočnosti ho prvá zverejnila satirická facebooková stránka ako vtip s odkazom na slávny výrok amerického prezidenta Johna F. Kennedyho „Ich bin ein Berliner“.

Ako to bolo v skutočnosti

Igor Matovič na začiatku februára 2021 skutočne absolvoval oficiálnu návštevu francúzskej metropoly. 3. februára Matovič navštívil Elyzejský palác a stretol sa s francúzskym prezidentom Macronom.

Pôvodná fotografia použitá v satirickom FB príspevku však nepochádza z jeho návštevy Paríža, bola vyhotovená v júli 2020 v Bruseli počas samitu lídrov EÚ. Emmanuel Macron podľa jej popisu navštívil priestory Stáleho zastúpenia SR pri EÚ a spoločne s Igorom Matovičom zapózoval pri buste Milana Rastislava Štefánika v deň jeho 140. narodenín.

Satirická fotomontáž vznikla doplnením spomínaného textu „Ich bin ein Pariser!“ k pôvodnej fotografii tak, aby výsledok vyzeral ako autentický FB príspevok z premiérovho účtu. Stránka Skromne, ktorá často zdieľa vtipné obrázky a „memečká“ o slovenských politikoch, zverejnila 3. februára fotomontáž s popisom „Dačo pre nemčinárov“:

Snímka satirického FB príspevku vyhotovená 8. februára 2021

Agentúra AFP kontaktovala administrátora stránky Skromne prostredníctvom FB Messengeru. V správe potvrdil, že ide o fotomontáž: „Samozrejme, že je to montáž. Podobne ako 90 percent vecí na mojej stránke. Stránka je oficiálne označená ako ‘zábavná’, tak ja za to nemôžem, že to niekto nechápe.“

Po našom upozornení stránka Skromne pôvodný príspevok upravila. Do textu doplnila: „Toto je príspevok na (viac-menej) zábavnej stránke, nie na oficiálnom profile premiéra. Tak ho nemusíte zdieľať ako pravdivý, lebo účelom je pobaviť a nie ventilovať vašu agresiu voči Matovičovi.“