Video talianskeho lekára tvrdiaceho, že koronavírus je „klinicky irelevantný“, je zastarané. Svoje tvrdenia odvtedy korigoval
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 23. októbra 2020 o 08:33
- Aktualizované dňa 23. októbra 2020 o 08:49
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Videorozhovor s Albertom Zangrillom, vedúcim anesteziológom milánskej fakultnej nemocnice San Raffaele, zdieľalo prostredníctvom tohto príspevku z 13. októbra 2020 viac ako 3500 používateľov Facebooku.
V ľavom hornom rohu videa je uvedený dátum „10.10.2020“, ktorý vytvára dojem, že video bolo skutočne nahraté 10. októbra. Tak bolo video aj ďalej prezdieľané napríklad v češtine.
Je pravda, že profesor Alberto Zangrillo skutočne povedal, že nový koronavírus už nie je taký silný ako na jar, keď v Taliansku zabil desaťtisíce ľudí, čo podľa Zangrilla znamenalo, že bol vírus „klinicky irelevantný“. Prehlásil to však 1. júna 2020, tj. v dobe, keď v Taliansku došlo ku splošteniu krivky celkového počtu nakazených ochorením COVID-19 a keď sa pomerne rýchlo znižoval ako počet nových prípadov, tak aj počet úmrtí.
Originál rozhovoru, ktorý spracoval novinár TV stanice TG5 je k dispozícii tu alebo tu. Na oboch stránkach je zreteľný dátum zverejnenia 1. jún 2020.
Poslednú verziu videa na slovenskom Facebooku dopĺňa text, v ktorom je spomenuté, že rozhovor bol nahratý 1. júna. Na konci textu je uvedené aj ospravedlnenie za zle uvedený dátum vo videu.
Táto verzia sprievodného textového popisu je však výsledkom až deviatich úprav príspevku po jeho uverejnení, pričom informácia o tom, že rozhovor s talianskym lekárom bol v skutočnosti nahratý už v júni, bola doplnená až po necelých 14 hodinách od prvej publikácie videa. Predmetný príspevok tak pomerne dlhú dobu pôsobil dojmom, že videorozhovor s talianskym lekárom bol natočený len nedávno.
Nikde v texte sa taktiež nespomína, že videorozhovor bol nahratý v dobe, keď počet nových prípadov klesal - tj. niekoľko mesiacov pred tým, ako začal v posledných týždňoch opäť rýchlo rásť.
Súčasťou poslednej aktualizácie príspevku sú taktiež konšpiračné tvrdenia ako napríklad to, že krízové štáby v súčasnosti „potrebujú propagovať druhú vlnu“ nákazy COVID-19, aby sa vyhli finančným odškodneniam z prvej vlny. Pre takéto obvinenia neexistujú dôkazy; napriek tomu sú príkladom tvrdení zdieľaných v konšpiračných kruhoch, ktoré odmietajú pripustiť závažnosť pandemickej krízy.
Taliansky lekár svoje vyhlásenia z júna korigoval
Čo sa už v predmetnom FB príspevku nespomína vôbec, je, že profesor Zangrillo, ktorý je okrem iného osobným lekárom bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ešte počas leta svoje vyhlásenie čiastočne modifikoval, ospravedlnil sa za tón pôvodného rozhovoru a vyzval ľudí, aby sa mali na pozore - avšak bez toho, aby prepadali vírusovej psychóze. Takto vystúpil 29. júla 2020.
Odvtedy dorazila do Talianska, rovnako ako do ostatných krajín Európy, druhá vlna koronavírusovej pandémie, čo vyplýva aj z vyššie uvedených grafov.
V nedávnom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera z 20. októbra 2020 išiel Zangrillo ešte trochu ďalej, keď apeloval na osobnú zodpovednosť každého jednotlivca. V tomto rozhovore okrem iného tvrdí, že „v máji bol vírus na ústupe, teraz sa však vracia, aby nás znova pokúsal, pravdepodobne aj kvôli nezodpovednému správaniu ľudí.“
Na otázku, aké ponaučenie si z toho má verejnosť vziať, Zangrillo odpovedá: „Predovšetkým dúfam, že si mladí vypestujú reflex chrániť svojich rodičov a prarodičov. Tých najzraniteľnejších musíme chrániť. Predovšetkým ľudí s cukrovkou či srdcovými vadami, ktorých stav máme za normálnych okolností pod kontrolou, no môže sa zhoršiť v prípade infekcie. Som si istý, že korektným správaním vyriešime aj kvantitatívne problémy. Väčšina populácie to chápe. Bez individuálnej zodpovednosti každého z nás sa z toho nedostaneme.“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás