Táto fotografia je viac ako dva roky stará a nemá nič spoločné s protestom proti pandemickým opatreniam

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 22. októbra 2020 o 09:10
  • Aktualizované dňa 22. októbra 2020 o 09:17
  • Článok prečítate za 2 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Viac ako tisíc používateľov Facebooku zdieľalo fotografiu, ktorá vyvolávala dojem, že protestu proti pandemickým opatreniam vlády, ktorý sa konal 17. októbra, sa zúčastnili desaťtisíce ľudí a zaplnili Námestie SNP v Bratislave. To nie je pravda. V skutočnosti je fotografia viac ako dva roky stará a posledný protest sa konal pred Úradom vlády SR.

V sobotu 17. októbra 2020 popoludní sa v Bratislave pred budovou Úradu vlády SR na Námestí slobody konal nepovolený protest proti pandemickým opatreniam a vláde Igora Matoviča.

Približne dve hodiny pred tým, ako protest začal, zdieľala Facebooková stránka Prečo médiá mlčia príspevok, ktorý neobsahoval žiaden popis, iba obrázok s fotografiou zaplneného Námestia SNP v Bratislave, na ktorej bol nápis: „BRATISLAVA 17.10.2020“.

Image
Snímka pôvodného FB príspevku stiahnutá zo stránky Hoaxy a podvody - Polícia SR 20. októbra 2020

Po dobu niekoľkých hodín tak príspevok navodzoval dojem, že protest proti vládnym opatreniam súvisiacim s pandémiou COVID-19 pritiahol desaťtisíce ľudí a zaplnil Námestie SNP. Príspevok za ten čas nazbieral stovky zdieľaní.

V skutočnosti však táto fotografia pochádza z protestov Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a boli namierené proti vláde Roberta Fica. Konkrétne bola predmetná fotografia vyhotovená v piatok 9. marca 2018 a uverejnená v Novom čase.

Image
Snímka stránky Nového času obsahujúca fotogalériu z 9. marca 2018. Snímka vyhotovená 21. októbra 2020

Aj keď sa spomínané protestné zhromaždenia konali na dvoch odlišných miestach, viacerí používatelia Facebooku verili, že ide o aktuálnu fotografiu zo sobotňajšieho protestu - a tak ju aj ďalej zdieľali aj po tom, ako protest samotný skončil; napríklad tu, tu alebo tu. Fotografiu vytrhnutú z kontextu zdieľala aj miestopredsedníčka českej strany SPD v Karlovarskom kraji Věra Maříková.

Až po skončení protestu, krátko po 19:00 večer, keď mal už viac ako 1000 zdieľaní, bol pôvodný FB príspevok dvakrát editovaný a do príspevku bol doplnený popis, v ktorom sa tvrdilo, že príspevok bol len „pozvánkou“ a nemal zobrazovať protest proti opatreniam. V texte plnom gramatických chýb sa píše: „Pozvánka Pre tých ktorý píšu o Hoaxe tak ste sa zmýlili pretože fotka bola pridaná ešte pred začatím protestu takže človek s vyšším IQ pochopí že je fotka ilustračná a je pozvánkou“.

V sobotu o 19:21 dezinformáciu o neaktuálnej fotografii vyvrátila aj policajná stránka Hoaxy a podvody - Polícia SR.

Počas protestu viaceré médiá informovali o niekoľkých stovkách zhromaždených, konkrétne denník SME napísal, že „na mieste sa pod dozorom polície stretlo približne 400 až 500 ľudí“ a Denník N napísal, že „niekoľko stoviek ľudí protestovalo proti opatreniam v čase, keď platí núdzový stav a zákaz zhromažďovania sa“.

Avšak hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava Michal Szeiff, povedal pre AFP v emaili z 21. októbra, že protestu sa zúčastnilo „do 3000 ľudí“.

Protest nebol kvôli platiacim pandemickým opatreniam a zákazu zhromaždení pre viac ako šiestich ľudí úradmi povolený. Keďže sa zvrhol sa do násilností, bol rozpustený políciou aj za použitia vodného dela a slzotvorného plynu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás