![](/sites/default/files/medias/factchecking/slovakia//factcheck-visual_8.png)
Seniori nie sú nepriateľom Bruselu, je to hoax
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 22. apríla 2020 o 13:52
- Aktualizované dňa 22. apríla 2020 o 13:56
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na Facebooku bol zdieľaný príspevok, ktorý sa javí ako krátky spravodajský článok v češtine a podľa ktorého mala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen označiť seniorov „za nového nepriateľa EU“.
Krátky text nesie titulok: „Brusel má nového nepřítele - seniory. Chce je úplně vytlačit z běžného života.“
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/slovakia/capture_0_2.png?itok=1HoeWI0D)
Píše sa v ňom, že „staříci prý svojí nostalgií po ‘starých dobrých časech’, narušují integritu mezi členskými státy EU. Senioři totiž tvrdí, že za dob existence jednotlivých národních států bylo lépe.“
„To má vážný dopad na blížící se vznik nového Evropského státu.
V této souvislosti a s ohledem na současnou pandemii proto Ursula von der Leyenová trvá na tom, že všichni senioři v Evropě musí zůstat v izolaci minimálně do roku 2021. Jedině tímto způsobem se podaří zpřetrhat všechny rodinné vazby se všemi negativními důsledky pro EU.“
Správa je tiež označená miestom vzniku Brusel, avšak autor nie je uvedený.
Obrázok bol zdieľaný na osobnom profile Radomíra Piknu 15. apríla s nasledujúcim popisom: „Priatelia, ako si dovoľuje predsedkyňa Európskej komisie povedať, že novým nepriateľom EÚ sú seniori!!! Už mám dosť bludov a chorých záverov celej EÚ! Tadiaľto cesta nevedie a len potvrdzuje to, že EÚ je cestou samozničenia!!! ??“
Pikna kandidoval v parlamentných voľbách vo februári 2020 za Slovenské hnutie obrody zo šiesteho miesta kandidátky. SHO je ultrapravicové nacionalistické hnutie, ktoré vo voľbách získalo 0.06%, dohromady spolu 1966 hlasov.
Hnutie sa v minulosti spomínalo v New York Times v článku o vzostupe ultrapravicového nacionalizmu v Európe. Pikna nikdy nezastával verejne volenú funkciu a v súčasnosti ani na žiadnu funkciu nekandiduje.
Jeho príspevok bol prezdieľaný viac ako 3-tisíc používateľmi Facebooku, aj keď obsahuje zjavnú dezinformáciu. Šíril sa rýchlo najmä vo facebookových skupinách ako Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko, Nedôverujem ex-prezidentovi Kiskovi, ani prezidentke Čaputovej, SLOVANSKÝ ŠTÁT alebo Planéta Jednoduchosť - FB skupina.
Čo sa v skutočnosti deje v Bruseli
Zdieľaný obrázok obsahuje dátum 14. apríla 2020 a je doplnený fotografiou, ktorá vyzerá ako z tlačovej konferencie. Kalendár von der Leyenovej, ktorý je verejne prístupný, však na 14. apríla neuvádza žiadne verejné vystúpenia alebo stretnutia.
Uvedená fotografia je v skutočnosti z 13. marca a okrem von der Leyenovej sú na nej ešte podpredsedníčka Margrethe Vestager a podpredseda Valdis Dombrovskis na spoločnej tlačovej konferencii, na ktorej ohlásili súbor európskych opatrení ako reakciu na dopady koronakrízy. Fotografiu zhotovil Ansotte Etienne, oficiálny fotograf EK.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/medias/factchecking/slovakia/p042959-622072_0.jpg?itok=hZadkgLv)
Je pravda, že predsedníčka EK sa nedávno vyjadrila ohľadne seniorov. V rozhovore pre nemecký denník Bild zverejnený 11. apríla, len niekoľko dní predtým, ako bol zverejnený hoax, Ursula von der Leyen uviedla, že starší ľudia by mal zostať v izolácii až do konca roka, aby vyhli nákaze. „Bez vakcíny musíme obmedziť kontakt so staršími ľuďmi v maximálnej možnej miere,“ uviedla. „Viem, že je to ťažké a že izolácia je veľké bremeno, ale je to otázka života alebo smrti, musíme zostať disciplinovaní a trpezliví,“ dodala. „Deti a mladí ľudia budú mať viac slobody pohybu skôr ako starší ľudia a ľudia s už existujúcimi zdravotnými komplikáciami.“
Nikde neoznačuje seniorov za „nepriateľa“.
Izoláciu, o ktorej von der Leyenová hovorí, nemožno interpretovať ako akékoľvek právne obmedzenie pohybu. Európska komisia nemá výkonnú moc nad karanténnymi opatreniami, ktoré sú plne v kompetencii členských štátov.
Európska komisia medzitým koordinuje spoločné protiopatrenia v reakcii na koronavírus. 13. marca komisia navrhla prvý balíček ekonomických opatrení nazvaných CRII (Corona Response Investment Initiative). Podľa neho Komisia zmenila a doplnila vlastné nariadenie s cieľom čo najskôr uvoľniť členským štátom 37 miliárd eur z európskych fondov. Toto opatrenie vošlo v platnosť 1. apríla.
2. apríla navrhla Komisia druhý balíček opatrení s názvom CRII+, ktorý bol schválený Európskym parlamentom 17. apríla.
Okrem toho EÚ vyčlenila ešte koncom marca 48,5 milióna eur na výskum koronavírusu a vývoj vakcíny. 15. apríla Komisia taktiež prezentovala spoločný Európsky plán na postupné ukončenie reštrikčných opatrení pozostávajúci z odporúčaní a zásad, ako kombinovať sociálny dištanc s postupným otváraním ekonomík členských štátov.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás