Nie, toto nie je pohľad na horský hrebeň v Kirgizsku. Snímku vytvoril vizuálny umelec

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 30. apríla 2020 o 18:05
  • Aktualizované dňa 30. apríla 2020 o 18:13
  • Článok prečítate za 2 min
  • Autor: AFP Mexiko, AFP Slovensko
Obrázok horského hrebeňa pripomínajúceho siluetu spiacej ženy bol zdieľaný na sociálnych sieťach s tvrdením, že má ísť o snímku hory v Kirgizsku. Nie je to však pravda. Dielo s názvom „Zimný spánok“ vytvoril francúzsky umelec Jean-Michel Bihorel.

Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 4. apríla v skupine Koronavírus na Slovensku

Image
Snímka FB príspevku uverejneného 4. apríla 2020

Popis obrázku sám o sebe neobsahoval nepravdivú informáciu, aj keď vytváral dojem, že ide o skutočnú fotografiu. Autorka príspevku však neskôr v komentári nepravdivo informovala o tom, že fotografia mala vzniknúť v Kirgizsku:

Image

Príspevok získal v skupine viac ako 1000 reakcií a zdieľalo ho takmer 150 používateľov.

Obrázok sa tešil veľkej popularite aj u poľsky, španielsky či česky hovoriacich používateľov sociálnych sietí. V druhom prípade nemalo ísť o hory v Kirgizsku ale o spiacu mexickú sopku Iztaccihuatl, ktorá sa nachádza 58 kilometrov juhovýchodne od Mexico City. Meno 5230 metrov vysokej sopky vychádza zo slov „iztac“ a „cihuatl“, čo znamená „biela žena“.

Kirgizské hory sa nachádzajú v oblasti Ťan-šan medzi Kirgizskom a Kazachstanom. Z komentárov pod fotografiou vyplýva, že veľa ľudí naozaj verí tomu, že ide o prírodný úkaz a reálnu fotografiu:

Image
Snímka komentárov na Facebooku vyhotovená 30. apríla 2020

Zimný spánok

AFP sa podarilo pôvodnú fotografiu nájsť s pomocou reverzného vyhľadávania v Google Images. To nás doviedlo k dielu „Zimný spánok“ od francúzskeho umelca Jeana Michela Bihorela. Z umelcovho portfólia sa dozvieme, že vyštudoval animáciu a od roku 2008 pracuje ako počítačový grafik. Na stránke je tiež film dokumentujúci jeho tvorbu, kde figuruje aj „Zimný spánok“:

Práca s telom

Jean-Michel Bihorel zavesil svoje dielo na Facebook 19. marca. Je k videniu aj na webových stránkach Behance, ktoré slúžia ako platforma pre vizuálnu umelcov a grafiky. V rozhovore s AFP Bihorel potvrdil, že je „Zimný spánok“ jeho dielom: „Áno, som tvorcom tohto digitálneho diela. Graficky experimentujem s ženským telom a prišiel som na nápad nechať telo spať v krajine. Pred niekoľkými rokmi som vytvoril svoj prvý cyklus na povrchu Marsu,“ vysvetľuje grafik.

Budeme vďační, ak nás upozorníte aj na iné miesta na Facebooku, kde sa táto „fotografia“ vyskytla.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás