Nie, toto nie je pohľad na horský hrebeň v Kirgizsku. Snímku vytvoril vizuálny umelec

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Obrázok horského hrebeňa pripomínajúceho siluetu spiacej ženy bol zdieľaný na sociálnych sieťach s tvrdením, že má ísť o snímku hory v Kirgizsku. Nie je to však pravda. Dielo s názvom „Zimný spánok“ vytvoril francúzsky umelec Jean-Michel Bihorel.

Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 4. apríla v skupine Koronavírus na Slovensku

Snímka FB príspevku uverejneného 4. apríla 2020

Popis obrázku sám o sebe neobsahoval nepravdivú informáciu, aj keď vytváral dojem, že ide o skutočnú fotografiu. Autorka príspevku však neskôr v komentári nepravdivo informovala o tom, že fotografia mala vzniknúť v Kirgizsku:

Príspevok získal v skupine viac ako 1000 reakcií a zdieľalo ho takmer 150 používateľov.

Obrázok sa tešil veľkej popularite aj u poľsky, španielsky či česky hovoriacich používateľov sociálnych sietí. V druhom prípade nemalo ísť o hory v Kirgizsku ale o spiacu mexickú sopku Iztaccihuatl, ktorá sa nachádza 58 kilometrov juhovýchodne od Mexico City. Meno 5230 metrov vysokej sopky vychádza zo slov „iztac“ a „cihuatl“, čo znamená „biela žena“.

Kirgizské hory sa nachádzajú v oblasti Ťan-šan medzi Kirgizskom a Kazachstanom. Z komentárov pod fotografiou vyplýva, že veľa ľudí naozaj verí tomu, že ide o prírodný úkaz a reálnu fotografiu:

Snímka komentárov na Facebooku vyhotovená 30. apríla 2020

Zimný spánok

AFP sa podarilo pôvodnú fotografiu nájsť s pomocou reverzného vyhľadávania v Google Images. To nás doviedlo k dielu „Zimný spánok“ od francúzskeho umelca Jeana Michela Bihorela. Z umelcovho portfólia sa dozvieme, že vyštudoval animáciu a od roku 2008 pracuje ako počítačový grafik. Na stránke je tiež film dokumentujúci jeho tvorbu, kde figuruje aj „Zimný spánok“:

Práca s telom

Jean-Michel Bihorel zavesil svoje dielo na Facebook 19. marca. Je k videniu aj na webových stránkach Behance, ktoré slúžia ako platforma pre vizuálnu umelcov a grafiky. V rozhovore s AFP Bihorel potvrdil, že je „Zimný spánok“ jeho dielom: „Áno, som tvorcom tohto digitálneho diela. Graficky experimentujem s ženským telom a prišiel som na nápad nechať telo spať v krajine. Pred niekoľkými rokmi som vytvoril svoj prvý cyklus na povrchu Marsu,“ vysvetľuje grafik.

Budeme vďační, ak nás upozorníte aj na iné miesta na Facebooku, kde sa táto „fotografia“ vyskytla.