Obrázok, ktorý zdieľali tisíce ľudí, nie je dôkazom, že vakcína od firmy AstraZeneca bola vyrobená v roku 2008

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 19. február 2021 o 19:26
  • Aktualizované dňa 24. február 2021 o 10:56
  • Článok prečítate za 6 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali príspevky, podľa ktorých číslo na ampulke obsahujúce sekvenciu číslic „2008“ dokazuje, že vakcína od výrobcu AstraZeneca bola vyrobená v roku 2008. Podľa príspevkov mala v blízkej dobe vypršať exspiračná lehota vakcíny, preto sa ňou malo zrýchlene očkovať práve na Slovensku. Nie je to pravda, pre AFP to potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv, firma AstraZeneca nám vysvetlila pôvod čísel a exspiračnú lehotu vakcíny.

Viac ako 5,7-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok uverejnený 12. februára 2021. Tento príspevok obsahuje popis: „Tu je dôvod ... končí im exspirácia ... vyrobené 2008!!! Tu už neni čo dodať“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 18. februára 2021

Súčasťou zdieľaného príspevku je snímka pôvodného príspevku v angličtine od zahraničného používateľa siete. Tento jeho príspevok obsahoval snímku z vysielania spravodajskej relácie Tagesschau nemeckej verejnoprávnej televíznej siete ARD.

Dohľadali sme, že vo vysielaní nemeckej televízie (rovnako ako vo videu na stránke Tagesschau) bola za stojacim moderátorom spravodajskej relácie použitá ilustračná fotografia americkej spravodajskej agentúry Associated Press od fotografa Franka Augsteina, ktorá bola použitá aj v mnohých ďalších článkoch o vakcíne AstraZeneca, napríklad tu, tu či tu.

Image
Vľavo snímka pôvodného dezinformačného príspevku v angličtine, vpravo výrez z originálnej fotografie s červenými značkami spracovanými AFP

Na základe tejto fotografie si niektorí používatelia Facebooku vytvorili dojem, že vakcína AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19 mala byť vyrobená v roku 2008, keďže zvislo napísaný rad číslic „3041572008“ obsahoval aj číslo „2008“.

Aj podľa mnohých komentujúcich sa mala po viac ako dvanástich rokoch od domnelého dátumu výroby blížiť exspiračná lehota vakcíny, a preto sa ňou malo v nadchádzajúcom období očkovať:

Image
Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 18. februára 2021

Táto informácia sa šírila aj na iných miestach na slovenskom Facebooku (napríklad tu či tu), ale taktiež aj v češtine.

Informácia o tom, že by bola vakcína od AstraZenecy vyrobená v roku 2008, je však nepravdivá, pre AFP to potvrdil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj výrobca vakcíny. Vakcína má v skutočnosti dobu použiteľnosti iba 6 mesiacov, pokiaľ je správne uskladnená.

Vakcína bola vyvinutá v roku 2020, nie v roku 2008

Vakcína proti ochoreniu Covid-19 ChAdOx1 nCoV-19 od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca a Oxfordskej univerzity bola schválená Európskou liekovou agentúrou 29. januára 2021.

Vývoj tejto vakcíny nadväzoval na poznatky získané zo štúdia predchádzajúcich koronavírusových ochorení SARS a MERS. Na vývoji vakcíny konkrétne proti koronavírusu SARS-CoV-2 však začali výskumníci v Oxforde pracovať až 20. januára 2020. Spôsob, akým vakcína funguje, a okolnosti jej vývoja sú ďalej podrobne popísané v článku The New York Times či v rozhovore s jedným z vedúcich výskumníkov Andrewom Pollardom pre The British Medical Journal.

S otázkami na začiatok výroby sme sa obrátili priamo na výrobcu vakcíny - firmu AstraZeneca. Zástupci firmy Kim Blomley, Global Media Relations Director, a Markéta Turynová, Medical Information Specialist zastupujúca AstraZeneca Slovakia, potvrdili prostredníctvom e-mailov z 18. februára, že firma začala vyrábať vakcínu proti Covid-19 v roku 2020.

„Vakcína určite nebola vyrobená v roku 2008,“ potvrdila skutočnosť o dátume výroby taktiež hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Čísla na ampulke

Na tomto mieste vysvetlíme čísla, ktoré sú uvedené na ampulkách vakcíny a ktoré dezinterpretovali používatelia Facebooku.

Image
Snímka fotografie pochádzajúcej z agentúry Associated Press vyhotovená 18. februára 2021, žlté označenia vyhotovila AFP

Prvé číslo je označené skratkou „EXP“. Táto skratka je vysvetlená aj v príbalovom letáku vakcíny dostupnom na stránke ŠÚKL a znamená dátum exspirácie, resp. dobu použiteľnosti. Pre AFP to potvrdila aj Turynová z AstraZeneca.

Image
Snímka príbalového letáku z ŠÚKL vyhotovená 18. februára 2021

Keďže na ampulke na predmetnej fotografii je uvedené číslo 05-2021, dátum exspirácie tejto vakcíny by tak bol 31. máj 2021. Hovorkyňa ŠÚKL Jurkemíková pre AFP uviedla: „Čas použiteľnosti tejto vakcíny je 6 mesiacov pri uchovávaní v chladničke (pri teplote 2°C – 8°C).“

Ďalšie číslo je na ampulke označené skratkou „Lot“. V produktovej dokumentácii vakcíny na stránke Európskej liekovej agentúry je táto skratka špecifikovaná ako „Batch Number“ - v angličtine číslo várky alebo šarže. Túto skutočnosť potvrdila Turynová: „LOT: Číslo šarže je charakteristická kombinácia číslic alebo písmen, alebo číslic a písmen, ktorú je šarža jednoznačne identifikovaná.“ Na zdieľanej fotografii je vidno číslo šarže „AB0003“, na iných fotografiách je napríklad „ABV4678“ či „ABV3025“.

Posledné číslo, ktoré je na zdieľanej fotografii uvedené zvislo („3041572008“), je práve to, ktoré vyvolalo rozruch, keďže sa niektorí domnievali, že obsahuje dátum výroby. To nie je pravda, dátum výroby sa na balení vakcíny nenachádza vôbec. „Údaj o dátume výroby vakcíny sa na obale nenachádza, nachádza sa však v dokumentoch, ktoré štátny ústav kontroluje pri prepúšťaní šarží vakcín na slovenský trh,“ potvrdila pre AFP Jurkemíková. 

2008 iba ako náhoda

Zvislo napísané číslo tak nemá s dátumom výroby nič spoločné. „To vertikálne číslo sa volá komponentný kód a je používaný pre interné výrobné účely. Neoznačuje však ani dátum výroby ani exspiračnú lehotu. Číslice 2008 na konci sú čistou zhodou náhod,“ uviedol pre AFP Kim Blomley z AstraZeneca.

Aby sme podložili naše tvrdenia a dodali ďalšie dôkazy o tom, že číslo obsahujúce sekvenciu „2008“ je len náhoda a nemožno z neho vyvodzovať záver o „dátume výroby“, prípadne aby sme rozptýlili obavy z toho, že sa Slovákom od medzinárodnej spoločnosti ujdú len akési staré vakcíny, tím AFP Fakty oslovil viaceré slovenské nemocnice s prosbou, aby nám poslali autentické fotografie ampulky vakcíny AstraZeneca, ktorá sa od 13. februára používa na Slovensku najmä na očkovanie učiteľov mladších ako 55 rokov.

Uvádzame ich nižšie. Na všetkých vidno komponentný kód „1423474“, na viacerých číslo šarže „ABV2856“ a dátum exspirácie „05-2021“.

Image
Fotografiu vakcíny z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach nám zaslala hovorkyňa Ladislava Šustová 18. februára 2021
Image
Fotografiu z Univerzitnej nemocnice Bratislava nám zaslala hovorkyňa Eva Kliská 18. februára 2021
Image
Fotografiu z Fakultnej nemocnice Trnava nám doručil hovorca Matej Martovič 19. februára 2021

Image
Fotografiu z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina doručila hovorkyňa Lenka Záteková 18. februára 2021

S otázkou na nezrovnalosti v komponentných kódoch medzi týmito fotografiami a fotografiou z dezinformačných príspevkov sme sa opätovne obrátili na Blomleyho. Ten pre AFP vysvetlil, že je to v dôsledku rozdielov medzi jednotlivými subdodávateľmi. „Komponentné kódy sú rozdielne, pretože sú od rôznych výrobcov v našom dodávateľskom reťazci,“ uviedol v emaile z 19. februára.

Oprava 24. február 2021: Opravili sme preklep v texte, očkovaní vakcínou AstraZeneca sú na Slovensku najmä učitelia mladší ako 55 rokov, nie starší. 
AKTUALIZÁCIA 23. február 2021: Tento článok bol upravený; do obrázku, ktorý bol na sociálnych sieťach zneužitý, sme pridali červené preškrtknutie.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás