Na fotografii je okrem estónskej prezidentky minister spravodlivosti a aktivista za občianske práva

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Slovenským Facebookom sa šírila fotografia, ktorá mala údajne ukazovať estónsku prezidentku Kersti Kaljulaid „s manželom“ po jej pravici a „jej synom“ po ľavej ruke, ktorý má na sebe ružové šaty, okuliare a topánky s vysokým podpätkom. Na fotografii je v skutočnosti okrem prezidentky minister spravodlivosti Raivo Aeg a Mikk Pärnits, umelec, spisovateľ a aktivista za občianske práva, ktorý dostal 18. augusta 2020 cenu za ochranu pred násilím.

„Fotografia Estonskej prezidentky Kersti Kaljulaidovej s manželom a synom... Synom presne podľa západoeurópskych ‘hodnôt’...,“ píše sa v popise fotografie, ktorá bola 24. augusta zdieľaná v skupine Zastavme teroristov z Bruselu!.

Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 18. septembra 2020

Rovnaká fotografia s obdobným popisom bola zverejnená tu, tu alebo tu. Fotografiu s nepravdivým popisom vo vnútri obrázku na svojom profile verejne zdieľal aj známy slovenský spisovateľ Gustáv Murín. Celkovo fotografiu zdieľali stovky užívateľov FB.

Nie manžel, ale minister spravodlivosti Raivo Aeg

Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov pomocou Googlu sme zistili, že predmetná fotografia sa objavila vo viacerých článkoch estónskych spravodajských portálov, napríklad tu alebo v lepšom rozlíšení tu

Snímka článku o Mikkovi Pärnitsovi po jeho ocenení na stránke delfi.ee vyhotovená 18. septembra 2020.

Autorom fotografie je fotograf Taavi Sepp, ktorý ju vytvoril 18. augusta 2020 v Estónskom historickom múzeu v Talline počas slávnostného odovzdávania cien za boj proti násiliu (v estónčine Vägivallaennetuse tunnustusauhind). 

Z popisu fotografie je zrejmé, že mužom vľavo je Raivo Aeg, minister spravodlivosti vo vláde estónskeho predsedu vlády Jurija Ratasa.

Snímka z webstránky estónskeho ministerstva spravodlivosti

Kersti Kaljulaid nastúpila do úradu v roku 2016 a stala sa prvou prezidentkou v estónskej histórii. Na slávnostnej inaugurácii ju sprevádzal jej manžel Georgi-Rene Maksimowski.

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaid (druhá zľava), jej manžel Georgi-Rene Maksimowski (vľavo), bývalý prezident Toomas Hendrik Ilves (druhý sprava) a jeho manželka. V Talline 10. októbra 2016 (Raigo Pajula / AFP)

Podľa jej oficiálneho životopisu má 50-ročná Kaljulaid štyri deti - dve z prvého manželstva a dve z druhého. Kaljulaid sa nedávno stala babičkou. Ani jedno z detí sa nenachádza na fotografii s mužom v ružových šatách z nepravdivých FB príspevkov.

Mužom v šatách je básnik a aktivista Mikk Pärnits

Mužom v šatách, ktorý stojí od prezidentky napravo, je Mikk Pärnits - estónsky básnik, spisovateľ a prekladateľ. Počas slávnostného odovzdávania cien za boj proti násiliu bol jedným z ôsmich ocenených. Estónsky denník Delfi zverejnil fotografie z ceremoniálu vo fotogalérii v článku.

Snímka z webovej stránky estónskeho denníka Delfi vyhotovená 24. augusta 2020

Mikk Pärnits v ten istý deň uverejnil na svojom profile status, v ktorom vysvetľuje, že šaty mal na sebe ako provokáciu, aby upozornil na problémy potláčania práv žien.

„Nemal som na sebe oblek. Oblek je druh mužského brnenia, forma ochrany. Muž v strednom veku v obleku dokáže povedať neuveriteľné veci a ľudia mu uveria a slastne si pritom povzdychnú. Rozhodol som sa stať sa zraniteľným, zosmiešňovaným, zábavným. Takto sú totiž často vnímané ženy,“ napísal Pärnits na Facebooku.

Mikk Pärnits je aktivistom v boji proti domácemu násiliu, pedofílii a diskriminácii rusky hovoriacich občanov žijúcich v Estónsku. Cena mu bola udelená za vytvorenie instagramovej kampane „See Pole Okei“ („Nie je to v poriadku“). Kampaň spočívala v zverejňovaní nevyžiadaných správ, ktoré prichádzajú do schránok mnohých žien a dievčat.

Pärnits je tiež známy svojim kontroverzným jazykom. Jeho prejav na udeľovaní cien taktiež vyvolal škandál. Umelec uviedol, že „tradičná rodina je teraz pre dieťa najnebezpečnejším prostredím, zákon povoľuje kultúru znásilňovania a v Estónsku existuje pravdepodobne obrovský problém s pedofíliou, ale nikto sa mu neodváži čeliť.“ Poukázal tiež na to, že v Estónsku je legálny sexuálny styk so štrnásťročnými (vek súhlasu je v Estónsku stanovený na 14 rokov), pričom zdôraznil, že zákon pred sexuálnym zneužívaním zatvára oči. Celý prejav z odovzdávania cien si môžete vypočuť na jeho facebookovej stránke.

Kontroverzia po udelení ceny

Deň po odovzdávaní cien estónsky minister spravodlivosti Aeg kritizoval umelcov prejav na Facebooku ako „urážlivý“ a označil ho za „podnecovanie k nenávisti“. Minister dodal, že hoci je domáce násilie vážnym problémom, je nesprávne vykresľovať tradičné rodiny ako nebezpečné a násilné. Napísal tiež, že udelenie ceny je neplatné.

Vo svojom prejave na slávnostnom odovzdávaní cien estónska prezidentka meno básnika spomenula (spomenula spolu 5 laureátov ceny). Taktiež v tlačovej správe ministra spravodlivosti týkajúcej sa ocenenia z 18. augusta je Pärnits uvedený ako jeden z ocenených.

Pärnits však nie je uvedený v PDF dokumente, v ktorom mali byť všetci laureáti ceny spomenutí.

Článok preložil/-a