Nie, v Číne sa nezačal šíriť „nový“ vírus

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Koncom marca sa medzi slovenskými používateľmi Facebooku začali šíriť informácie o tom, že sa v Číne objavil "nový vírus" známy pod menom hantavírus, a to vo chvíli, keď kulminovala panika okolo ochorenia COVID-19 spôsobeného novým typom koronavírusu. Táto informácia nie je pravdivá: podľa odborníkov nie je hantavírus novým vírusom. Vedcom je známy už od 50. rokov minulého storočia, pretože bol objavený počas vojny v Kórei. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) navyše uvádza, že sa hantavírus na ľudí prenáša takmer výhradne z hlodavcov, nie z jedného človeka na druhého.

Zavádzajúce informácie o "novom víruse", ktorý rovnako ako koronavírus spôsobuje respiračné problémy, sa objavili napr. na stránke hitky.sk. Tá vo svojom článku z 25. marca 2020 píše: „Z Číny dorazili správy o ďalšom úmrtí muža. Tentokrát sa však u obete nepotvrdil koronavírus, ale nový hantavírus.“ Pritom len o niekoľko odsekov nižšie sa spomína, že len v USA potvrdili úmrtia v dôsledku hantavírusu už v 90. rokoch. Tento článok zdieľalo na FB viac ako 1700 ľudí.

Iný článok, tentokrát na stránke precitaj.si taktiež z 25. marca, zase nesie zavádzajúci a bulvárny titulok „Šokujúca správa zaskočila svet! V Číne zomrel muž na “nový” vírus. Hantavírus šíria hlodavce!“. V článku sa síce ďalej spomína, že „experti a odborníci (...) informovali, že údajne nejde o nový vírus…“, ale neuvádza na pravú mieru to, že hantavírus je v skutočnosti známy už desaťročia. Tento článok zdieľalo na Facebooku až 3700 ľudí.

Snímka FB príspevku stránky precitaj.si z 25. marca 2020


Čo sa hantavírusu týka, bol v marci 2020 zaznamenaný jediný prípad muža (pôvodom z provincie Jün-nan), ktorý zomrel cestou autobusom v provincii Šan-tung, o ktorom informovali čínske štátne noviny Global Times na Twitteri 24. marca 2020.

Informácia o tom, že hantavírus je "nový vírus" sa rýchlo rozšírila prostredníctvom Facebooku, Twitteru a YouTube po celom svete, od Austrálie (1, 2, 3, 4, 5) cez Indiu (1, 2) až napríklad po susedné Poľsko tu či tu.

Táto informácia je ale zavádzajúca: Vedcom je hantavírus známy už od 50. rokov minulého storočia, pretože bol objavený počas vojny v Kórei.

V roku 2010 vydal odborný časopis Clinical Microbiology Reviews o hantavíruse túto štúdiu. V nej sa uvádza: „V minulom storočí bol hantavírus objavený po prepuknutí nákazy v dvoch ohniskách. K prvému rozšíreniu nákazy došlo počas kórejskej vojny (1950-1953), kedy viac ako 3000 vojakov OSN ochorelo tzv. Kórejskú hemoragickú horúčkou, bežne tiež označovanú za hemoragickú horúčku s renálnym syndrómom (HFRS).

Podľa CDC sa hantavírusu na človeka prenáša takmer výhradne z hlodavcov, nie z iných ľudí.

Hantavírusový pľúcny syndróm (HPS) je závažné, niekedy až smrteľné, ochorenie dýchacích ciest u ľudí spôsobené infekciou hantavírusu. Každý, kto príde do styku s hlodavcami, ktorí sú nositeľmi hantavírusu, sa vystavuje riziku HPS. Hantavírus v Spojených štátoch sa neprenáša z jednej osoby na druhú. Zriedkavé prípady prenosu hantavírusu z človeka na človeka boli zaznamenané v Čile a v Argentíne, ku ktorým došlo v dôsledku blízkeho kontaktu s osobou nakazenou vírusom nazývaným Andes,“ uvádza CDC.

Viac podrobností o hantavíruse možno nájsť na tomto videu Kalifornskej univerzity v San Franciscu.

Podľa stránky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove boli prípady nákazy hantavírusom zaznamenané aj v Európe, dokonca aj na Slovensku: „V Európe boli hantavírusy dokázané vo viacerých krajinách: Holandsko, Francúzsko, Veľká Británia, Bulharsko, Maďarsko, Taliansko, Rusko, Rakúsko atď. V bývalom Československu boli prvé  prípady ochorenia zaznamenané v roku 1953 a 1954 na východnom Slovensku, neskôr aj na južnom Slovensku.

V súčasnej dobe neexistuje žiadny špecifický liek alebo vakcína proti ochoreniam HPS a COVID-19.

Nasleduje informačné video AFP o koronavírusoch:

COVID-19 je respiračné ochorenie, ktoré sa prenáša z človeka na človeka. V marci 2020 sa smrtnosť tohto ochorenia pohybovala medzi jedným a dvoma percentami. U HPS je podľa CDC smrtnosť 38 percent.

Príznaky u pacientov s COVID-19 sa spravidla rozvinú do dvoch týždňov, zatiaľ čo ľudia nakazení hantavírusom môžu zostať bez príznakov až osem týždňov.

Note: Preložené a upravené Robertom Barcom
COVID-19