
Na tejto fotografii nie sú obete koronavírusu. Ide o rakvy mŕtvych migrantov z lode potopenej pri pobreží Talianska v roku 2013
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. marca 2020 o 20:05
- Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:53
- Článok prečítate za 2 min
- Autor: AFP Sri Lanka, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Fotografia bola uverejnená v článku na portáli Precitaj.to z 21. marca 2020. Pomocou nástroja na monitorovanie sociálnych sietí Crowdtangle môžeme vidieť, že slovenský článok mal ku dňu 25. marec na Facebooku bezmála 5000 interakcií a takmer 1000 ľudí ho zdieľalo.
Fotografia bola uverejnená jednak vo vnútri článku ako ilustračná, ale aj ako súčasť koláže použitej ako titulný obrázok. Text článku samotný obsahuje pravdivé informácie o aktuálnych počtoch obetí a nakazených v Taliansku, problematické je použitie závadzajúcej fotografie.

Na obrázku vidno hlavičku článku s použitým obrázkom. V ľavej časti je fotografia z talianskej nemocnice počas prebiehajúcej epidémie COVID-19. Vpravo je zavádzajúca fotografia. Snímka obrazovky a prečiarknutie červenou vytvorené 25. marca 2020
Fotografia vľavo je skutočne aktuálna a je výrezom fotografie, ktorú vytvoril zdravotník Paolo Miranda 13. marca 2020 v nemocnici v talianskom meste Cremona na juhovýchod od Milána. Na fotografii sú vyčerpaní zdravotníci, ktorí dennodenne bojujú proti novému koronavírusu.

Aktuálna fotografia z 13. marca 2020 v databáze AFP od Paola Mirandu, zdravotníka z talianskej Cremony
Avšak fotografia, na ktorej sú zobrazené rakvy, bola v posledných týždňoch vo veľkom zdieľaná na Facebooku, a to aj samostatne vo viacerých jazykoch napríklad tu, tu alebo tu; v obdobnom kontexte v zmysle, že ide taktiež o aktuálnu fotografiu súvisiacu s epidémiou COVID-19 v Lombardii.

Screenshot of the Facebook post
Ako už bolo spomenuté, použitie fotografie v tomto kontexte je ale zavádzajúce.
Reverzné vyhľadávanie fotografie pomocou vyhľadávača Yandex odhalilo, že ide o fotografiu v databáze Getty Images s titulkom “ITALY-IMMIGRATION-REFUGEE” datovanú na 5. október 2013.

Screenshot of the image on the stock photo website
Fotografia bola zhotovená talianskym fotografom Albertom Pizzolim pre AFP. Dohľadali sme ju v našej databáze, kam bol jej originál pôvodne nahratý.
V popisku fotografie sa (v angličtine) píše: “Rakvy obetí v hangári lampeduzského letiska 5. októbra 2013 po tom, ako sa potopila loď so stovkami ľudí na palube, pričom počet potvrdených obetí je viac ako sto. Taliansko dnes trúchli za 300 africkými azylantmi, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou utopili v doposiaľ najhoršom incidentne v Stredozemnom mori v čase, keď vláda apeluje na Európu, aby zastavila vlnu migrantov. Talianska záchranná služba dúfa, že čo najskôr bude možné pokračovať v hľadaní ďalších tiel, ktoré bolo prerušené z dôvodu zlého počasia po nehode, pri ktorej zomrelo 111 afrických azylantov a približne ďalších 200 je nezvestných.”
Pre porovnanie prikladáme fotografiu zo zavádzajúceho článku (vľavo) a originálnu fotografiu vpravo.

Screenshot comparison of the image from the misleading post (L) and the stock photo image (R)
Britský Daily Telegraph v rovnaký deň podal správu, podľa ktorej 3. októbra 2013 prišlo o život viac ako 300 ľudí pri nehode rybárskej lode pri pobreží južného Talianska. Na palube bolo viac ako 500 eritrejských a somálskych migrantov.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás