Koronavírus nie je vypúšťaný lietadlami

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnu sieť Facebook bolo zdieľané video, podľa ktorého malo dôjsť k vypúšťaniu vírusu na ľudí prostredníctvom lietadla. V skutočnosti ide o tri roky starú videonahrávku Boeingu 787 Dreamliner.

Facebookový profil so slovenským menom Viera Holubova uverejnil v sobotu 21. marca video zachytávajúce lietadlo, za ktorým sa tvorí výrazný oblak vodnej pary a splodín leteckých motorov.

Screenshot klamlivého facebookového príspevku s videom, ktoré medzičasom videlo viac ako 33-tisíc ľudí

Popis k videu v češtine znie: “Pdivejte se jak pustili ten virus na lidi , A tvari se ze nas chrani ❗?? vsak Buh je nad nami ty co to vipustilI budou za nas vsechny hruzostrasne trpet ❗❗❗❗❗❗Chemtrails: Spiknuti !!!!!” 

V dobe písania tohto článku má video viac ako 3.500 zdieľaní a videlo ho na Facebooku viac ako 35-tisíc ľudí.

V komentároch pod príspevkom vidíme, že niektorých používateľov Facebooku video rozrušilo. Snímka obrazovky z 26. marca 2020

Je zrejmé, že v čase globálnej pandémie koronavírusu autor/-ka príspevku pravdepodobne naráža na nový vírus spôsobujúci respiračné ochorenie COVID-19.

Akékoľvek prepojenie videa s nákazou koronavírusom je však hoax a oblak, ktorý sa za lietadlom tvorí, je ukážkou contrails (kondenzačných čiar, ktoré sú zložené z vodnej pary a splodín leteckých motorov bežne tvoriacich sa za lietadlami na oblohe).

Popis videa v závere taktiež spomína spiknutie v súvislosti s fenoménom chemtrails. Ide o známy hoax, ktorý bol v slovenčine vyvrátený tu alebo tu.

Pôvod videa

Reverzným hľadaním pomocou nástroja na analýzu obrázkov a videí InVID sme objavili, že originál videa je takmer tri roky starý. Pôvodne bolo video nahraté na YouTube používateľom LouB747 19. júna 2017 a má viac ako 1,7 milióna zhliadnutí. Jeho video nesie názov “RARE Contrails | Early morning 787 Dreamliner” (Nezvyčajné kondenzačné stopy | 787 Dreamliner skoro ráno) a v jeho popise sa píše: “Prelet 300 metrov ponad pri pohľade zo 747. Natočené nad východným pobrežím Ruska.

Pri ďalšom skúmaní sme zistili, že pod pseudonymom LouB747 sa skrýva americký pilot Lou Boyer, ktorý je kapitánom NCA (Nippon Cargo Airlines), japonskej nákladnej leteckej spoločnosti, pre ktorú skutočne lieta na lietadle typu Boeing 747. Okrem lietania je nadšencom hadov, ako dokazuje obsah jeho YouTube kanálu.

YouTube kanál používateľa LouB747, ktorý je zameraný hlavne na obsah súvisiaci s lietadlami a hadmi. Video, ktoré sa objavilo aj na slovenskom Facebooku, je najúspešnejším videom tohto kanála. Screenshot zhotovený 26. marca

Iné videá

Obdobné tvrdenie s rozprašovaním koronavírusu sa objavilo aj v popise videa používateľa s menom Simona Sarayova, ktorá ho zverejnila 20. marca 2020 a zdieľalo ho viac ako 1100 ľudí. Témou videa samotného je opäť fenomén chemtrails.

Toto druhé video je montážou, pričom obsahuje aj video, ktoré je predmetom tohto článku. Obsahuje však aj ďalšie videá lietadiel, za ktorými sa tvoria kondenzačné čiary, a okrem iného aj fotografiu Angely Merkel v lietadle.

Táto fotografia bola vyhotovená počas leteckej výstavy ILA 2014 v Berlíne, pri ktorej kancelárka spoločne s prezidentom spoločnosti Airbus navštívila trup testovacieho lietadla Airbus A350 XWB a nádoby, ktoré sú na videu, sú naplnené vodou a slúžia na simuláciu nákladu. Fotografiu z tej istej udalosti si na svoju stránku zavesila aj nemecká vláda.

Contrails a Chemtrails

Contrails, z anglického “condensation trails”, alebo kondenzačné stopy sú umelé oblaky vznikajúce za motormi lietadiel vo výškach niekoľko kilometrov nad zemským povrchom, tj. v prostredí, kde je vonkajšia teplota spravidla pod -50 °C. Pri takej teplote sa plynné častice pary a splodín okamžite premieňajú na miniatúrne kvapôčky či kryštáliky ľadu, ktoré voľným okom môžu pripomínať oblaky typu cirrus či cirrocumulus.

Proces vzniku kondenzačných stôp či faktory ovplyvňujúce to, ako vyzerajú, dôkladne opísal pre Český hydrometeorologický ústav letecký meteorológ RNDr. Petr Dvořák. Vo svojom článku okrem iného píše: “Domnienky, že dopravné lietadlá vo veľkých výškach rozprašujú aj iné chemikálie než tie, ktoré sú produktom spaľovania bežného leteckého paliva, sú nezmyselné. Žiadne chemtrails, ako sa tieto vymyslené a ničím nepodložené javy nazývajú v neodborných kruhoch, neexistujú.

Hoax o tom, že by contrails mali obsahovať akékoľvek iné nebezpečné chemikálie, okrem splodín leteckých motorov a vodnej pary, vyvrátila v minulosti aj Polícia SR. Vo krátkom videu vysvetľujúcom tento fenomén sa k divákom prihovára pilot Dalimír Pišťanský, riaditeľ letky Ministerstva vnútra Slovenskej Republiky, a opisuje, čo v skutočnosti contrails sú:

COVID-19