Nie, útočník z vrútockej školy nebol príslušníkom rómskej menšiny

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa šíri dezinformácia, podľa ktorej mal byť útočník, ktorý sa vo štvrtok 11. júna vlámal do školy vo Vrútkach a nožom napadol učiteľov a žiakov, rómskej národnosti. Nie je to pravda, Polícia SR pre AFP potvrdila, že útočník rómskej národnosti nebol.

V príspevku na FB stránke Spravodajstvo INE, ktorý za 15 hodín od publikácie nazbieral viac ako 2700 zdieľaní, sa tvrdí, že 22-ročný útočník z Martina, ktorý napadol Spojenú školu na Ulici Milana Rastislava Štefánika vo Vrútkach, bol Róm. 

Príspevok muža identifikuje ako Ivana Č. a okrem iného sa v ňom píše, že mal v minulosti „prepadávať ľudí vo vlakoch“ a „fetovať toluén“.

Snímka príspevku publikovaného 11. júna 2020

Je pravda, že útočník sa v minulosti vyhrážal vlakvedúcej a výpravcovi, za čo bol obvinený pre trestný čin vyhrážania a následne v zrýchlenom konaní podmienečne odsúdený. V minulosti sa taktiež dopustil priestupku fajčenia v priestoroch železničnej stanice, za čo mu bola udelená bloková pokuta 10 eur.

Nič iné zo spomínaného príspevku pravdou nie je, čo na FB potvrdila aj polícia na vlastnej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR. „Status bol napísaný schválne tak, aby rozpútal vášne a vyvolal nenávisť voči určitej skupine obyvateľov,” píše sa v príspevku polície.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Žiline Jana Balogová pre AFP poskytla nasledujúce stanovisko: „Čo môžeme v súvislosti s osobou útočníka v tejto chvíli potvrdiť, je fakt, že v decembri 2019 bol obvinený z trestného činu nebezpečného vyhrážania a prípad bol ukončený v superrýchlom konaní s návrhom na podanie obžaloby. Polícia tiež eviduje jeden priestupok (fajčenie v priestoroch železničnej stanice), za ktorý mu bola uložená bloková pokuta.

Policajný zbor nikdy nehľadí na národnosť, alebo menšinovú príslušnosť akejkoľvek osoby a ani ju nekomentuje, avšak v prípade tragédie vo Vrútkach sme zaznamenali sériu masovo zdieľaných dezinformácií šírených v online priestore, ktorých jediným cieľom je umelé vyvolávanie nenávisti proti určitej skupine etnika, a preto považujeme za verejný záujem uviesť, že útočník nebol rómskej národnosti.

K národnosti útočníka sa na svojej facebookovej stránke nepravdivo vyjadril aj poslanec NR SR Milan Mazurek, keď ho označil za „príslušníka ‚diskriminovanej‘ menšiny“ len pár hodín po útoku 11. júna. Upozornila na to stránka Infosecurity.sk. Mazurek bol v minulosti právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Musel sa vzdať poslaneckého mandátu a zaplatiť pokutu 10-tisíc eur.

Snímka príspevku na stránke Milana Mazureka, ktorý taktiež označil útočníka za príslušníka "diskriminovanej" menšiny, snímka prebratá z príspevku stránky Infosecurity.sk publikovaného 11. júna o 16:42

Pri útoku nožom na škole vo Vrútkach útočník zranil troch dospelých a dve deti. Pri pokuse zastaviť útočníka a chrániť žiakov bol smrteľne zranený zástupca riaditeľky školy Jaroslav Budz, ktorý na mieste zraneniam podľahol. Ďalší dvaja zranení boli policajti, ktorých postrelili kolegovia pri zneškodnení útočníka; ten bol pri zásahu polície zastrelený.

RÓMOVIA