Nie, nemeckí vedci nedokázali existenciu života po smrti. Tvrdenie pochádza zo satirického článku z roku 2014

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

V júni 2020 sa na slovenskom Facebooku  objavil článok, v ktorom sa tvrdí, že nemeckí vedci dokázali, že život po smrti existuje. V skutočnosti ide o preklad článku z angličtiny, pričom originál bol prvýkrát zverejnený na satirickej stránke v auguste 2014.

Slovenský  internetový magazín somzena.sk publikoval 8. júna článok s titulkom „Nemeckí vedci dokazujú, že život po smrti EXISTUJE! Toto nás podľa nich čaká…“. Od uverejnenia nazbieral tento článok viac ako 1500 zdieľaní.

Snímka hlavičky nepravdivého článku z webu somzena.sk vyhotovená 15. júna 2020

Článok sa odvoláva na štúdiu, ktorú mal vykonať tím psychológov a lekárov, o ktorých sa v článku píše, že boli z Technickej univerzity v Berlíne (TUB). Táto univerzita v hlavnom meste Nemecka existuje, príbeh o tejto štúdii je však hoax: ide o preklad článku, ktorý bol v origináli uverejnený na otvorene satirickom webe.

V článku sa píše, že štúdia bola vykonaná pod dohľadom lekára Bertholda Ackermanna. Vedci vraj študovali 944 dobrovoľníkov v priebehu 4 rokov. Týmto mal byť podaný adrenalín, DMT (silné psychedelikum) a iné lieky na docielenie stavu klinickej smrti. Po oživení z „18 minútach klinickej smrti“ malo dôjsť k „oživeniu bez poškodenia“. Dobrovoľníci následne vraj popisovali spomienky na levitáciu, dokonalú harmóniu, teplo a pokoj. Podľa článku malo ísť o dôkaz života po smrti.

Predmetný článok zdieľala aj FB stránka Rady a recepty starých mám na nezaplatenie s popisom „Vynikajúca roláda, ktorá poteší každú jednu návštevu <3 <3 <3“. Aj keď tento popis zjavne nemá nič spoločné s obsahom článku, len tento samotný príspevok bol prezdieľaný viac ako 1000-krát.

V skutočnosti je tento článok iba preloženou verziou satirického článku, pôvodne uverejneného 29. augusta 2014 na satirickej webovej stránke World News Daily Report (WNDR), ktorej slogan (v záhlaví webu) znie „Kde na faktoch nezáleží“. Stránka sa venuje vydávaniu fantastických a škandálnych článkov; autori však sami priznávajú, že sa jedná o fiktívne správy, čo je uvedené v sekciiDisclaimer“:

Snímka päty webu World News Daily Report vyhotovená 15. 6. 2020

World News Daily Report preberá všetku zodpovednosť za satirickú povahu svojich článkov a za fiktívnu povahu ich obsahu. Všetky postavy, ktoré sa objavujú v článkoch na tejto webovej stránke - aj tie, ktoré sa odvíjajú od skutočných osôb - sú úplne fiktívne a akákoľvek podobnosť medzi nimi a akoukoľvek osobou, živou, mŕtvou alebo nemŕtvou, je čisto zázrakom,“ uvádza web WNDR.

Agentúra AFP nenašla na internete žiadnu stopu po nemeckom lekárovi či vedcovi s menom Berthold Ackermann, tobôž nie s prepojením na TUB. Vyhľadávanie pomocou Googlu pre toto meno vrátilo iba výsledky súvisiace s pôvodným satirickým článkom. 

Technická univerzita v Berlíne je jednou z top 30 nemeckých univerzít a je v top 400 svetových univerzít podľa Šanghajského rebríčku svetových univerzít (Shanghai ARWU ranking). Univerzita bola založená v roku 1799, ponúka širokú škálu programov a v roku 2019 mala viac ako 28 000 študentov.

AFP kontaktovala univerzitu kvôli potvrdeniu či vyvráteniu tvrdení v článku. Silvia Dinaro, členka komunikačného tímu univerzity, potvrdila v e-maili, že „osoba s menom Dr. Berthold Ackermann nie je - a nikdy nebola - zamestnaná na TU v Berlíne“.

Takisto sme nenašli žiadny dôkaz o vedeckom výskume na viac ako 900 sledovaných, ktorí by dobrovoľne absolvovali skúsenosť blízku smrti.

Web WNDR bol podľa NewsGuard-u, nezávislej iniciatívy, ktorá hodnotí transparentnosť a obsah online zdrojov, spustený v roku 2013 v Kanade. Tvrdenie o živote po smrti bolo vyvrátené už v septembri 2014 na online fórach napríklad tu alebo v roku 2017 tu.

Každopádne sa falošný príbeh o prelomovom objave nemeckých vedcov z TUB rozšíril po celom svete a bol zdieľaný nespočetne veľakrát; napríklad v Nepále, v Libanone, na Srí Lanke, v Uzbekistane, v Nemecku či v Indii tu alebo tu. Taktiež na mnohých stránkach v angličtine, napríklad tu v Spojených štátoch alebo s bližšie nezisteným geografickým pôvodom tu.

Mnoho náboženstiev a kultúr verí v koncept posmrtného života, čo je najpravdepodobnejším dôvodom medzinárodnej popularity tejto falošnej správy. Aj keď niektorí ľudia, ktorí si prešli skúsenosťou blízkou smrti, opisujú farbisté detaily o tomto stave, život po smrti nebol nikdy vedecky dokázaný.

Viac informácií o vedeckých poznatkoch a skúsenostiach s klinickou smrťou nájdete tu v angličtine alebo tu v češtine; prípadne vo vedeckej štúdii americkej National Academy of Sciences skúmajúcej zvýšenú mozgovú aktivitu blízko smrti.