Nie, Rómom v karanténe nebolo distribuované pivo, ani zaň neplatil štát. Zneužitá fotografia v skutočnosti ukazuje, ako súkromná osoba pivo odnáša

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa objavil príspevok, podľa ktorého mali Rómovia v obci Žehra počas karantény dostávať pivo zadarmo. Príspevok zdieľali tisíce ľudí, nezakladá sa však na pravde. Pivo na fotografii nedistribuovali orgány štátu, pred karantenizované sídlisko ho doviezli súkromné osoby. Prítomní policajti nedovolili, aby sa alkohol v rámci sídliska distribuoval, balenia piva tak boli hneď aj naložené naspäť do vozidla.

9. mája 2020 bola na Facebooku uverejnená súkromným profilom dezinformácia, podľa ktorej Rómovia v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves mali dostávať od vlády zadarmo pivo. Vo svojom príspevku 9. mája napísal: „Zdá sa Vám normálne že osadníkom v karanténe v Žehre platí vláda mimo potravín ešte aj alkohol - Pivo ️‼️Nieje toto už cez čiaru z našich peňazí tu vláda platí asocialom okrem potravín ešte aj chlast?️‼️‼️

Jeho príspevok zdieľalo viac ako 5900 ľudí.

O dva dni neskôr, 11. mája 2020, Polícia Slovenskej republiky na svojej FB stránke, na ktorej vyvracia hoaxy a dezinformácie, uverejnila príspevok, v ktorom Paličkove tvrdenia uvádza na pravú mieru. Píše sa v ňom, že ide o „dezinformáciu, ktorá bola autorom zmanipulovaná tak, aby vyvolala nenávistné vášne.

Len niekoľko hodín po príspevku od polície autor svoj príspevok upravil do podoby: „Zdá sa Vám normálne že osadníkom v karanténe v Žehre ktorým za dodávky potravín plati štát.. Tak tým sa sem mimo pomoci dováža aj alkohol - Pivo ️‼️Nieje toto už cez čiaru dovážat do osady v karanténe chlast?️‼️‼️“ Status bol upravený ešte dvakrát, k zásadnej zmene významu už však od 11. mája nedošlo.

Vidíme, že po vyvrátení dezinformácie Políciou SR Palička svoj príspevok upravil. Aj keď sa však pivo k Rómom nedostalo, zavádzajúce posolstvo v príspevku zostalo. Na obrázku snímka obrazovky z histórie úprav príspevku užívateľa Martin Palička vyhotovená 4. júna 2020

Variácia príspevku so sugestívnym a zavádzajúcim posolstvom sa vyskytla aj na stránke Matovičov cirkus, tj. stránke kritizujúcej kroky premiéra Igora Matoviča, 10. mája 2020, aj keď iba vo forme otázky „Pivko za štátne?“. Tento príspevok obsahuje tú istú fotografiu Róma s dvoma baleniami piva a zdieľalo ho 2800 ľudí.

Tvrdenia o tom, že vláda dodávala pivo Rómom v karantenizovaných oblastiach sú nepravdivé. Taktiež je nie je pravda, že by bolo pivo alebo akýkoľvek iný alkohol dovážané Rómom do karantény. Naopak, alkohol bol v karantenizovaných oblastiach zakázaný.

Policajti neumožnili Rómom vziať si pivo od súkromníkov

Ako píše polícia vo svojom statuse, v skutočnosti Rómom nebolo dovolené zobrať si pivo do karantenizovanej oblasti. Dve balenia piva pochádzali od súkromnej osoby, neboli platené štátom. Na základe foto a video-dôkazov vidíme, že prítomní policajti nedovolili, aby sa pivo dostalo na sídlisko. To pre AFP potvrdil aj prednosta obecného úradu v Žehre.

V klamlivom príspevku je použitá fotografia, ktorá pôvodne pochádza z agentúry TASR. V jej popise sa píše: „Rómom zo sídliska Dreveník, časť obce Žehra (okres Spišská Nová Ves), ktorá je v karanténe kvôli výskytu nového typu koronavírusu, doniesli nápoje. Na príkaz hliadky polície a armády, ktorá stráži priestor v karanténe, museli Rómovia vrátiť späť alkoholické pivá.

Kontaktovali sme fotografa Milana Kapustu, ktorý túto fotku v Žehre 17. apríla vyhotovil. Telefonicky pre AFP potvrdil: „Podľa mňa to bol súkromný dovoz. Keď som tam prišiel, vykladali z auta nápoje, ktoré si Rómovia objednali. Bol to súkromný dovoz pre jedného človeka. Nevyzeralo to tak, že by to dovážal štát.

Jeho slová potvrdzuje video, ktoré natočil tesne pred tým, ako vyhotovil predmetnú fotografiu: 

Na videu vidíme dvoch mužov, ktorí z neoznačeného civilne vyzerajúceho auta s levočskou ŠPZ vykladajú nápoje, kým obyvatelia sídliska, ktorí si ich objednali, stoja za policajnou páskou. Na situáciu dozerajú policajt a vojak, ktorí sa ozvú ihneď po tom, ako muži z auta vyložia pivo. Kážu im ho vrátiť späť, keďže dovoz alkoholu do karantenizovaných oblastí bol zakázaný. „To pivo rovno si zoberte naspäť… Žiadny alkohol, pivo, víno, nič nepôjde dnu. Máme také nariadenie.“ Po krátkej výmene názorov video končí.

Kapustove fotografie, ktoré vyhotovil v krátkom slede po tom, ako nahral video, potvrdzujú, že muž na fotografii berie pivo naspäť. Pomáha mu pri tom vojak, ktorý nadvihuje policajnú pásku. „Ten policajt hneď povedal, že nech dajú pivo naspäť. Po upozornení to vrátili späť do auta,“ vysvetľuje priebeh situácie Kapusta.

Predmetná fotografia z TASR vytrhnutá z kontextu a zneužitá vo FB príspevku z 9. mája 2020. Vyhotovená 17. apríla 2020
Druhá fotografia z rovnakej udalosti vyhotovená o moment neskôr 17. apríla 2020. Vidno, že príslušníci bezpečnostných zložiek pomáhajú mužovi naložiť pivo späť do auta

Nepáči sa mi, že niekto takýmto spôsobom vytiahne fotografiu z kontextu. Je to ovplyvňovanie ľudí, keď sa im podsúvajú polopravdivé alebo priamo nepravdivé informácie,“ komentuje Kapusta dezinformáciu na Facebooku.


Kontaktovali sme aj Miloša Pacovského, prednostu obecného úradu v Žehre. Ten pre AFP potvrdil, že alkohol nebolo dovolené dodať do oblasti v karanténe: „V rámci krízového riadenia a zasadnutí krízového štábu v Žehre došlo k nariadeniu o zákaze alkoholu. Sedení sa zúčastňovali zástupcovia ozbrojených síl aj policajného zboru. Tam bolo jasne odprezentované, že nie je z bezpečnostného hľadiska žiaduce, aby bol umožnený dovoz alkoholu do karantenizovaných oblastí.

RÓMOVIA