
Nie, štát Rómom v žehrianskej karanténe nezaplatil za 2,3 tony jedla
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 19. júna 2020 o 16:48
- Aktualizované dňa 16. júla 2020 o 10:07
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na Spiši bolo počas mesiacov apríl a máj v nútenej domácej karanténe okolo 6000 ľudí v obciach Krompachy, Bystrany a Žehra po tom, ako sa v rómskych komunitách v týchto obciach objavili ložiská ochorenia COVID-19. Karanténa v niektorých častiach samotnej obce Žehra v okrese Spišská Nová Ves trvala až 37 dní, od 9. apríla do 15. mája.

Počas dlhej doby v karanténe bola Rómom poskytnutá aj bezodplatná potravinová pomoc - avšak nie z peňazí štátu. Mnohým obyvateľom v karanténe však pomáhali aj príbuzní, známi, či dobrovoľníci. Ostatné potraviny si Rómovia v karanténe objednávali od súkromných predajcov a obchodníkov z okolia, ako uviedla primátorka neďalekých Krompách Iveta Rušinová pre TASR, či ako telefonicky potvrdil pre AFP aj prednosta obecného úradu v Žehre Miloš Pacovský.
Avšak tvrdenia, že dostali jedlo a potravinovú pomoc od štátu zadarmo, sú nepravdivé.
Takéto tvrdenie publikovala 4. mája 2020 stránka Magazin1.sk v krátkom článku, v ktorom sa píše, že kým Slováci prichádzajúci na Slovensko zo zahraničia museli za povinné umiestnenie v karanténnych centrách štátu zaplatiť 13 EUR za deň, Rómovia v karanténe si za potraviny platiť nemusia.
Ďalej sa v článku píše: „Dokonca v Žehre dostali od úradu rómskeho splnomocnenca osadníci 2,3 tony mäsa a iných potravín zadarmo...” To vytvára dojem, že za potraviny pre Rómov v karanténnej oblasti Žehra zaplatil štát, keďže Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity spadá pod Ministerstvo vnútra SR.
Podľa našich zistení je toto tvrdenie nepravdivé, čo potvrdil pre AFP Michal Šľachta z Úradu splnomocnenkyne vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity (ÚSVRK) mailom, keďže sa jednalo o bezodplatnú potravinovú pomoc od súkromných spoločností.
Vo vyjadrení ÚSVRK sa píše: „... splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková listom oslovila viaceré spoločnosti so žiadosťou o poskytnutie humanitárnej/potravinovej pomoci. Na túto výzvu zareagovali potravinové spoločnosti a bezodplatne poskytli a distribuovali najmä obyvateľom v uzavretých rómskych komunitách v Bystranoch, Krompachoch, Žehre základné potraviny a hygienické potreby v súčinnosti s ozbrojenými silami SR, terénnymi sociálnymi pracovníkmi, členmi miestnych občianskych poriadkových služieb, pracovníkmi ÚSVRK.“
Vo vyjadrení ÚSVRK sa ďalej píše, že veľký rozsah pomoci tak bol zabezpečený „vďaka rozhodnutiu a na náklady súkromných spoločností, ktoré nezištne pomohli ľuďom v týchto rómskych komunitách“ a „ÚSVRK na poskytnutie tejto pomoci nečerpal finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, s výnimkou zabezpečenia dojčenskej výživy od 0 - 36 mesiacov veku dieťaťa v celkovej hodnote 8 550,00 eur.“
Pre úplnosť sme požiadali ÚSVRK o potvrdenie tohto kroku zo strany Andrey Bučkovej. Na tomto mieste dokladáme email a časť listu, ktoré splnomocnenkyňa Bučková rozposielala potravinovým spoločnostiam elektronickou formou datované do druhej polovice apríla. Viaceré mená, kontakty a neverejné údaje sme vymazali.


ÚSVRK informoval AFP emailom, že oslovených bolo 43 potravinových spoločností, pričom 11 z nich pomoc aj poskytlo.
Ďalej ÚSVRK uvádza na pravú mieru, že potravinová pomoc od súkromných spoločností pre Žehru bola v objeme 2,2 tony a nie 2,3 či 2,5 tony, ako sa uvádza v zavádzajúcich článkoch.
Pôvod tvrdenia a kde všade sa objavilo
Stránkou Magazin1.sk administruje Mário Vidák, sympatizant strany Kotlebovci-ĽSNS, ktorý za stranu v roku 2017 neúspešne kandidoval vo voľbách do VÚC v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Neskôr zo strany Kotleba-ĽSNS vystúpil (strana zmenila názov na Kotlebovci-ĽSNS až v novembri 2019). FB stránku Magazin1.sk ešte vo februári 2020 Facebook zrušil spolu s ďalšími šiestimi stránkami, ktoré propagovali kotlebovcov.
Okrem nepravdivého tvrdenia o 2,3 tonách mäsa a potravín bolo v článku aj video, v ktorom boli zostrihané zábery z reportáže Jána Tribulu pre TV Markíza, ktorá bola publikovaná 3. mája 2020. Svoju reportáž tak Tribula robil v čase, keď už boli časti Žehry takmer mesiac v karanténe.
Tribula v reportáži spomína rastúcu nespokojnosť v komunite bojujúcej s nákazou a okrem iného v reportáži povie: „... na upokojenie situácie im tam čosi cez úrad splnomocnenca poslali.“ na čo v reportáži hneď nadväzuje vstup prednostu žehrianskeho obecného úradu Pacovského, ktorý hovorí o 2,3 tonách potravinovej pomoci, ktorá bola do karantény dodaná.
Nikde v reportáži tak už nie je uvedená informácia na pravú mieru, ani nie je spomenuté, že potraviny neplatil štát, ale poskytli ju súkromníci/súkromné spoločnosti.
Časti videoreportáže sú použité vo videu uverejnenom na FB stránke Trúba N, ktoré zdieľalo 6400 používateľov FB, a tiež vo videu na stránke mojevideo.sk, ktoré zdieľalo viac ako 1700 používateľov FB, pričom popis tohto videa uvádza, že štát mal zaplatiť až za 2,5 tony pomoci.
Dezinformáciu o tom, že 2,3 tony potravín pre Žehru boli od úradu splnomocnenca, resp. „z našich daní“ uviedol aj Vidák na svojej FB stránke Mário Vidák - Blog v komentároch pod príspevkom, odvolával sa pritom na reportáž TV Markíza:

Zavádzajúci článok zo stránky Magazin1.sk zdieľalo na Facebooku viac ako 12-tisíc používateľov FB. Od slova do slova článok prebrali aj ďalšie dezinformačné weby ako infovojna.sk (3,7 tisíc zdieľaní) a prehladsprav.sk (274 zdieľaní).
Variácia tvrdenia sa objavila aj na stránke funmagazin.sk, v ktorom sa zasa zavádzajúco píše, že „viacerí … pána premiéra (Matoviča) kritizujú, že osadám štát poskytol až 2,3 tony potravinovej pomoci, údenín a konzerv zadarmo.“ Článok bol zdieľaný aj vlastnou FB stránkou Funmagazin.sk. V popise je uvedená otázka: „Je Matovič premiér Rómov?“

Tento článok prezdieľala tiež napríklad nacionalistická stránka Slovanská únia, ktorá vo svojom FB príspevku priamo tvrdí, že Matovič „kupuje voličov za dane občanov Slovenska.“

Články boli zdieľané desiatkami FB stránok a v desiatkach FB skupín ako napríklad KOTLEBOVCI - Ľudová strana Naše Slovensko (Oficiálna skupina), Volím Harabina, ZA SUVERENITU SLOVENSKA , PROTI základniam NATO či v skupine Zastavme teroristov z Bruselu!.
Celkovo podľa zistení AFP zdieľalo nepravdivé tvrdenie o potravinovej pomoci pre Rómov zo štátnych peňazí najmenej 29-tisíc používateľov FB. Túto štatistiku sme získali pomocou nástroja Crowdtangle na sledovanie a analýzu príspevkov na sociálnych sieťach.
O stanovisko k šíreniu hoaxov o rómskej komunite v čase koronakrízy sme požiadali aj ÚSVRK. „Je obzvlášť znepokojujúce a trestuhodné, že aj v čase veľkej krízy, ktorá si vyžiadala desiatky tisíc obetí na životoch vo viacerých krajinách ako aj na Slovensku, sú cielene živené hoaxy, ktorých účelom je šíriť neznášanlivosť a podnecovať a prehlbovať sociálne napätie,“ uviedol úrad pod vedením Andrey Bučkovej, splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás