Za touto zmanipulovanou fotografiou v skutočnosti stojí filipínska FB stránka

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 21. júla 2020 o 13:35
  • Aktualizované dňa 21. júla 2020 o 13:36
  • Článok prečítate za 2 min
  • Autor: Louis BAUDOIN-LAARMAN, AFP USA
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
V období protestov proti rasizmu a policajnému násiliu voči Afroameričanom sa na internete objavil obrázok americkej celebrity Kendall Jenner zdanlivo držiacej transparent s heslom Black Lives Matter, ktorý je očividne zmanipulovaný. Zdroj zmanipulovaného obrázku možno dosledovať až k facebookovej stránke prevádzkovanej z Filipín.

 

Chcete veriť médiám? Pozrite si tento obrázok, ktorý bol na CNN! Dostal som od kamaráta, lebo to nepozerám,“ znie popis obrázku na slovenskom Facebooku, ktorý zdieľal súkromný užívateľ 14. júla 2020 a prezdieľalo ho najmenej 3800 používateľov FB.

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 21. júla 2020
 

Na obrázku je americká modelka Kendall Jenner v čiernom rúšku a zdanlivo držiaca transparent s nápisom „Black Lives Matter“ (Na čiernych životoch záleží) a v pozadí je zakrúžkovaný jej tieň, ktorý má dokazovať, že žiaden transparent v skutočnosti nedržala. 

Obrázok sa vo veľkom zdieľal aj inde na internete v angličtine. Niektoré príspevky sa vysmievali z toho, že Jenner sama uverejnila zmanipulovanú fotografiu popisom „#Photoshopmatters too“.

Avšak túto fotomontáž neuverejnila Kendall Jenner, ani ju nezdieľala televízia CNN či iné svetové médiá.

Neupravenú fotografiu uverejnil 4. novembra 2019 instagramový fanúšikovský profil @kendalljennlover. Na tejto fotografii nemá celebrita ani čierne rúško na tvári, ani v rukách nedrží transparent, má v nich len telefón a fľašu s vodou.

Image

Snímka príspevku na Instagrame vyhotovená 9. júna 2020
 

Jenner napísala 6. júna na Twitteri, že nebola za upravenú fotku zodpovedná. „Toto spravil niekto vo Photoshope. Ja som to NEUVEREJNILA,“ uviedla na pravú mieru. O tom, ako to v skutočnosti bolo s fotomontážou a transparentom, písali aj zahraničné médiá tu, tu alebo tu.

O tom, že by fotografiu zdieľala americká televízia CNN, sme pri spätnom dohľadávaní nenašli žiadny dôkaz.

Upravená fotografia bola bola pôvodne zdieľaná na dnes už vymazanej FB stránke 20K, ktorá sa podľa thumbnailu vo vyhľadávači Google pre heslo ‘20k.endall’ (URL stránky), venovala „každodennému zdieľaniu obrázkov kendall jenner“. 

Image

Snímka thumbnailu výsledkov vyhľadávania Google vyhotovená 9. júna 2020
 

Používateľ Twitteru s menom @z3dster uverejnil screenshoty pôvodného príspevku stránky 20K ako aj dodatočné informácie o stránke. Cez funkciu Transparentnosť stránky je možné zistiť, koľko má stránka administrátorov a v akej krajine pôsobia. Na základe snímok, ktoré zverejnil @z3dster, stránku 20K spravovali traja ľudia z Filipín.

Image

(Snímka obrazovky zdieľaná používateľom @z3dster a prebratá AFP 9. júna 2020) 

Image

Snímka obrazovky zdieľaná používateľom @z3dster a prebratá AFP 9. júna 2020 


Používateľa s menom @z3dster kontaktovala AFP prostredníctvom Twitteru. Potvrdil, že screenshoty vyhotovil 5. júna, keď bola stránka 20K ešte funkčná.

Kendall Jenner sa stala terčom kontroverzie v roku 2017 po tom, čo vystupovala v reklame na Pepsi, ktorá mala podľa niektorých bagatelizovať hnutie Black Lives Matter.

Zábery z reklamy začali opäť cirkulovať počas protestov, ktoré nasledovali po smrti Georgea Floyda, ktorého v meste Minneapolis zabili príslušníci polície. Fanúšikovia kritizovali Jenner za to, že na túto tragickú udalosť nereagovala.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás