Nie, Rusko nevyvinulo liek na nový koronavírus

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Medzi slovenskými používateľmi Facebooku sa začal šíriť článok s videom, v ktorom akási žena tvrdí, že v Rusku už minulý rok začali vyrábať liek proti koronavírusu. Toto video je zavádzajúce. Jedná sa o liek proti chrípke Arbidol, ktorý je v Rusku dostupný už desiatky rokov, ale nebol nikým odporúčaný ako liek na COVID-19, chorobu spôsobenú novým typom koronavírusu.

Slovenský portál Presstv.sk uverejnil článok, v ktorom sa okrem iného píše: „Rusky liek Arbidol obsahuje učinme látky proti koronavírusu  ktorý slúži na  prevenciu a liečbu u dospelých, ale aj u deti.” Tento článok zaznamenal na Facebooku viac ako 4-tisíc interakcií a zdieľalo ho takmer 2-tisíc užívateľov.

Screenshot facebookového príspevku stránky Presstv, podľa ktorého mali Rusi liek na koronavírus skôr než celá pandémia vypukla. Vyhotovený 30. 3. 2020

Článok odkazuje na video, ktoré sa pôvodne objavilo na platforme TikTok. Video začína záberom na pláži, ženský hlas v ňom oznámi: „Sme na Kryme.“ Nasleduje záber na ruky otvárajúce škatuľku s liekom označeným nápisom Arbidol. Žena vytiahne návod na použitie a ukáže na miesto v texte: „Čo tu čítame? Proti koronavírusu.“ Následne ukáže ešte na krajinu pôvodu - Rusko - a dátum výroby vytlačený na strane: august 2019.

To isté video bolo publikované aj priamo na Facebooku s českým popiskom. Užívateľ s menom Václav Kohout ho zverejnil 20. marca a uvádza ho popiskom: „Kamarád mi poslal video z Krymu koupili tam v lékarně lék na Korona virus vyrobený v Rusku v roce 2019 to je ale záhada Rusové mají lék dřív než přijde virus.

Arbidol je v skutočnosti jeden z najobľúbenejších voľne dostupných liekov v Rusku. Jedná sa o liek bežne používaný pri prechladnutí či chrípke a na trhu je už niekoľko desiatok rokov. Farmaceutická firma Otisifarm ho odporúča ako efektívny liek počas chrípkovej sezóny. V Číne sa predáva od roku 2006.

Podľa návodu na použitie pomáha Arbidol pri liečení príznakov koronavírusu spôsobujúceho chrípkové ochorenie SARS. Nikde však nie je spomenutý nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19. 

Koronavírusmi označujeme skupinu vírusov, kam patrí aj ten najnovší spôsobujúci COVID-19,“ hovorí pre AFP Michal Štefánik z Výskumného ústavu veterinárneho lekárstva v Brne. „Tieto koronavírusy bežne kolujú v populácii a spôsobujú choroby, rôzne nádchy, bolesti v krku atď.“ Pokiaľ ide o Arbidol, „tento liek sa v Rusku predáva už roky a jeho antivírusový účinok býva často spochybňovaný," dodal Štefánik, ktorý je spoluautorom vedeckej štúdie o Arbidole, ktorý nijako nesúvisí s COVID-19. „Nejedná sa o liek, ktorý vás uzdraví, len pravdepodobne znižuje riziko nákazy, pokiaľ sa užíva preventívne, a zrýchľuje proces liečby u slabých až stredne závažných stavov.“

Zatiaľ neexistuje „žiadny dôkaz, že nejaký konkrétny liek je účinný“ proti COVID-19, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo vyhlásení pre AFP. Podľa neho zatiaľ iba prebiehajú paralelné štúdie na niekoľkých rôznych miestach sveta. Detaily o aktuálnej situácii poskytuje WHO v tejto správe.

Koronavírusy patria k veľkej rodine vírusov spôsobujúcich spravidla ľahké až stredne závažné ochorenia horných dýchacích ciest, napríklad bežné prechladnutia,“ uvádza sa vo vyhlásení na webových stránkach amerického Národného ústavu pre alergie a infekčné ochorenia NIAID, ktorého riaditeľ Anthony S. Fauci je zároveň hlavným poradcom prezidenta Donalda Trumpa pre otázky spojené s epidémiou COVID-19.

Iba tri zo siedmich typov koronavírusov, o ktorých je známe, že vôbec spôsobujú ochorenia u ľudí, môžu mať podľa NIAID „závažnejšie následky,“. Ide o akútnu chorobu respiračného systému SARS, ktorá sa objavila na konci roku 2002 a zmizla do roku 2004; MERS, ktorý sa objavil v roku 2012 na Blízkom východe