
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa nezúčastnila protestu za práva ľudí v sexuálnom priemysle
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 20. júla 2020 o 12:50
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na súkromnom profile bola 16. júla zdieľaná čiernobiela fotografia, ktorá vytvára dojem, že europoslankyňa Nicholsonová sa v Kanade zúčastnila protestu za pracovné práva ľudí pracujúcich v sexuálnom priemysle.

Na obrázku sú tri ženy, ktoré držia transparenty s heslami v angličtine ako „Dekriminalizujte sexuálnu prácu“ či „Sexuálni pracovníci si taktiež zaslúžia pracovné práva“.
Súčasťou obrázka je vulgárny text, v ktorom je odkaz transparentov preložený pre slovenské publikum.
V čase písania článku mal príspevok niekoľko stoviek zdieľaní. Zdieľali ho napríklad v skupinách ako Za národné, kresťanské a sociálne Slovensko a Planéta Jednoduchosť - FB skupina, ktoré sú známe tým, že sa v nich zdieľa dezinformačný obsah. Rovnaký obrázok bol zdieľaný napríklad aj na stránke Pouzivajmozog.com.
Fotografia v predmetnom FB príspevku je však zmanipulovaná, pôvodná fotografia pochádza od aktivistickej skupiny v Toronte.
Pôvod fotografie
Reverzným vyhľadávaním pomocou Google sme našli pôvodnú fotografiu, ktorá bola uverejnená napríklad v tomto článku amerického časopisu the Nation z júla 2014. Vidíme, že na vytvorenie obrázku zdieľaného na slovenskom Facebooku niekto zmanipuloval pôvodnú fotografiu, zmenil na nej farebnú škálu do čiernobielej a nahradil tvár ženy v strede fotografiou Lucie Nicholsonovej.

Autor manipulácie použil túto fotografiu, ktorú pôvodne vyhotovil Martin Baumann z agentúry TASR 16. júna 2016, v grafickom programe vystrihol Nicholsonovej tvár a vložil ju do fotografie s transparentmi.

Ďalšie hľadanie odhalilo, že fotografia je pôvodne uverejnená na stránkach skupiny Maggie’s. Tá pôsobí v kanadskom Toronte ako aktivistická organizácia bojujúca za práva ľudí pracujúcich v sex biznise. Na svojej stránke má uvedené: “Maggie’s je organizácia vedená sexuálnymi pracovníkmi pre sexuálnych pracovníkov. Našou misiou je pomáhať sexuálnym pracovníkom v snahe žiť a pracovať bezpečne a so cťou. Veríme tomu, že na zlepšenie našich podmienok musia mať sexuálni pracovníci pod kontrolou svoje osudy. Maggie’s hlása myšlienku, že všetci máme právo vybrať si alebo odmietnuť sexuálnu prácu tak, ako máme právo vybrať si alebo odmietnuť akúkoľvek inú prácu.“Ako zdroj farebnej fotografie je v článku uvedené “Maggie’s: The Toronto Sex Workers Action Project”.
Tu je fotografia na starej stránke skupiny Maggie’s, tu je rovnaká fotografia na novej.
Nepravdivé tvrdenia o Nicholsonovej
Konšpirácie okolo Nicholsonovej a jej pôsobení v Kanade sa objavili v novembri 2018 po tom, ako sa rozšírila správa, podľa ktorej mala byť Nicholsonová v roku 2003 v Kanade zadržaná pre prostitúciu.
V tom čase internetom koloval dokument, ktorý svojím vzhľadom budil dojem, že je záznamom zo zápisnice ottawskej polície. Podľa SME či Plus 7 dní išlo o podvrh, tento dokument mal vytvoriť a rozšíriť bývalý príslušník SIS Pavol Forisch. Zdieľali ho viaceré konšpiračné weby a dokument sa virálne šíril.

Falošné obvinenia z prostitúcie terajšej europoslankyne za stranu Sloboda a Solidarita spomínal na tlačovej konferencii aj bývalý poslanec NR SR Peter Marček. Marček sa do parlamentu dostal na kandidátke hnutia Sme rodina, z poslaneckého klubu však bol neskôr vylúčený. Zviditeľnil sa opakovanými cestami na anektovaný Krym, v minulosti tiež šíril hoax o umiestnení amerických jadrových zbraní na Slovensku.
Ako upozorňoval novinár Vladimír Šnídl, leví podieľ na rozšírení dezinformácie o Nicholsonovej mala FB stránka Matovičov cirkus, ktorej pôvodný status mal viac ako 2-tisíc zdieľaní. Dezinformácia sa v tom čase objavila aj na FB stránke Nevolím Sulíka, odkiaľ ju zdieľalo viac ako 400 ľudí. Obe stránky sú dlhodobo kritické k strane SaS.
Nicholsonová podala na Forischa za jeho tvrdenia o prostitúcii trestné oznámenie. Verejnosti tiež ukázala stanovisko ottawskej polície, podľa ktorej bol dokument, ktorý mal byť vydaný ich úradom, sfalšovaný.
Stanovisko bolo Nicholsonovej zaslané emailom, zažiadala oň aj prostredníctvom charge d’affairs kanadského veľvyslanectva na Slovensku. Verejnosti poskytla kópiu stanoviska; keďže ide o kópiu emailu, chýba oficiálna známka či podpis.

Vo svojom stanovisku ottawská polícia tvrdí, že „rýchla kontrola“ policajnej správy o Nicholsonovej zatknutí „nám hovorí, že ide o sfalšovaný dokument“. Podľa nich čísla prípadov nesúvisia s obchodom s bielym mäsom a dokument bol napísaný na starom hlavičkovom papieri.
Dezinformáciu v tom čase vyvrátili taktiež SITA, TA3, portál Antipropaganda.sk a ďalší.
Nicholsonová na Forischa podala trestné oznámenie, policajný vyšetrovateľ však trestné oznámenie odmietol, keďže podľa neho vraj sfalšovaný dokument Nicholsonovej výrazne nemohol uškodiť. V uznesení o odmietnutí sa podľa denníka SME píše: „Z hľadiska priemerne rozumne uvažujúceho jednotlivca nemôže byť uvedený údaj spôsobilý v značnej miere poškodiť dotknuté osoby.“
Nicholsonová vysvetľovala, akým spôsobom bolo jej oznámenie odmietnuté vo videorozhovore so Zuzanou Kovačič Hanzelovou:
AFP sa telefonicky spojila aj s europoslankyňou Nicholsonovou, ktorá potvrdila, že sa žiadnej demonštrácie za práva sexuálnych pracovníkov v Kanade nezúčastnila.
Podľa vlastných slov žila Nicholsonová v minulosti v kanadskom meste Kingston so svojím bývalým manželom a synom po dobu jedenástich mesiacov na regulérne prisťahovalecké víza. Svoj pobyt v Kanade uvádzala aj v jej verejne dostupnom životopise. Neexistuje dôkaz o tom, že by bola akýmkoľvek spôsobom prepojená s hnutím Maggie’s v Toronte alebo že by sa dopustila prostitúcie.
Dezinformáciu, ktorá sa v júli 2020 začala šíriť opäť, komentovala europoslankyňa telefonicky nasledovne: „Neviem sa toho zbaviť, stretávam sa s tým v bežnom živote. Keď idem s deťmi po ulici, niektorí spoluobčania na mňa kričia, že som prostitútka z Kanady. Bola by som veľmi rada, keby sa to dalo nejakým legálnym spôsobom zastaviť.“
„Vyšetrovateľ mi to zamietol úplne šialeným spôsobom; odvolal sa na to, že priemerne inteligentný človek tomu nemôže uveriť. Vychádzajúc z toho, že v parlamente má sedieť výkvet národa, a teda by sme zobrali bývalého poslanca Marčeka ako nadpriemerne inteligentného, máme priamy dôkaz, že minimálne jeden tomu uveril,“ uviedla europoslankyňa na svoju obranu.
V minulosti sa tiež objavili nepravdivé správy o tom, že súčasná europoslankyňa nemá dokončenú maturitu. Nicholsonová zverejnila odpis maturitného vysvedčenia prostredníctvom facebookového videa.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás