Nie, kloktanie teplej vody so soľou či octom nepomôže proti nákaze novým koronavírusom

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov Facebooku šírili tvrdenie, podľa ktorého sa odporúča piť veľa tekutín a kloktať teplú vodu so soľou či octom ako prevencia proti nákaze novým koronavírusom. Táto informácia je ale zavádzajúca: medzinárodné zdravotnícke organizácie ani lekári nepovažujú kloktanie za efektívnu liečbu či metódu prevencie ochorenia COVID-19.

Text sa šíril na viacerých miestach na Facebooku. 16. marca sa začal šíriť v obrázkovej forme v češtine napríklad tu alebo tu. Ten istý obrázok bol však zdieľaný aj slovenskými používateľmi napríklad tu alebo tu.

Biely text na čiernom podklade znie v češtine takto: „Než se koronavirus dostane do plic, je to v krku po dobu 4 dnů a během této doby člověk začne kašlat a vyvinout bolest v krku. Pokud vypije hodně vody a kloktá teplou vodou + solí nebo octem, virus se vypne. Tyto informace dále šířte!”

Snímka zavádzajúceho príspevku zo 16. marca 2020


V tomto prípade sa jedná o doslovný preklad z angličtiny (vrátane gramatických chýb) tohto príspevku, ktorý sa na Facebooku objavil o tri dni skôr:

Príspevok obsahujúci totožné tvrdenie v angličtine zdieľaný 14. marca 2020

Obdobné tvrdenie sa objavuje aj v iných príspevkoch, napríklad iba v textovej forme tu alebo tu. Vo facebookovej skupine Vilo Rozboril fans ho rozšíril používateľ s menom Ernest Petruf a len jeho príspevok zdieľalo viac ako 4-tisíc ľudí. Rozdiel oproti pôvodnému je iba v počte dní, počas ktorých má vírus “zostávať v hrdle”.

Príspevok, ktorý bol zdieľaný viac ako 4-tisíckrát. Snímka vyhotovená 1. apríla 2020

Takéto tvrdenia sú však zavádzajúce a nepravdivé. Kloktanie je síce bežný spôsob, ako liečiť bolesť v hrdle, ale neexistuje žiaden vedecký dôkaz o tom, že by prevenciou proti ochoreniu COVID-19 mala byť teplá voda so soľou či octom.

Ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ani príslušné zdravotnícke úrady v Spojených štátoch, Kanade, Spojenom kráľovstve či Austrálii neuvádzajú kloktanie medzi efektívnymi metódami liečby COVID-19.

Napriek tomu, že niektoré tradičné domáce opatrenia môžu pacientom s ochorením COVID-19 uľaviť, neexistujú dôkazy o tom, že je súčasná medicína schopná tejto chorobe predchádzať alebo ju vyliečiť,“ uvádza WHO na svojich webových stránkach. Taktiež neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by vírus „prežíval v hrdle po dobu štyroch dní“, než by sa dostal do pľúc.

Informáciu o tom, že by kloktanie fungovalo proti nákaze, vyvrátilo aj slovenské ministerstvo zdravotníctva na svojej FB stránke.

WHO uvádza, že inkubačná doba COVID-19, tj. doba medzi nakazením sa vírusom a momentom, keď sa začnú prejavovať symptómy ochorenia, sa pohybuje v rozmedzí 1 až 14 dní, ale najčastejšie trvá okolo 5 dní.

AFP spracovala základné dostupné informácie od WHO týkajúce sa ochorenia COVID-19 do tejto infografiky:

Grafika AFP vyrobená s pomocou informácií od WHO


Svetová zdravotnícka organizácia na svojich stránkach taktiež varuje proti rôznym nepodloženým tvrdeniam o spôsoboch, ktorými je údajne možné predchádzať nákaze koronavírusom. Napríklad v tomto letáku uvádza WHO na pravú mieru mýtus o tom, že pravidelné vyplachovanie nosa soľným roztokom pomáha predchádzať vírovej infekcii:

Snímka stránky WHO z 31. marca 2020

Profesor Brandon Brown z kalifornskej univerzity Riverside potvrdil pre AFP e-mailom, že kloktanie teplej vody síce môže pomôcť uľaviť od bolesti hrdla, ale nie je liekom proti novému koronavírusu.

Přeložil a upravil Robert Barca
COVID-19