Nie, kloktanie teplej vody so soľou či octom nepomôže proti nákaze novým koronavírusom
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 1. apríla 2020 o 15:38
- Aktualizované dňa 2. septembra 2020 o 18:21
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: AFP Španielsko, AFP Česká republika, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Text sa šíril na viacerých miestach na Facebooku. 16. marca sa začal šíriť v obrázkovej forme v češtine napríklad tu alebo tu. Ten istý obrázok bol však zdieľaný aj slovenskými používateľmi napríklad tu alebo tu.
Biely text na čiernom podklade znie v češtine takto: „Než se koronavirus dostane do plic, je to v krku po dobu 4 dnů a během této doby člověk začne kašlat a vyvinout bolest v krku. Pokud vypije hodně vody a kloktá teplou vodou + solí nebo octem, virus se vypne. Tyto informace dále šířte!”
V tomto prípade sa jedná o doslovný preklad z angličtiny (vrátane gramatických chýb) tohto príspevku, ktorý sa na Facebooku objavil o tri dni skôr:
Obdobné tvrdenie sa objavuje aj v iných príspevkoch, napríklad iba v textovej forme tu alebo tu. Vo facebookovej skupine Vilo Rozboril fans ho rozšíril používateľ s menom Ernest Petruf a len jeho príspevok zdieľalo viac ako 4-tisíc ľudí. Rozdiel oproti pôvodnému je iba v počte dní, počas ktorých má vírus “zostávať v hrdle”.
Takéto tvrdenia sú však zavádzajúce a nepravdivé. Kloktanie je síce bežný spôsob, ako liečiť bolesť v hrdle, ale neexistuje žiaden vedecký dôkaz o tom, že by prevenciou proti ochoreniu COVID-19 mala byť teplá voda so soľou či octom.
Ani Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ani príslušné zdravotnícke úrady v Spojených štátoch, Kanade, Spojenom kráľovstve či Austrálii neuvádzajú kloktanie medzi efektívnymi metódami liečby COVID-19.
„Napriek tomu, že niektoré tradičné domáce opatrenia môžu pacientom s ochorením COVID-19 uľaviť, neexistujú dôkazy o tom, že je súčasná medicína schopná tejto chorobe predchádzať alebo ju vyliečiť,“ uvádza WHO na svojich webových stránkach. Taktiež neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by vírus „prežíval v hrdle po dobu štyroch dní“, než by sa dostal do pľúc.
Informáciu o tom, že by kloktanie fungovalo proti nákaze, vyvrátilo aj slovenské ministerstvo zdravotníctva na svojej FB stránke.
WHO uvádza, že inkubačná doba COVID-19, tj. doba medzi nakazením sa vírusom a momentom, keď sa začnú prejavovať symptómy ochorenia, sa pohybuje v rozmedzí 1 až 14 dní, ale najčastejšie trvá okolo 5 dní.
AFP spracovala základné dostupné informácie od WHO týkajúce sa ochorenia COVID-19 do tejto infografiky:
Svetová zdravotnícka organizácia na svojich stránkach taktiež varuje proti rôznym nepodloženým tvrdeniam o spôsoboch, ktorými je údajne možné predchádzať nákaze koronavírusom. Napríklad v tomto letáku uvádza WHO na pravú mieru mýtus o tom, že pravidelné vyplachovanie nosa soľným roztokom pomáha predchádzať vírovej infekcii:
Profesor Brandon Brown z kalifornskej univerzity Riverside potvrdil pre AFP e-mailom, že kloktanie teplej vody síce môže pomôcť uľaviť od bolesti hrdla, ale nie je liekom proti novému koronavírusu.
Přeložil a upravil Robert Barca
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás