Medicínski experti tvrdia, že porovnávanie počtov úmrtí v dôsledku koronavírusu s inými ochoreniami zľahčuje riziká choroby COVID-19

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali začiatkom apríla na Facebooku rôzne verzie infografiky porovnávajúcej počet zosnulých na chorobu COVID-19 s úmrtiami z iných dôvodov, od chrípky cez alkohol, fajčenie až po autonehody. Účelom týchto grafov bolo ukázať, že sa počet úmrtí na COVID-19 zveličuje. Podľa odborníkov je však takéto porovnanie zavádzajúce a môže viesť k podceňovaniu nebezpečenstva tejto dnes už globálnej pandémie.

Slovenská verzia infografiky bola na Facebooku uverejnená 1. apríla napríklad tu alebo 2. apríla tu. Iné verzie obdobných dát boli zdieľané napríklad tu alebo tu.

Pod nadpisom „Počet úmrtí na svete od 1.1. 2020 do 25.3. 2020“ sú medzi sebou porovnávané čísla počtu mŕtvych z tak rozdielnych dôvodov, ako sú samovraždy, rakovina, autonehody, ale aj chrípka. V jednej z verzií je uvedený aj počet potratov. Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom figuruje v týchto grafoch ako položka s najmenším počtom mŕtvych.

Snímka jedného z príspevkov, ktorý bol publikovaný 1. apríla 2020 a zdieľalo ho 1200 ľudí.

Ako zdroj dát sa uvádza portál Worldometers, ktorý je prevádzkovaný medzinárodným tímom vývojárov, výskumných pracovníkov a ďalších dobrovoľníkov za účelom poskytovania štatistických údajov v reálnom čase. Patrí malej mediálnej spoločnosti bez podpory politických strán či korporácií.

Pre porovnanie, česká verzia infografiky bola na Facebook zavesená o pár dní neskôr ako tá slovenská, 7. apríla 2020, napríklad tu. Ďalšie verzie boli zdieľané napr. tu, tu alebo tu, a tiež napríklad na tejto webovej stránke.

Podobná infografika začala kolovať na sociálnych sieťach ešte 9. marca vďaka webovej stránke „Information is Beautiful“, ktorú spravuje britský grafický dizajnér David McCandless. Infografika vyzerala takto:

Snímka facebookového postu z 11. marca 2020

McCandless ju zverejnil na Facebooku tu a na webovej stránke tu. Potom infografiku používatelia ďalej zdieľali na Facebooku napr. tu a tu; na Twitteri tu, tu, tu alebo tu; a tiež v tomto príspevku na Reddite. Iné verzie zdieľali poľskí používatelia sociálnych sietí od 5. apríla na týchto miestach (1,2,3,4,5). 

Prečo je infografika zavádzajúca?

Podľa odborníkov sú takéto infografiky zavádzajúce. Nemožno totiž porovnávať novú, rýchlo šíriacu sa chorobu, s už dlhú dobu známymi chorobami, a už vôbec nie s úmrtiami z iných dôvodov.

Čísla v slovenskej infografike boli prevzaté k dátumu 25. 3. a korešpondujú so stavom počtu úmrtí na COVID-19 zo stránky Worldometers, ktorá kopíruje údaje z oficiálnych zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a americká Center for Disease Control and Prevention (CDC). Problém je podľa expertov v tom, že porovnávajú neporovnateľné.

Brian Zikmund-Fisher, odborník na rizikovú komunikáciu z Michiganskej univerzity, odpovedal pre AFP v e-maile, že tento typ infografiky by mohol v ľuďoch vzbudiť zdanie, že COVID-19 nie je v porovnaní s inými ochoreniami až tak nebezpečný.

Porovnávanie rýchlo šíriacej sa choroby s už dlho existujúcimi javmi nie je fér a vedie verejnosť k tomu, že začne vnímať riziko nákazy SARS-CoV-2 ako nízke, a to aj napriek tomu, že má neuveriteľný potenciál ostatné dôvody v krátkom čase preskočiť,“ povedal.

Zikmund-Fisher tiež spochybnil výber dát uvedených v infografike. Tá je vraj „problematická“ z toho dôvodu, že „zatiaľ čo počty ostatných javov sa v priebehu času menia len pozvoľna, miera infekcie COVID-19 v tejto chvíli prechádza exponenciálnou explóziou. Aj keby dáta v tabuľke boli presné, rovnako by viedla k mylnej interpretácii toho, ako veľmi by sa ľudia mali mať na pozore či ako rýchlo by mali konať.

Na ilustráciu stačí porovnanie hodnôt počtov úmrtí na chrípku a ochorenie COVID-19 k dátumu 25. 3. a 15. 4., tj. ku dňu, kedy vzniká tento článok. Kým k 25. marcu bolo 113-tisíc obetí chrípky a okolo 21-tisíc obetí COVID-19, dnes je vyše 140-tisíc obetí na chrípku a už viac ako 128-tisíc obetí COVID-19. Vidíme, že pri súčasnej miere rastu nakazených koronavírusom je vysoko pravdepodobné, že počet úmrtí na COVID-19 čoskoro predbehne počet úmrtí na sezónnu chrípku.

Hrušky s jablkami

Podľa profesora biológie na Washingtonskej univerzite Carla T. Bergstroma infografika „porovnáva hrušky s jablkami.“

Porovnávajú dennú globálnu smrtnosť choroby COVID-19, ktorá je v plnom rozpuku a bola vyhlásená za pandémiu, so smrtnosťou endemických ľudských chorôb, ktoré už dávno dosiahli svoj potenciál,“ povedal Bergstrom AFP v e-maile z 12. marca 2020.

WHO uvádza, že ochorenie COVID-19 bolo prvýkrát zaznamenané vo Wu-chane 31. decembra 2019. Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (ECDC) zatiaľ epidémia nevykazuje známky toho, že by dosiahla vrchol.

COVID-19