Delfíny nepriplávali do benátskych kanálov, ale k brehom sardínskeho Cagliari
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. marca 2020 o 08:30
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Maja CZARNECKA, Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Krištáľovo čistá voda ihneď prilákala zvedavé labute, delfíny a iné rybky,“ píše sa v najzdieľanejšom článku na slovenskom internete o fenoméne benátskych kanálov, ktorým má pandémia ochorenia COVID-19 prospievať a ktoré sa mali v jej dôsledku zaplniť faunou.
Screenshot článku publikovaného portálom Dnes24 vyhotovený 23. marca 2020
Tento článok bol zdieľaný aj v novovzniknutej skupine COVID - 19 (koronavírus) OFFICIAL na Slovensku, ktorá za pár dní od svojho vzniku nazbierala viac ako 100-tisíc členov.
Články, príspevky a videá s podobným odkazom sa však objavili na mnohých miestach slovenského internetu.
„Z momentálnej situácie sme celá redakcia samozrejme nešťastná, ale je až neuveriteľné, ako sa dokáže behom pár dní zastavenia bežných ľudských činnosti zem očisťovať,“ píše vo svojom článku s titulkom Benátky v karanténe: Do kanálov sa vracajú labute, ryby aj delfíny portál Dobré správy.
„Aspoň nejaká pozitívna správa. Pandémia koronavírusu prospieva prírode: Do Benátok sa vrátili delfíny. Voda je takmer krištáľovo čistá. Gondoly sú odstavené, kanály prázdne.,“ môžeme čítať v príspevku FB stránky Nekŕmte nás odpadom.
Mnohí používatelia Facebooku boli zo správy o delfínoch v Benátkach nadšení, snímka obrazovky z 23. marca 2020
Zaujímavý je prípad mimoriadne populárnej slovenskej stránky Startitup.sk s viac ako 200-tisíc fanúšikmi. Tá v pôvodnom článku z 18. marca uverejnila zavádzajúci titulok, v ktorom píše, že do Benátok „sa vrátili ryby aj delfíny“. V tele textu sa už takémuto tvrdeniu vyhýba. O pár dní neskôr, 22. marca, uverejnili nový článok, v ktorom všetky tvrdenia upresňujú a tvrdenie o delfínoch v Benátkach správne vyvracajú ako hoax.
Avšak pôvodný článok (ktorý nazbieral takmer 35-tisíc interakcií a viac ako 3-tisíc zdieľaní) ako aj príslušný príspevok na FB stránke Startitup s viac ako 200-tisíc fanúšikmi zostal publikovaný bez zmeny či korekcie. Nový článok, v ktorom svoje tvrdenia uvádzajú na pravú mieru, nemá v dobe písania tohto článku ani tisíc interakcií a zdieľalo ho len 135 užívateľov. Môžeme tu názorne vidieť, ako sa pôvodná senzačná, ale zavádzajúca, správa šíri mimoriadne rýchlo a dostane sa k rádovo vyššiemu počtu ľudí ako snaha o korekciu.
Vľavo pôvodný zavádzajúci príspevok z 18. marca, vpravo nový z 22. marca 2020. Nový post, ktorý uvádza tvrdenia na pravú mieru zasiahol násobne menej ľudí
Iná populárna stránka Interez svoj pôvodný článok po nových zisteniach upravila a pridala pre čitateľov aj upozornenie o aktualizácii a ospravedlnenie na koniec článku.
Hoax sa vo veľkom šíril aj v zahraničí, v anglickom aj francúzskom jazyku. Americký portál Yahoo.com o delfínoch hrajúcich sa v benátskych kanáloch písal taktiež.
Ako to s delfínmi bolo v skutočnosti
Spoločným menovateľom vyššie uvedených článkov je, že vychádzajú zo záberov videa, ktoré bolo zdieľané na Instagrame tu alebo na Twitteri tu, a ktoré v popiskoch hovoria o delfínoch v benátskych kanáloch.
Vďaka reverznému vyhľadávaniu pomocou nástroja InVID sme našli video uverejnené na stránke sardínskych regionálnych novín Unione Sarda, ktoré ho uverejnili 17. marca. Pri videu sa píše, že ho editori prevzali z účtu Michel Meloni.
Jej video sme našli na Facebooku. V popisku pod videom v taliančine je napísané: „Videozáznam z prístavu v Cagliari, ktorý natočil tím Luna Rossa. Trajekty už nepremávajú, a tak nám delfíny robia takúto šou. Toto všetko nás učí, že človek ovládol svet, ktorý mal zdieľať so všetkými ostatnými živými bytosťami bez toho, aby ho ničil.“
Toto video nám umožnilo presne lokalizovať miesto, kde k stretnutiu s delfínmi došlo. Podľa prvkov vo videu sme zistili, že ide konkrétne o mólo v cagliarskom prístave s názvom Ichnusa. Toto miesto sme našli pomocou Google Street View.
Snímka z Google Street View z mája 2016
Pri analýze architektonické prvkov vidíme vo videu aj na snímke rovnaké budovy. Žltou farbou sú označené budovy na ulici Cristoforo Colombo 25, ktoré môžeme vidieť pri pohľade z prístavu. Aj toto je dôkazom, že video bolo natočené v Cagliari a nie v Benátkach.
Porovnanie screenshotov z fotografie a videa z 17. marca 2020. Na zábere videa vľavo vidíme tie isté budovy ako na snímke z Google vpravo
Autorom videa je člen jachtárskeho tímu Luna Rossa, ktorý je v Cagliari vyhlásený. Posádka a tím, ktorú sponzorujú spoločnosti Pirelli a Prada, má charakteristické obleky a logo, ktoré je na krátky moment vidno aj vo videu s delfínmi. VIac o Luna Rossa nájdete aj na ich FB stránke.
Porovnanie športových oblekov Luna Rossa a záberu videa vľavo. Na oboch vidieť to isté logo talianskej značky Pirelli
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás