Nemeckí zdravotníci nevarovali pred očkovaním, táto fotografia bola zmanipulovaná

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 1 000 slovenských používateľov Facebooku zdieľalo od polovice novembra fotografiu so zdravotníkmi, ktorí držia nemecký nápis „Prosíme, nenechajte sa zaočkovať“. Fotografia však bola zmanipulovaná; na originálnej verzii sú zdravotníci z univerzitnej kliniky v nemeckom meste Jena, ktorí v skutočnosti naopak k očkovaniu vyzývali. Klinika pre agentúru AFP potvrdila, že fotografia z ich príspevku bola zmanipulovaná.

Viac ako 700 slovenských používateľov zdieľalo fotografiu uverejnenú 19. novembra 2021 v skupine MY SME PIESOK, na ktorej sú zdravotníci držiaci v rukách tabuľky s nápisom v nemčine: „Bitte lasst euch nicht impfen“ (Prosíme, neočkujte sa).

Snímka FB príspevku so zmanipulovanou fotografiou vyhotovená 24. novembra 2021

Rovnaký obrázok bol zdieľaný aj na iných miestach na Facebooku, napríklad tu, tu či tu. Obrázok koluje na sociálnych sieťach aj v češtine, srbčine, maďarčine, španielčine či nemčine.

Obrázok vyzerá už na prvý pohľad podozrivo. Zatiaľ čo na ostatných tabuľkách je napísané je len jedno slovo, na tabuľke obsahujúcu nemecké slovo „nicht“ sú dve slová. Je tiež nápadné, že slovo „nicht“ je napísané červenou farbou a iným typom písma ako zvyšné slová, čo budí dojem, že bolo na fotografiu pridané neskôr.

Reverzným vyhľadávaním podľa obrázka sa agentúre AFP podarilo dohľadať pôvodnú verziu fotografie. Snímka bola pôvodne zverejnená spolu s ďalšími fotkami zdravotníckeho tímu 11. novembra na FB stránke Fakultnej kliniky v nemeckom meste Jena.

Na rozdiel od zmanipulovaného a upraveného obrázku však na pôvodnej snímke tím zdravotníkov vyzýval verejnosť, aby sa nechala zaočkovať. Pri pôvodnom príspevku bol obrázok doplnený popiskom: „Náš tím na centrálnom urgentnom príjme vás prosí: Dajte sa zaočkovať! Každý deň prijímame ťažko zranených a chorých. Potrebujeme pre nich liečebné kapacity.“

Facebookový príspevok kliniky obsahuje aj ďalšie fotografie iných tímov držiacich rovnaký nápis. Nemocnica k tejto téme na Facebooku zverejnila dlhý text, v ktorom sa okrem iného píše: „Emocionálna výzva od našich kolegov: Nechajte sa prosím očkovať,“ lebo „proste potrebujeme priestor na jednotkách intenzívnej starostlivosti.” Text ďalej zdôrazňuje: „Naše jednotky intenzívnej starostlivosti sa bohužiaľ opäť rýchlo plnia pacientmi s koronavírusom, čo má za následok, že všetkým, ktorí naliehavo potrebujú starostlivosť či bojujú o život, tam bude sakramentsky tesno! Nemáme už viac lôžok a personálu na jednotke intenzívnej starostlivosti. [...] Nechajte sa očkovať, vzájomne sa podporte!"

Skutočnosť, že sa jedná o hoax, pre AFP potvrdila 22. novembra telefonicky aj hovorkyňa nemocnice Anke Schleenvoigt. „Obrázok bol zmanipulovaný. Už nám ho nahlásilo veľa ľudí,“ uviedla.

V Nemecku ako aj na Slovensku počet nakazených koronavírusom prudko stúpa. V spolkovej krajine Durínsko, kde sa daná nemocnica nachádza, sú podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva všetky okresy označené na červeno, tj. najvyšším stupňom varovania. V samotnej Jene je v súčasnosti priemerne za týždeň hospitalizovaných 8,1 ľudí s Covidom na 100 000 obyvateľov, pričom v uplynulom týždni na chorobu zomreli traja ľudia. Miera zaočkovanosti v Durínsku k 25. novembru je 63,8%, čo je druhá najnižšia hodnota medzi nemeckými spolkovými krajinami.

Podľa hovorkyne Schleenvoigt bola situácia v jenskej nemocnici „extrémne napätá“ už 11. novembra. Vzhľadom na to, že 36-lôžkové oddelenie pre covidové prípady bolo plne obsadené, musela nemocnica otvoriť ďalšie.

Hovorkyňa varovala, že kapacity na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre covidových pacientov sa rýchlo míňajú: „V súčasnej dobe ešte máme kapacitu, ale v iných oblastiach už nie sú lôžka na intenzívnu starostlivosť k dispozícii.“

Uviedla tiež, že nemocnica bola nútená zrušiť niektoré plánované operácie, pričom práve táto situácia bola spúšťačom pre facebookovú výzvu.

Celkovo je podľa hovorkyne nemocnice situácia v Durínsku natoľko napätá, že riaditeľ kliniky v Jene profesor Michael Bauer bol menovaný za koordinátora prípravy všetkých durínských nemocníc na prevoz pacientov do iných spolkových krajín. Nemocnice v Jene sa to však vraj zatiaľ netýka.

Premiér Durínska Bodo Ramelow pred touto možnosťou varoval už 5. novembra v rannom vysielaní stanice ZDF, kde povedal: „V najbližších dňoch sa dostaneme do situácie, keď už nebudeme mať dostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti.“

Agentúra AFP v minulosti vyvrátila množstvo neprávd a hoaxov o očkovaní proti Covidu, naposledy napríklad tu, tu alebo tu.

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY