Americká viceprezidentka Kamala Harris počas prejavu na podujatí pre podporu očkovacej kampane v Detroite v štáte Michigan 12. júla 2021 ( AFP / Nikolas Kam)

Video Kamaly Harris bolo zmanipulované tak, aby obsahovalo antivakcinačný odkaz

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa začiatkom novembra 2021 šírilo video, v ktorom viceprezidentka USA Kamala Harris hovorí, že takmer všetci pacienti hospitalizovaní s Covidom boli proti tejto chorobe zaočkovaní. Video však bolo tendenčne zmanipulované. Oficiálny záznam z Bieleho domu ako aj prepis jej prejavu či medializované správy z udalosti, na ktorej s prejavom vystúpila, dokazujú, že v prejave hovorila o „neočkovaných“, a nie o „zaočkovaných“.

„Kamalla Harris : 'Každý človek, ktorý je teraz v nemocnici, je zaočkovaný. A čo viac, každý kto umrel bol zaočkovaný.' Napriek tomu chce, aby ste si vyhrnuli rukávy a dali sa zaočkovať!“ píše sa v popise videa súkromného používateľa Facebooku z 5. novembra 2021, ktorý zdieľalo takmer 400 používateľov.

Na videu vidieť viceprezidentku Spojených štátov amerických Kamalu Harris, ako za rečníckym pultom zdanlivo hovorí tieto slová. Rovnaké video s obdobným popisom bolo zdieľané aj tu či tu.

Snímka príspevku so zmanipulovaným videom vyhotovená 12. novembra 2021

Video bolo zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v angličtine, čínštine či srbčine. Je súčasťou širšieho antivakcinačného naratívu, pri ktorom odporcovia očkovania proti Covidu zdieľajú nepravdivé, zavádzajúce alebo nepresné informácie.

Toto video bolo zmanipulované a digitálne upravené tak, aby sa zdalo, že Harris podkopáva výzvy k tomu, aby sa Američania dali zaočkovať. Vo videu badať aj kratučké strihy tesne predtým, ako viceprezidentka vysloví anglické slovo „vaccinated“ (zaočkovaní). V skutočnosti totiž v prejave hovorí pravý opak a vyslovuje slovo „unvaccinated“ (neočkovaní).

„Doslova každý človek, ktorý je momentálne v nemocnici s Covid-19, je neočkovaný,“ hovorí Harris na oficiálnom zázname z YouTube kanála Bieleho domu (v čase 1:27:45), ktorý ju zachytáva na zhromaždení s cieľom mobilizovať občanov k očkovaniu 12. júla 2021 v Detroite v štáte Michigan. Pozadie za ňou a jej oblečenie ladí s tým v upravenom videoklipe.

Technickú chybu, respektíve prestrih, je možné v zmanipulovanom facebookovom videu odsledovať aj pri prvej zmienke slova „vaccinated“. Nesúlad medzi videom a zvukom je ale badateľný najmä pri tretej zmienke o očkovaní, kedy sa slová viceprezidentky nezhodujú s tým, čo hovoria jej pery (v čase 00:56).

Prepis prejavu z tejto udalosti na webstránke Bieleho domu obsahuje rovnaké pasáže:

„Tento variant Delta sa šíri rýchlejšie a podľa hlásení má v mnohých prípadoch omnoho vážnejšie následky. A vakcína vás pred ním ochráni. A viem to na základe tohto: Doslova každý človek, ktorý je momentálne v nemocnici s Covidom-19, je neočkovaný. Zopakujem to. Doslova - a to je fakt, venujte mi pozornosť - doslova každý človek, ktorý je momentálne v nemocnici s Covid-19, je neočkovaný,“ povedala Harris.

„A čo je ešte smutnejšie, doslova každý človek, ktorý nedávno zomrel na Covid-19, bol nezaočkovaný,“ dodala.

Snímka stránky Bieleho domu s prepisom prejavu Kamaly Harris vyhotovená 10. novembra 2021

Rovnaký nezostrihaný prejav je dostupný aj na zázname od Yahoo Finance (v čase 45:37), C-SPAN (22:44) alebo od lokálnych médií (0:05) - všetky sa zhodujú so záznamom a prepisom Bieleho domu.

Údaje z júla 2021, tj. z doby, keď Harris s prejavom vystúpila, podporujú jej tvrdenia. Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (CDC) bolo v 13 amerických jurisdikciách v čase od apríla do júla 2021 z celkového počtu hospitalizovaných 92% pacientov neočkovaných. CDC uvádza, že vakcíny proti Covid-19 sú bezpečné a účinné, a odporúča, aby sa nechali zaočkovať všetci starší ako 12 rokov.

Agentúra AFP odhalila a vyvrátila množstvo dezinformácií o vakcínach a očkovaní proti Covidu-19, napríklad tu, tu či tu.

Článok preložil/-a
US politics COVID-19 VAKCÍNY