Žena z videa odmietla, že by jej záchvat akokoľvek súvisel s očkovaním

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Desiatky tisíc používateľov Facebooku zdieľali video, na ktorom vidieť záchranárov odnášať bezvládnu ženu na rušnej ulici, spoločne s tvrdením, že má ísť o 13-ročnú obeť očkovania bezprostredne po vakcíne Pfizer. To nie je pravda. 23-ročná žena, ktorá je v skutočnosti na videu, sama neskôr uviedla, že tieto tvrdenia sú „klamstvá“ a verejne odsúdila zneužitie jej zdravotného stavu na šírenie strachu z očkovania. Pre viaceré médiá vysvetlila, že už roky trpí záchvatmi, ktoré nesúvisia s očkovaním.

„13 ročné dievča po očkovaní Pfizer,“ píše sa v popise videa zverejneného súkromným FB profilom s menom „Bobet Pištulak“ 30. októbra 2021.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 4. novembra 2021

Neskôr, keď sa jeho príspevok stal virálnym, slovenský používateľ doň doplnil v ruštine, angličtine a rumunčine vetu „Ľudia umierajú po očkovaní, preto sa musí Ľudstvo spojiť proti vládam ovládaným Satanistami“.

Vo videu vidieť záchranárov na rušnej ulici, ako na nosidlách odnášajú mladú bezvládnu ženu.

Muža, ktorý video nahráva, počuť v hebrejčine pokrikovať:. „Ľudia, toto je z Pfizeru, toto je z Pfizeru, bola zdravá, toto je Pfizer!“

„Ľudia nedávajte si vakcínu, toto urobil tomu dievčaťu Pfizer. Boh vám dal silné telo, narodili ste sa zdraví, nepotrebujete ďalšiu vakcínu, čo ste feťáci, že potrebujete každý deň nové ihly? Chcete ísť do neba? Nemeňte si DNA!“ vykrikuje muž ďalej vo videu.

Slovenské video v čase písania článkov zdieľalo viac ako 17-tisíc používateľov Facebooku. Obdobné príspevky sa však objavili aj v portugalčine, španielčine, gréčtine či poľštine.

Avšak mužove tvrdenia, ktoré sa opakujú v FB príspevkoch, sú nepravdivé. Žena z videa, nahnevaná z celej udalosti, vysvetlila situáciu o niekoľko dní neskôr na svojom Facebooku ako aj pre izraelské média. Uviedla, že trpí syndrómom psychogenických neepileptických záchvatov (PNES) v dôsledku traumy z minulosti. Odmietla, že by jej záchvat akokoľvek súvisel s jej očkovaním proti Covidu.

Žena s históriou kŕčových záchvatov

Pre overenie tvrdení z FB príspevkov a preklad kľúčových výpovedí sme oslovili aj našich kolegov z redakcie AFP v Jeruzaleme.

Povedali nám, že o incidente informovali viaceré izraelské médiá. „Odporca vakcín uverejnil video mladej ženy v kŕčoch v Jeruzaleme: ‘Podkopáva to každý kúsok duše’,“ znie titulok článku izraelského internetového spravodajského portálu Ynet.

Článok popisuje, ako 23-ročnú Hendy Armen, ktorá trpí častými kŕčovými stavmi v dôsledku psychickej traumy z minulosti, nahral v centre Jeruzalema na video odporca očkovania, ktorý vyhlasoval, že jej záchvat bol vedľajším účinkom očkovania vakcínou Pfizer. To mala Armen podľa tohto muža absolvovať len 24 hodín pred kolapsom. Ako sa však píše v článku, jeho tvrdenia sú vymyslené a nepodložené.

Rovnaké skutočnosti uvádzajú aj ďalšie izraelské médiá ako napríklad online video portál Mako či denník Makor Rishon.

Z článkov a ostatných okolností sme zistili, že k incidentu z videa došlo 26. októbra 2021 na ulici Jaffa Street v izraelskom Jeruzaleme.

Obeť reagovala na Facebooku

Hendy Armen (v hebrejčine הנדי ארמן, pozn. red.) sa k celej veci sama vyjadrila na svojom Facebooku v nedeľu 31. októbra: „Minulý týždeň som mala záchvat na Jaffa Street v Jeruzaleme a jeden ‘hrdina’ sa rozhodol vytiahnuť telefón a natočiť ma v mojom najzraniteľnejšom a najponižujúcejšom stave! Nielenže ma nakrútil, ale začal vykrikovať, že za môj stav môže Pfizer a očkovanie... to je najväčšia lož na svete.“

Armen píše, že muž ju nepozná a nevie, čím si prechádza. Vyjadruje v ňom znechutenie z toho, že odporca očkovania ju zneužil na šírenie falošných správ a svojej anti-vaxxerskej propagandy.

V príspevku taktiež popísala, že trpí nevyliečiteľnými a dlhodobými kŕčovými stavmi, tzv. syndrómom PNES, v dôsledku traumy spôsobenej sexuálnym obťažovaním z minulosti.

„Takmer deväť rokov sa odvážne potýkam so záchvatmi (PNES), kde každý útok je fakt s*ačka. (...) Je mi z toho zle, je to pre mňa ťažké, neviem sa vyrovnať s tým, že zobrali niečo tak osobné ako výsledok môjho sexuálneho zneužívania a zneužili to ako nástroj pre strašenie ľudí vakcínami,“ uvádza Armen.

„Som nahnevaná, zranená, cítim, že mi bola odňatá moja dôstojnosť. Jednoducho nemôžem mlčať tvárou v tvár týmto ľuďom, ktorí sa nezastavia pred ničím, len aby presadzovali totálne lži. Je to hanba ľudstva, kam až sú ľudia schopní znížiť sa, len aby získali nejaké lajky, zdieľania a pozornosť,“ dopĺňa záverom Armen a ďakuje zdravotníkom a polícii za ich starostlivosť.

Do svojho príspevku Armen pridala aj snímku potvrdenia o jej niekoľkohodinovom pobyte na pohotovosti v jeruzalemskej nemocnici v noci z 26. na 27. októbra:

Snímka nemocničného potvrdenia z Hadassah University Hospital stiahnutá 3. novembra 2021 z FB príspevku Hendy Armen

Na nemocničnom dokumente vidíme jej meno, dátum a čas jej prijatia na pohotovosť (26. október, 18:11:08) a prepustenia (27. október, 00:29:23). Z pečiatky na uvedenom dokumente vidíme, že bola v jeruzalemskej nemocnici Hadassah University Hospital-Mt. Scopus.

Hovorkyňu nemocnice sme oslovili, 3. novembra nám odpovedala, že nemôže poskytnúť žiadne podrobnosti „z dôvodu zachovania mlčanlivosti o stave pacienta tak, ako to vyžaduje zákon“. Avšak pri ďalšom hľadaní sme potvrdili, že hlavičkový papier, aký je vidieť v príspevku Armen, je rovnaký ako pri iných verejne dohľadateľných dokumentoch zo siete medicínskych zariadení Hadassah (tu, tu).

„Nie som proti očkovaniu“

Televízna stanica Reshet 13 (Kanál 13) s Armen nahrala aj videorozhovor, kde o celej udalosti hovorí na kameru na rovnakom mieste, kde bolo virálne video natočené. „Ja osobne nie som proti očkovaniu, sama som sa tento rok dala zaočkovať proti Covidu oboma dávkami. Vírusom som sa aj tak nakazila a ochorela som, a tak som zatiaľ nemala možnosť ísť aj na tretiu dávku. Rýchlo som sa však zotavila,“ vysvetľuje Armen.

Nepravdivé tvrdenia sú podľa nej „postavené na klamstvách za účelom vyvolania strachu a šírenia nezmyselnej a nepodloženej agendy“. „A na koho je to úkor? Na môj!“ uzatvára.

Príbeh mladej ženy nebol medializovaný po prvý raz. O tom, že Armen trpí záchvatmi vyvolanými posttraumatickou stresovou poruchou, informovala na svojej FB stránke izraelská televízna show Hazinor, ktorá sa zaoberá novými médiami a internetovými trendmi, ešte v marci 2019. V osobnej výpovedi hovorí o svojich neurologických problémoch či poruchách príjmu potravy v dôsledku sexuálneho zneužívania v detstve.

Ako uviedla pre portál Ynet, od incidentu na Jaffa Street sa jej stav zhoršil. „Sú to ťažké pocity. Od incidentu takmer nespím, nemôžem jesť. V minulosti som mala poruchy príjmu potravy a teraz to znova prepuklo. Od toho incidentu som už zažila ďalšie tri záchvaty, pričom v priemere zažijem tak jeden záchvat do mesiaca.“

Tímu AFP Fakty sa nepodarilo dohľadať identitu muža, ktorý video natáčal, ani zdroj, kde bolo video prvýkrát uverejnené. Armen však pre Ynet taktiež uviedla, že sa nemieni vzdať a na osobu, ktorá video rozšírila, podala trestné oznámenie na polícii, avšak túto skutočnosť sa nám nepodarilo overiť.

Taktiež sme nevedeli overiť, kedy presne bola Armen proti Covidu zaočkovaná. Ak by však, ako hovorí, mala nárok na tretiu dávku, musela druhú dávku dostať najmenej pred niekoľkými mesiacmi. Izrael bol 30. júla 2021 prvou krajinou na svete, ktorá sprístupnila tretiu dávku očkovacej látky Pfizer všetkým osobám vo veku 60 rokov alebo starším, ktoré boli očkované najmenej pred 5 mesiacmi. Odvtedy Izrael uvoľnil tretiu dávku pre všetkých vo veku 12 a viac rokov. V októbri 2021 bolo zavedené nové opatrenie, v rámci ktorého tí, ktorí nemali záujem o tretiu dávku alebo nedávno neprekonali Covid, stratili štatút plne zaočkovaných.

COVID-19 VAKCÍNY