Protestujúci s rakúskou vlajkou sa účastnia protestu proti vládnym pandemickým opatreniam vo Viedni 11. septembra 2021 ( AFP / JOE KLAMAR)

Rakúska armáda a polícia oficiálne nepodporujú protest proti lockdownu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 19. novembra 2021 o 20:06
  • Aktualizované dňa 19. novembra 2021 o 20:21
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Ede ZABORSZKY, AFP Maďarsko
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
Tisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľali v polovici novembra 2021 tvrdenia, podľa ktorých má rakúska armáda a polícia v pláne pridať sa k protestu organizovanému krajne pravicovou Slobodná stranou Rakúska (FPÖ) na 20. novembra v reakcii na vládne protipandemické opatrenia. Také tvrdenia sú však zavádzajúce; zatiaľ čo jedno súkromné združenie vojakov vyzvalo svojich členov, aby sa k protestu pridali, rakúska armáda a polícia dali jasne najavo, že ho ako štátne inštitúcie nepodporujú.

„Rakúska vláda v panike: Polícia a armáda sa vzbúrili proti lockdownu neočkovaných,“ píše sa v titulku článku dezinformačnej stránky badatel.net z 18. novembra 2021. „Rakúska vláda má vážny problém – polícia aj armáda krajiny sa postavili na odpor proti neustále vzrastajúcej zdravotníckej korona diktatúre. Už toho majú dosť aj oni, preto sa naďalej odmietajú podieľať na protiprávnom konaní vrcholových politikov pri obmedzovaní práv a slobôd vlastných obyvateľov,“ pokračuje text, ktorý v čase písania tohto článku zdieľalo viac ako 5000 používateľov Facebooku.

„Polícia a armáda odmietajú vykonávať kontroly hygienických preukazov (covid pasov) pod názvom 'sloboda a ľudská dôstojnosť'. Pripoja sa preto k veľkému protestu proti povinnému lockdownu neočkovaných 20. novembra 2021 vo Viedni,“ uvádza badatel.net.

Image
Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 19. novembra 2021

Rovnaké tvrdenia zdieľal aj dezinfo web inenoviny.sk.

O niečo miernejšie formulácie uvádzajú dezinformačná stránka magazin1.sk („Rakúsko povstane megademonštráciou proti „zdravotnej diktatúre“. Pridať sa má údajne polícia aj armáda“) či ereport.sk („Rakúska vláda má zrejme veľký problém: Postaví sa aj polícia a armáda proti drsným opatreniam?“).

Viac ako 1000 zdieľaní mal aj príspevok FB stránky Dariny Mosnej zo strany Život - Národná strana, ktorá na Facebooku vystupuje ako okresná predsedníčka pre Senec. „POLÍCIA V RAKÚSKU SA POSTAVILA PROTI ‘DIKTATÚRE ZDRAVIA',” píše v príspevku, ktorý obsahuje rovnaké pasáže ako článok z badatel.net.

Takéto tvrdenia sú nepravdivé, pre AFP to potvrdila rakúska polícia aj armáda. Policajti a vojaci sa môžu zúčastniť na proteste vo svojom voľnom čase, ale majú zakázané nosiť uniformy. Armáda ani vojsko protest oficiálne nepodporili.

Toto nepravdivé tvrdenie sa zakladná na nesprávnej interpretácii článku nemeckojazyčného média Wochenblick, ktoré je známe šírením nepravdivých a zavádzajúcich informácií o pandémii koronavírusu.

Článok sa odvoláva na demonštráciu, ktorú organizuje rakúska politická strana FPÖ proti tomu, čo nazýva „rozdelením spoločnosti v dôsledku nezodpovednej politiky vlády v riešení korony“. Líder FPÖ Herbert Kickl sa na nej nebude môcť zúčastniť po tom, ako bol začiatkom tohto týždňa sám pozitívne testovaný na Covid.

V pondelok 15. novembra 2021 sa Rakúsko stalo prvou krajinou EÚ, ktorá zaviedla lockdown pre ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti koronavírusu a ani nedávno neprekonali infekciu. Rakúsko má v porovnaní s inými západoeurópskymi krajinami nízky podiel plne zaočkovaných ľudí, a to len takmer 66 percent.

Lockdown pre neočkovaných bol zavedený v snahe bojovať proti prudko rastúcemu počtu nových prípadov, ktorý spôsobil, že jednotky intenzívnej starostlivosti v niektorých častiach krajiny boli vystavené vážnemu tlaku. Vláda 19. novembra oznámila, že nový celonárodný plošný lockdown sa začne 22. novembra, a uviedla, že očkovanie proti Covidu bude od februára povinné.

Armáda potvrdila, že nemá žiadne väzby na protestné zhromaždenia

Sobotňajšiu demonštráciu FPÖ podporuje organizácia s názvom „Slobodný odborový zväz Rakúska - Zväz federálnej armády“ („FGÖ-BHG“). Táto organizácia je v slovenských článkoch označená ako „Zväz ozbrojených síl“, čo môže vytvárať dojem, že je prepojená s oficiálnou rakúskou armádou, resp. federálnymi ozbrojenými silami Bundesheer. To však nie je pravda, táto organizácia je súčasťou širšej skupiny, ktorá sama seba označuje ako „demokraticky organizovaný zväz pracujúcich“. Vedie ju Manfred Haidinger, ktorý v minulosti zastupoval FPÖ v burgenlandskom krajinskom parlamente.

Podľa rakúskeho ministerstva obrany však FGÖ-BHG nie je právne uznaná ako odborová organizácia zastupujúca služobný personál, ale ako občianske združenie.

Zákonným zastupiteľským orgánom štátnych zamestnancov je odborový zväz verejných služieb GÖD.

Oficiálny hovorca rakúskej armády na Twitteri vysvetlil, že tvrdenia o podpore protestu zo strany armády sú zavádzajúce. „Nepodporujeme, nevyzývame ani sa nezúčastňujeme na žiadnych demonštráciách. Vojaci v uniformách sa na nich nesmú zúčastňovať.“

Prezident FGÖ-BHG Haidinger 18. novembra v telefonickom rozhovore s agentúrou AFP uviedol, že „môže hovoriť len za členov (zväzu) a za nikoho iného“. „To tiež znamená, že nemôžem hovoriť za armádu,“ povedal. Odmietol spresniť, koľko členov FGÖ má, a povedal, že „absolútne netuší“, koľko vojakov by sa mohlo 20. mája zúčastniť na zhromaždení.

Polícia potvrdila, že nemá žiadne väzby na protestné zhromaždenia

Hovorkyňa viedenskej polície Barbara Gass 18. novembra v telefonickom rozhovore s agentúrou AFP potvrdila, že policajný zbor protest nepodporuje.

„Nikdy by sme ako organizácia nevyjadrovali stranícky politický názor. Ak ľudia na internete hovoria, že polícia niekde vyhlásila: ‘Je skvelé, že sa (protest) koná’, nie je to tak. Viedenská polícia by nič také nikdy vyhlásila.“

„Máme zákonnú povinnosť zabezpečiť slobodu zhromažďovania na každej demonštrácii, ktorá bola zaregistrovaná úradmi,“ dodala.

Podľa správ bude mať polícia na zabezpečenie bezpečnosti demonštrácie k dispozícii 1300 príslušníkov.

Gass uviedla, že policajti mimo služby, ktorí by sa chceli zúčastniť, tak urobiť môžu, ale nemohli by mať na sebe uniformy.

Je pravda, že napriek súčasným pandemickým opatreniam v Rakúsku, ktoré obmedzujú nezaočkovaných, sú protesty povolené aj pre nich. Účastníci však musia mať na podujatiach väčších ako 50 osôb respirátory.

Vo viacerých príspevkoch sa taktiež uvádza, že polícia „odmietla“ kontrolovať Covid passy či doklady o očkovaní, avšak aj toto tvrdenie je nepravdivé, pretože od zavedenia platnosti nových pravidiel polícia kontroluje doklady o očkovaní s posilnenými kapacitami.

Je však pravda, že niektorí zástupcovia policajných odborov vyjadrili obavy o ich schopnosť dohliadať na opatrenia súvisiace s novým lockdownom.

19. novembra 2021 Tento článok bol aktualizovaný 19. novembra, oprava gramatickej chyby

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás