Muž kráča popred vozidlo spoločnosti Aardvark Mobile Health, ktoré má slúžiť ako pojazdné testovacie zariadenie na odhalenie vírusu COVID-19. Fotografia vyhotovená 24. júla na Miami Beach, Florida (AFP / Chandan Khanna)

„Egyptský boh smrti“ na autách testujúcich COVID-19 je v skutočnosti logo spoločnosti s africkým mravčiarom

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku boli zdieľané obrázky s mobilnými testovacími zariadeniami s obrázkom, ktoré niektoré dezinformačné FB stránky identifikovali ako podobizeň egyptského boha smrti Anubisa. V skutočnosti je v logu americkej spoločnosti vyvíjajúcej mobilné testovacie zariadenia tzv. hrabáč takaru (ľudovo aj mravčiar africký).

Dve stovky slovenských užívateľov zdieľali na Facebooku tento príspevok, ktorý bol publikovaný stránkou QAnon Sk, Cz 26. júla 2020. 

Na obrázku je vidno propagačné materiály s logom a v obrázku je tiež napísané „Prečo má ‘COVID-19 mobilné testovacie zariadenie’ logo Anubisa - boha smrti?“. Popisok obrázku znie: „Vyzerá to tak, že koronadebilizmus si vyžiadal použitie loga boha podsvetia a smrti Anubisa. Asi preto, že celá táto fraška je súčasťou "agendy smrti".“ 

Snímka FB príspevku vyhotovená 10. augusta 2020

Okrem toho je súčasťou obrázku aj podobizeň egyptského boha Anubisa s hlavou šakala, ktorý mal byť v starovekom Egypte „bohom cintorínov, balzamovania, a ochrancom pohrebísk“.

Obdobné tvrdenia a rovnaké obrázky boli uverejnené v slovenčine aj tu alebo tu.

Dezinformácia bola zdieľaná aj v Spojených štátoch, Kanade, Argentíne, Brazílii, Kolumbii, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Srbsku, Južnej Afrike alebo v Spojenom kráľovstve.

Pri spätnom vyhľadávaní obrázka prostredníctvom Googlu sme našli tento tweet spoločnosti s názvom Aardvark Mobile Tours, ktorá marketingové riešenia pre osobné a nákladné vozidlá. Poznamenajme, že africké zviera so slovenským názvom hrabáč takaru sa v angličtine volá „aardvark“.

Podľa webových stránok spoločnosť Aardvark sídliaca v Conshohockene v Pensylvánii reagovala na vzniknutú pandémiu nového koronavírusu tým, že prispôsobila dizajn dvoch nákladných vozidiel, aby slúžili ako pojazdné testovacie centrá.

Tieto vozidlá boli spomenuté aj v článku Miami Herald a boli zaznamenané fotografom agentúry AFP Chandanom Khannom 24. júla 2020 na Floride.

„Testovacie vozidlá majú siluetu aardvarka (hrabáča), pretože spoločnosť za týmito nákladnými automobilmi je Aardvark Mobile Health, divízia Aardvark Mobile Tours," uviedla hovorkyňa spoločnosti pre AFP e-mailom. 

„Logo pre Aardvark Mobile Tours bolo vytvorené v roku 2007 a zahŕňa hlavu hrabáča - to je to, čo vidíte v logu COVID-19,“ dodala.

Americká spoločnosť tiež tvrdí, že neprikladá žiadny zvláštny význam logu hrabáča. Hrabáč takaru je nočný živočích žijúci v afrických savanách, ktorý má chobotovitý nos a dlhý jazyk, ktorým chytá mravce a termity.

„Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Larry Borden si pôvodne vybral názov ‘Aardvark’ kvôli dvojitému písmenu ‘A’. Chcel totiž, aby sa spoločnosť objavila na začiatku telefónneho zoznamu,“ uviedla hovorkyňa.

Agentúra AFP odhalila viac ako 570 príkladov nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií o novom koronavíruse. Úplný zoznam našich článkov v angličtine k tejto téme nájdete tu. Zoznam našich článkov o koronavíruse v slovenčine nájdete tu.

Článok preložil/-a
COVID-19