Stúpenci združenia proti očkovaniu „No Vax" demonštrujú ptori Green passu na námestí Piazza del Popolo v Ríme 7. augusta 2021 ( AFP / Alberto PIZZOLI)

Taliansko neznížilo oficiálny počet úmrtí na Covid-19 o 97 percent

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali v novembri 2021 články a tvrdenia, podľa ktorých Taliansko znížilo oficiálny počet mŕtvych na Covid-19 o viac ako 97 percent zo 130 000 úmrtí na iba 3 783. Ide však o dezinterpretáciu správy talianskeho Národného zdravotného ústavu (ISS). Ten podobné tvrdenia odmietol a potvrdil, že oficiálny počet úmrtí nebol revidovaný.

“V Taliansku nezomrelo 130 000 ľudí na k0vid, ale 3 783,” píše sa v príspevku stránky Pravda je len jedna zo 4. novembra 2021.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 15. novembra 2021

“Počet úmrtí na Covid-19 v Taliansku sa dramaticky znížil o viac než 97 %,” píše sa v článku dezinformačného webu zemavek.sk či oral.sk, ktoré zdieľalo niekoľko desiatok používateľov Facebooku. Rovnaké tvrdenia sa objavili aj v niekoľkých ďalších FB príspevkoch (tu či tu). Virálnejším medzi slovenskými používateľmi Facebooku bol článok z českej dezinformačnej stránky aeronet.cz (v tomto článku sa nachádzajú aj ďalšie tvrdenia, ktorým sa venujeme na konci nášho článku).

Rovnaké tvrdenia boli zdieľané aj v ďalších jazykoch od angličtiny (tu či tu) cez fínčinu a gréčtinu až po češtinu.

Taliansko, ktoré v roku 2020 zaznamenalo jednu z najhorších pandemických vĺn a malo jeden z najvyšších počtov úmrtí na Covid-19 v Európe v pomere k počtu obyvateľov, eviduje viac ako 132 000 úmrtí súvisiacich s týmto ochorením.

Tvrdenia sa odvolávajú na článok z talianskeho denníku Il Tempo z 21. októbra analyzujúci správu, ktorú dva dni predtým vydal taliansky Národný zdravotný ústav (Istituto Superiore di Sanità, ISS).

Podľa článku v Il Tempo zo správy ISS vyplýva, že iba 2,9 percenta zo všetkých úmrtí registrovaných od februára 2020 v dôsledku pandémie bolo spôsobených konkrétne ochorením Covid-19. Autor článku totiž tvrdí, že vzhľadom na to, že väčšina ostatných mala nejaké ďalšie zdravotné problémy, nemožno ich úmrtie počítať ako spôsobené Covidom. Zo 130 468 úmrtí s Covidom spomínaných v správe tak malo byť 3 783 spôsobených samotným koronavírusom.

Podľa odborníkov a talianskych zdravotníkov, na ktorých sa AFP obrátila, však ide o dezinterpretaciu správy ISS. Údaj o 2,9 percent pacientov predstavuje takých, u ktorých bol Covid-19 uvedený ako jediná príčina smrti, ale u ostatných úmrtí boli spolu s Covidom-19 uvedené aj ďalšie ochorenia, existujúce choroby alebo komplikácie.

Talianske úrady tvrdenia odmietajú

“Je to nezmysel," povedal pre AFP 2. novembra hovorca ISS Pier David Malloni v reakcii na tvrdenia kolujúce na sociálnych sieťach. “V správe sme napísali to, že 2,9 percenta zosnulých ľudí nemalo inú komorbiditu,” uviedol.

ISS taktiež informáciu poprel v tejto tlačovej správe z 25. októbra, kde vysvetľuje, ako k dezinterpretacii správy došlo.

“Oných 2.9%, spomínaných už v predošlých správach, sa týka časti pacientov, ktorí zomreli ako pozitívni na vírus SARS-CoV-2 bez akýchkoľvek ďalších patológií diagnostikovaných už pred nakazením,” vysvetľuje ISS vo vyhlásení.

V článku z Il Tempo sa tak nepravdivo uuvádzalo, že iba pacienti bez akýchkoľvek iných zdravotných problémov by mali byť počítaní do úmrtí spôsobených Covidom v Taliansku. Podľa ISS sa však medzi covidové úmrtia naďalej počítajú aj prípady ľudí s pridruženými ochoreniami.

„Prítomnosť jednej alebo viacerých komorbidít je rizikovým faktorom pre Covid-19, ale aj keď má pacient dve alebo viac predchádzajúcich ochorení, napríklad hypertenziu, cukrovku či obezitu, úmrtie ako také je spôsobené vírusom,“ vysvetlil Malloni.

Timo Strandberg, profesor geriatrie na Helsinskej univerzite, agentúre AFP povedal, že pri výpočte úmrtí na Covid-19 je dôležité rozlišovať medzi tzv. základnou príčinou smrti a bezprostrednou príčinou smrti.

"Covid-19 je základnou príčinou smrti v prípade, keď u pacienta neexistujú žiadne iné choroby. Ale ak existujú aj iné choroby, potom samozrejme môže stále byť bezprostrednou príčinou smrti," uviedol Strandberg 29. októbra 2021.

Podľa talianskych zdravotníckych úradov boli vo väčšine prípadov bezprostrednou príčinou úmrtia komplikácie spôsobené Covidom.

„Spoločné správy ISTAT-ISS vypracované na základe úmrtných listov ukazujú, že Covid-19 je priamo zodpovedný za smrť v 89% prípadoch úmrtí ľudí pozitívnych na vírus SARS-CoV-2,“ stojí v tlačovej správe.

Autor článku Il Tempo ďalej tvrdí, že ľudia s tromi a viacerými zdravotnými problémami by nevyhnutne zomreli bez ohľadu na pandémiu Covid-19.

Strandberg však poukazuje na to, že Covid-19 zabíja aj pacientov vo veku 50-60 rokov, ktorí by mohli mať inak pred sebou ešte desiatky rokov života. "Aj keď je možné, že mali iné zdravotné problémy, mohli s nimi pokojne žiť ďalších 10-20 rokov."

Chronické ochorenia sú u starších Talianov bežné. Podľa správy Talianskeho národného štatistického ústavu (ISTAT) má približne 85% talianskej populácie vo veku nad 65 rokov aspoň jeden chronický zdravotný problém a 52% má tri aj viac.

Z tohto grafu úmrtí v Taliansku v dôsledku Covidu vyplýva, že v októbri nedošlo k žiadnemu drastickému úbytku. K 15. novembru krajina vykázala cez 132 700 úmrtí. Od marca 2020 vykázalo Taliansko jednu z najvyšších mier nadúmrtnosti v pomere k veľkosti populácie na svete, čo naznačuje, že úmrtnosť na Covid-19 by mohla byť ešte vyššia.

Image
Mapa Talianska s regiónmi s nadpriemernou mierou úmrtnosti v marci 2020 ( AFP / Simon MALFATTO, Sabrina BLANCHARD)

Agentúra AFP overovala v júli podobnú dezinformáciu týkajúcu sa covidových štatistík v Portugalsku. Overovali sme aj iné falošné správy z Talianska, napríklad tu alebo tu. O nepravdivých štatistikách úmrtnosti na Covid, v ktorých bolo spomínané aj Taliansko, sme informovali ešte vo februári 2021.

V článku z dezinfowebu aeronet.cz sa okrem tvrdení o talianskych štatistikách úmrtí na Covid uvádzajú aj tvrdenia, podľa ktorých “spoločnosť, ktorá pre Pfizer vykonávala klinické štúdie v roku 2020 pred schválením vakcín FDA, falšovala záznamy a manipulovala výsledky štúdií.” Tieto tvrdenia odkazujú na článok z British Medical Journal, ktorý bol uverejnený 2. novembra 2021 a ktorý cituje regionálnu riaditeľku jedného zo zmluvných subdodávateľov pre klinické skúšky. Tá tvrdí, že koncom roka 2020 došlo na niekoľkých miestach v Texase k "zlým praktikám", ktoré mohli ohroziť spoľahlivosť dát a bezpečnosť pacientov.

Avšak niektorí odborníci, ktorých citoval internetový zdravotnícky spravodajský portál Medpage Today alebo americká webová stránka Lead Stories zameraná na overovanie faktov, nedávno uviedli, že takéto obvinenia, aj keby boli pravdivé, nič nemenia na mnohých iných štúdiách, podľa ktorých je vakcína bezpečná a účinná.

Hovorkyňa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Alison Hunt v e-maile z 10. novembra pre Lead Stories tiež uviedla: "Aj keď agentúra v súčasnosti nemôže túto prebiehajúcu záležitosť viac komentovať, FDA plne dôveruje údajom, ktoré boli použité pri autorizácii vakcíny Pfizer-BioNtech na COVID-19 a jej schválenie."

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás