Cestujúci po pristátí tlačia vozíky s batožinou pri nástupe do autobusu, ktorý ich má odviezť do povinnej hotelovej karantény na medzinárodnom letisku v Sydney 15. októbra 2021. ( AFP / DAVID GRAY)

Austrálske karanténne centrum je určené pre prichádzajúcich cestujúcich, nie výlučne pre neočkovaných

Na slovenskom Facebooku sa v októbri a novembri 2021 šírili príspevky a články so stovkami zdieľaní, podľa ktorých premiérka austrálskeho štátu Queensland vyhlásila, že neočkovaní ľudia budú musieť v blízkej budúcnosti ísť do karanténnych táborov. Také tvrdenie je vysoko zavádzajúce: úrady v Queenslande skutočne budujú karanténne centrum pre ľudí prichádzajúcich do krajiny zo zahraničia, ale nie je určené výhradne pre neočkovaných. Neočkovaní v Austrálii nebudú zhromažďovaní a umiestňovaní do táborov, potvrdila pre agentúru AFP hovorkyňa vlády.

„Premiér Queenslandu (východná Austrália) pripúšťa, že karanténne tábory alias koncentračné tábory pre neočkovaných ľudí. O deň neskôr povie, že toto je vaša posledná šanca na očkovanie,“ uvádza sa v FB príspevku z 23. októbra 2021.

Image
Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 18. novembra 2021

Podobné tvrdenie o austrálskych táboroch pre neočkovaných zdieľali používatelia aj inde na Facebooku (tu alebo tu).

„Premiérka austrálskeho štátu Queensland: ‘Potrebujeme karanténne tábory pre neočkovaných’,“ znie titulok článkov s podobnými tvrdeniami, ktoré zverejnili dezinformačné weby slovanskenoviny.sk alebo infovojna.sk. Celkovo tak v slovenčine zdieľalo tieto tvrdenia niekoľko stoviek používateľov.

Vovnútri článkov je vložené video s premiérkou Queenslandu Annastaciou Palaszczuk v random vysielaní austrálskej televízie, kde hovorila o plánovaných karanténnych zariadeniach. Vo videu môžeme vidieť aj istého Austrálčana, ktorý tvrdí, že Palaszczuk „práve na kameru priznala, že má plán umiestniť neočkovaných do karanténnych táborov“.

Rovnaké tvrdenie sa šírilo aj v nemčine, fínčine či češtine.

Toto tvrdenie sa šíri v podobnom kontexte ako nepravdivé a zavádzajúce hoaxy o tom, že Austrália údajne buduje segregačné zariadenia a prirovnáva ich ku „koncentračným táborom“ počas druhej svetovej vojny. Komentáre pod príspevkami ukazujú, že slovenskí používatelia si takéto predstavy osvojili. „A že sa dejiny neopakujú. Druhá svetová a koncentráky sa vracajú len s iným názvom,“ uvádza sa v jednom z komentárov. Agentúra AFP však podobné tvrdenia vyvrátila už v septembri.

Image
Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 18. novembra 2021

Prirovnanie ku „koncentračnému táboru“ sa v žiadnom prípade nehodí na zariadenie uvedené v najnovších tvrdeniach, ktoré je plánované len ako rozšírenie hotelového karanténneho systému pre prichádzajúcich cestujúcich. Doteraz boli prichádzajúci cestujúci z niektorých krajín podrobení 14-dňovej karanténe v iných vládou zabezpečených ubytovacích zariadeniach.

Tvrdenie pochádza z rozhovoru s Annastaciou Palaszczuk v relácii Sunrise austrálskej televíznej stanice Seven Network z 19. októbra 2021.

Od 9. minúty hovorila o potrebe výstavby plánovaného karanténneho centra: „Myslím si, že regionálne karanténne zariadenia budú v budúcnosti potrebné. Nemôžeme predvídať, čo sa stane, ale môže sa stať, že nejaká krajina bude vyhlásená za červené miesto alebo za no-go zónu, a možno budeme musieť zabezpečiť návrat ľudí z týchto rôznych krajín. To sa nijako nelíši od toho, čo sme videli počas tejto pandémie.“

Následne pokračuje tým, čo si v autori príspevkov a článkov nesprávne interpretovali ako oznámenie, že karanténne centrum je určené výlučne pre neočkovaných: „Budeme ho potrebovať aj pre neočkovaných ľudí, budeme ho potrebovať aj pre zahraničných študentov, ktorí chcú pracovať pre našich farmárov. Takže si myslím, že sa nám tým otvorí aj celý rad nových príležitostí.“ V rozhovore teda nehovorí, že by sa táto karanténa mala týkať výlučne neočkovaných ľudí. V skutočnosti explicitne spomenie aj iné skupiny, napríklad zahraničných študentov, ktorí budú musieť byť pred príchodom zaočkovaní.

Plánované centrum vo Wellcampe, neďaleko miestneho letiska, by malo mať 1 000 lôžok a prvé časti zariadenia by mali byť v prevádzke do konca roka 2021, uvádza sa v tlačovej správe queenslandskej vlády z augusta 2021. Vicepremiér Steven Miles odôvodnil potrebu centra slovami: „Karanténne zariadenia zostávajú jedným z najdôležitejších austrálskych opatrení na ochranu pred vstupom nových smrteľných kmeňov Covidu-19 do našej spoločnosti.“ O plánovanom zariadení informovali aj austrálske médiá.

Hovorkyňa queenslandskej vlády 16. novembra agentúre AFP potvrdila, že toto zariadenie je rozšírením súčasného systému hotelovej karantény. Queenslandská vláda na svojej webovej stránke odpovedá na mnohé otázky týkajúce sa takýchto vládou zabezpečených ubytovacích zariadení, ktoré sú už k dispozícii v Brisbane, Gold Coast či Cairns.

„Tvrdenia, že queenslandská vláda bude v Queenslande vyhľadávať neočkované osoby a zadržiavať ich v tábore Wellcamp, sú nepravdivé,“ napísala hovorkyňa agentúre AFP.

„Karanténne zariadenie v Queenslande vo Wellcampe sa má používať ako alternatíva k hotelovej karanténe.“ Uviedla, že podmienky pre hotelovú karanténu sa neustále menia, keďže Queensland dosahuje vyššiu mieru zaočkovanosti a Commonwealth povoľuje vstup do Austrálie väčšiemu počtu ľudí zo zahraničia.

Existuje však aj možnosť, že karanténne zariadenie bude slúžiť predovšetkým neočkovaným cestujúcim. Vláda Queenslandu 18. októbra oznámila nový plán, ktorý stanovil rôzne požiadavky na vstup do krajiny v závislosti od miery zaočkovanosti. Napríklad, ak Queensland dosiahne 80-percentnú zaočkovanosť, 14-dňová vstupná karanténa bude zrušená pre plne zaočkované osoby, ktoré budú mať negatívny test. Tí, ktorí nie sú zaočkovaní, by museli ísť do karantény. Palaszczuk to 18. októbra vysvetlila aj na tlačovej konferencii v čase 26:50: „Stále existujú cestujúci, ktorí nie sú zaočkovaní a musia dodržiavať úplnú karanténu.“ K 18. novembru je 84,2% Austrálčanov plne zaočkovaných, zatiaľ čo v Queenslande je to 72,1%.

Karanténne centrum

Ako prví budú karanténne centrum využívať zahraniční študenti, ktorí musia byť pri vstupe do krajiny plne zaočkovaní, vysvetlila Palaszczuk 26. októbra na Twitteri.

Hovorkyňa queenslandskej vlády pre agentúru AFP uviedla, že v súčasnosti sa plánuje zariadenie využívať pre „zahraničných študentov a sezónnych pracovníkov, ako aj pre vracajúcich sa zahraničných cestujúcich“.

Vo videu, ktoré Palaszczuk zverejnila pri príležitosti začiatku stavebných prác, sa taktiež píše: „Musíme chrániť naše obyvateľstvo a urýchlene nájsť alternatívu k hotelovej karanténe.“ Podľa queenslandskej vlády je systém hotelovej karantény pod extrémnym tlakom, keďže dochádza opakovane k prepuknutiam nákazy.

Kto má byť v karanténe?

Pravidlá karantény pri vstupe do krajiny sú záležitosťou jednotlivých štátov. V Queenslande platí pre cestujúcich platí pravidlo, podľa ktorého každý, kto prichádza do Queenslandu zo zahraničia, musí podľa nariadení absolvovať 14-dňovú karanténu vo vládou určenom hoteli na vlastné náklady. Každý, kto bol predtým 14 dní v krajine definovanej ako bezpečná, sa môže preukázať negatívnym PCR testom a ak je plne očkovaný, môže vstúpiť bez karantény.

Každý, kto bol v kontakte s osobou nakazenou Covidom, musí taktiež stráviť 14 dní v karenténe, a to buď tiež 14 dní v karanténe, a to buď v štátom zabezpečenom ubytovaní alebo doma.

Záver: V zásade je pravda, že neočkované osoby môžu byť medzi tými, ktorí budú musieť využívať takéto karanténne zariadenia. Toto centrum však nie je exkluzívne určené na izoláciu nezaočkovaných osôb, ale predovšetkým pre tie osoby, ktoré chcú vstúpiť do Queenslandu zo zahraničia.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás