Zoznámte sa s naším tímom

O overovaní faktov v AFP 

AFP Fakty je slovenskou verziou AFP Fact Check, oddelenia pre overovanie faktov mnohojazyčnej a multikultúrnej spravodajskej agentúry Agence France-Presse, ktorej poslaním je poskytovať presné, vyvážené a nestranné spravodajstvo kdekoľvek a kedykoľvek na svete. 

V rámci boja proti dezinformáciám na internete vytvorila AFP v roku 2017 špecializovaný tím pre overovanie faktov a digitálnu investigatívu, ktorý sa inšpiroval našimi skúsenosťami s oceneným projektom CrossCheck pre francúzske voľby, ktorý prebehol v tom istom roku. 

Odvtedy sa tím AFP Fact Check rozrástol a stal sa poprednou globálnou organizáciou pre overovanie faktov s viac ako 100 špecializovanými novinármi pracujúcimi v desiatkach krajín po celom svete. 

Špeciálny tím AFP pre overovanie faktov monitoruje online obsah v 26 jazykoch a vďaka spolupráci s miestnymi pobočkami našej agentúry prinášajú hĺbkovú analýzu a presné informácie, ktoré zahŕňa relevantný kultúrny a politický kontext. Fakty kontrolujeme v angličtine, arabčine, bahasa indonézštine, bahasa malajštine, barmčine, bengálčine, bulharčine, češtine, chorvátčinefínčine, francúzštine, gréčtine, hindčine, holandčine, katalánčinekórejčine, maďarčine, nemčine, poľštine, portugalčine, rumunčine, slovenčine, španielčinesrbčinešvédčine a thajčine. Články kontrolujú editori v našich regionálnych centrách a náš globálny tím je riadený z centrály AFP v Paríži.

Naši zamestnanci

Globálna produkcia

Phil Chetwynd, riaditeľ globálneho spravodajstva, Francúzsko

Phil Chetwynd zodpovedá za redakčnú stratégiu AFP a jej 1 700 novinárov. Od svojho nástupu do agentúry v roku 1996 bol korešpondentom v približne 20 krajinách a zastával radu funkcií vrátane globálneho šéfredaktora a šéfredaktora pre ázijsko-tichomorský región.

Grégoire Lemarchand, šéfredaktor digitálnej investigatívy, zástupca globálneho šéfredaktora, Francúzsko

Grégoire Lemarchand vedie globálnu sieť digitálnych investigatívcov agentúry AFP od roku 2017. Od roku 2012 má na starosť stratégiu AFP pre sociálne médiá. Predtým pracoval ako športový reportér a korešpondent v Ríme.

Sophie Nicholson, zástupkyňa šéfredaktora digitálnej investigatívy, Francúzsko

Sophie Nicholson riadi globálny tím pre digitálnu investigatívu a vývoj online vzdelávacej platformy a videoseriálov agentúry. Sophie predtým pracovala ako korešpondentka v Mexiku, kde pokrývala Latinskú Ameriku. Svoju kariéru začala v rozhlase a televízii BBC v Londýne.

Julie Charpentrat, zástupkyňa šéfredaktora digitálnej investigatívy, Francúzsko

Julie Charpentrat sa stala zástupkyňou šéfredaktora digitálnej investigatívy v roku 2022 po tom, ako viac ako dva roky sama vyvracala dezinformácie o zdravotníctve a pandémii Covid-19. Pre agentúru AFP v minulosti pokrývala rôzne témy vrátane ekonomiky, podnikania, zamestnanosti či rodinných záležitostí. Bola korešpondentkou v San Franciscu a New Yorku, pracovala aj ako videoreportérka.

Elodie Martinez, koordinátorka globálnych tréningov pre digitálnu investigatívu, Francúzsko

Elodie Martinez sa v roku 2022 stala koordinátorkou globálnych tréningov pre digitálnu investigatívu. Predtým bola vedúcou oddelenia digitálnej investigatívy pre Latinskú Ameriku a Španielsko a v minulosti viedla španielsky tím AFP pre online spravodajstvo a sociálne médiá agentúry.

Natalie Handel, koordinátorka digitálnej video-investigatívy, Francúzsko

Natalie Handel dohliada na produkciu digitálnej investigatívy vo forme videa. Do AFP nastúpila v roku 2009 a desať rokov pracovala ako videoreportérka v Spojených štátoch a vo Francúzsku, následne prešla na textové spravodajstvo o vede, zdraví a životnom prostredí. V roku 2021 sa pripojila k tímu digitálnej investigatívy.

Cristina Abellan-Matamoros, videožurnalistka digitálnej investigatívy, Francúzsko

Cristina Abellan-Matamoros pracuje ako videožurnalistka pre digitálnu investigatívu. Produkuje videá najmä v španielčine a portugalčine, ale pomáha aj s produkciou v angličtine a francúzštine. Do AFP nastúpila v roku 2019 ako producentka pre AFPTV Live. V minulosti pracovala pre Euronews a Storyful. Do tímu digitálnej investigatívy sa pripojila v roku 2023.

Myriam Adam, videožurnalistka digitálnej investigatívy, Francúzsko

Myriam Adam je videožurnalistka v tíme digitálnej investigatívy v Paríži. V minulosti pracovala ako videoreportérka všeobecného spravodajstva vo Francúzsku, pokrývala udalosti ako pandémia Covid-19 a protesty žltých viest; pracovala tiež v Nikózii, kde pokrývala spravodajstvo z regiónu Blízkeho východu a severnej Afriky.

Jacqueline Pietsch, technická projektová manažérka pre digitálnu investigatívu, Francúzsko

Jacqueline Pietsch dohliada na technický rozvoj tímu. Od svojho nástupu do AFP v roku 1996 pracovala na mnohých pozíciách v rôznych oddeleniach a krajinách, okrem iného ako vedúca televíznej produkcie agentúry AFP v anglickom jazyku, ako korešpondentka v Holandsku ako videoreportérka zodpovedná za juhovýchodnú Áziu.

Marie Bohner, vedúca oddelenia rozvoja a partnerstiev, digitálna investigatíva, Francúzsko

Marie Bohner pracuje na rozvoji globálneho tímu pre digitálne vyšetrovanie. Má na starosti partnerstvá agentúry s AFP s inými organizáciami zaoberajúcimi sa digitálnou investigatívou. V roku 2017 koordinovala projekt CrossCheck France za organizáciu First Draft a do roku 2021 bola jej vedúcou pre globálne partnerstvá.

Denis Teyssou, manažér AFP Medialab, Francúzsko

Denis Teyssou je manažérom inovácií projektu vera.ai financovaného z európskeho programu Horizon (2022-2025) a zakladateľom developerského tímu fact-checkerského pluginu InVID-WeVerify, ktorý vznikol na základe predchádzajúcich projektov EÚ InVID (2016-2018) a WeVerify (2018-2021).

Bertrand Goupil, architekt technických riešení AFP Medialab, Francúzsko

Bertrand Goupil je hlavným technickým vedúcim overovacieho pluginu InVID-WeVerify, v rámci AFP Medialab sa podieľa na projektoch financovaných z EÚ (InVID, WeVerify, vera.ai), ktoré majú za cieľ bojovať proti dezinformáciám, a vytvára nástroje pre overovateľov faktov.

 

Európa

Bronwen Roberts, vedúca digitálnej investigatívy v Európe, Francúzsko

Bronwen Roberts vedie európsky tím. Od svojho nástupu do AFP v roku 1998 pôsobila ako reportérka, editorka a šéfka kancelárie v Južnej Afrike, Hongkongu, Paríži a Afganistane. V roku 2020 sa pripojila k tímu digitálnej investigatívy.

Juliette Montesse, zástupkyňa vedúcej digitálnej investigatívy v Európe, Spojené kráľovstvo

Juliette Montesse je zástupkyňou vedúcej tímu pre Európu. V agentúre AFP pôsobí od roku 2010, v minulosti pracovala ako reportérka na parížskom súde a korešpondentka pre parížske predmestia, v roku 2020 nastúpila do tímu digitálnej investigatívy.

Estelle Péard, editorka, Francúzsko

Estelle Péard pracuje pre agentúru AFP od roku 2010. Predtým, ako sa v roku 2021 pripojila k európskemu digitálnemu investigatívnemu tímu ako editorka, pôsobila ako ekonomická korešpondentka v Nemecku, reportérka pokrývajúca sociálne konflikty vo Francúzsku a editorka spravodajstva.

Eva Wackenreuther, editorka, Rakúsko

Eva Wackenreuther je zodpovedná za monitorovanie dezinformácií v nemčine. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako reportérka a spoluzakladala blog pre overovanie faktov.

Jastinder Khera, editor, Rakúsko

Jastinder Khera je editorom európskeho tímu vo Viedni, kde predtým pracoval pre textové spravodajstvo agentúry AFP. Pred nástupom do AFP v roku 2018 pracoval v BBC, okrem iného ako producent niektorých hlavných rozhlasových spravodajských programov a v BBC World TV.

Laura Mannering, editorka, Španielsko

Laura Mannering pracuje ako editorka európskeho tímu od roku 2021. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2012 ako editorka spravodajskej redakcie pre Áziu a Tichomorie a neskôr bola štyri roky šéfkou kancelárie v Hongkongu a na Taiwane. V minulosti pracovala pre noviny a časopisy v Spojenom kráľovstve.

Sally Mairs, editorka, Španielsko

Sally Mairs nastúpila do AFP v roku 2016, pôsobí ako editorka európskeho tímu a je členkou riadiaceho orgánu EFCSN. V minulosti bola zástupkyňou vedúceho kancelárie AFP na západnom Balkáne a korešpondentkou v juhovýchodnej Ázii.

Simon Morgan, editor, Francúzsko

Simon Morgan je editorom európskeho tímu. Do AFP nastúpil v roku 1998 a pracoval ako reportér vo Frankfurte a vo Viedni. V roku 2017 prešiel do anglickej redakcie v parížskej centrále a v roku 2022 sa pripojil k tímu digitálnej investigatívy.

Anna Hollingsworth, reportérka, Fínsko

Anna Hollingsworth informuje o dezinformáciách vo Fínsku. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2022 pracovala v londýnskych novinách The Times and Sunday Times, kde písala o rôznych témach od zdravotníctva až po sociálne zmeny a kultúru.

Charlotte Steenackers, reportérka, Belgicko

Charlotte Steenackers informuje o dezinformáciách v Holandsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pôsobila ako novinárka na voľnej nohe v Libanone a Bruseli. Spolupracovala aj s agentúrou Reuters a belgickým denníkom Le Soir.

Ede Záborszky, reportér, Rakúsko

Ede Záborszky informuje o dezinformáciách v Maďarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval pre Index.hu, jeden z najväčších a najstarších spravodajských portálov v Maďarsku, a ako externý spolupracovník pre maďarskú spravodajskú službu Rádia Slobodná Európa (RFE/RL).

Feliks Todtmann, reportér, Nemecko

Feliks Todtmann informuje o dezinformáciách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval v denníku Märkische Allgemeine Zeitung v Postupime a Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) v Hannoveri a Berlíne.

Jan Russezki, reportér, Nemecko

Jan Russezki informuje o dezinformáciách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracoval ako redaktor v denníku Märkische Allgemeine Zeitung, ktorý je súčasťou Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Katarina Subašić, reportérka, Srbsko

Katarina Subašić nastúpila do tímu digitálneho overovania v roku 2020 ako fact-checkerka pre Srbsko, Chorvátsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu. Pre agentúru AFP pracuje od roku 1998 ako reportérka a editorka spravodajstva pokrývajúca Srbsko a západný Balkán.

Ladka Mortkowitz, reportérka, Česká republika

Ladka Mortkowitz informuje o dezinformáciách v Českej republike. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako reportérka pre rôzne medzinárodné médiá vrátane Bloomberg News a The New York Time, pre ktoré informovala z Prahy, Paríža a Berlína.

Maja Czarnecka, reportérka, Poľsko

Maja Czarnecka informuje o dezinformáciách v Poľsku. Predtým, ako sa v roku 2019 pripojila k tímu digitálneho overovania, pracovala ako textová a video novinárka pre agentúru AFP vo Varšave, kde pokrývala politické, sociálne, ekonomické a kultúrne témy.

Marie Genries, reportérka, Belgicko

Marie Genries je novinárka, ktorá sa venuje frankofónnemu Belgicku a Švajčiarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako OSINT analytička a overovateľka faktov pre francúzsky televízny kanál France 24.

Marion Dautry, reportérka, Srbsko

Marion Dautry je reportérkou pokrývajúcou Srbsko, Chorvátsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako nezávislá korešpondentka pre francúzsko a anglicko-jazyčné médiá, pričom sa venovala spravodajstvu na západnom Balkáne.

Natalia Sawka, reportérka, Poľsko

Natalia Sawka je novinárka, ktorá sa venuje Poľsku a od roku 2019 spolupracuje s agentúrou AFP. Predtým pracovala v poľskom denníku Gazeta Wyborcza, kde sa venovala celoštátnemu spravodajstvu. Okrem toho sa podieľa na školeniach pre agentúru AFP.

Paula Căbescu, reportérka, Rakúsko

Paula Căbescu informuje o dezinformáciách v Rumunsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala pre rumunskú fact-checkerskú stránku Factual a pre lokálny investigatívny projekt Să Fie Lumină.

Petros Konstantinidis, reportér, Grécko

Petros Konstantinidis informuje o dezinformáciách v Grécku a na Cypre. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako redaktor spravodajstva na portáli Eleftherostypos.gr a pre France 24 v Paríži. Pracuje aj ako investigatívny reportér pre grécky denník TA NEA.

Robert Barca, reportér, Česká republika

Robert Barca informuje o dezinformáciách na Slovensku. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracoval ako online editor v slovenskom týždenníku .týždeň a ako reportér Denníka N. Taktiež pôsobil ako reportážny fotograf. Podieľa sa aj na príprave tréningov a školení o digitálnej investigatíve.

Rossen Bossev, reportér, Rakúsko

Rossen Bossev informuje o dezinformáciách v Bulharsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval 15 rokov ako novinár v denníku Capital, kde sa venoval súdnictvu, vymáhateľnosti práva a ľudským právam.

Saladin Salem, reportér, Nemecko

Saladin Salem informuje o dezinformáciách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 absolvoval magisterské štúdium nadnárodnej žurnalistiky v Paríži a Mainzi.

Théophile Bloudanis, reportér, Grécko

Théophile Bloudanis informuje o dezinformáciách v Grécku a na Cypre. Predtým, ako sa v roku 2022 pripojil k tímu AFP pre digitálne overovanie, pracoval ako novinár pre švajčiarske miestne noviny Le Journal du Jura a pre AFP ako fotograf.

 

Afrika 

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, takže sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho afrického tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Nina Lamparski, vedúca oddelenia digitálnej investigatívy pre Afriku, Francúzsko

Nina Lamparski vedie tím pre digitálnu investigatívu v Afrike. Do AFP prišla v roku 2015 z BBC ako zahraničná korešpondentka vo Viedni. Vo svojej práci sa venovala digitálnym médiám, rozhlasu a tlačeným médiám v Sydney, Phnom Penh, Londýne a Bruseli.

Gaëlle Faure, zástupkyňa vedúcej oddelenia digitálnej investigatívy pre Afriku, Francúzsko

Gaëlle Faure je od roku 2020 zástupkyňou vedúcej tímu digitálnej investigatívy pre Afriku. Predtým pracovala ako redaktorka vo francúzskych a amerických médiách so zameraním na overovanie a investigatívu.

Brett Horner, senior editor pre Afriku, Južná Afrika

Brett Horner nastúpil do AFP v roku 2019 a pomáha dohliadať na digitálnu investigatívu v Afrike. Je skúsený novinár s 20-ročnou praxou, ktorý predtým pôsobil ako šéfredaktor dvoch regionálnych novín a spravodajského portálu v Južnej Afrike.

Célia Lebur, editorka, Francúzsko

Célia Lebur v roku 2022 nastúpila do tímu digitálnej investigatívy ako editorka pre francúzsky hovoriace krajiny v Afrike. V agentúre AFP začala pracovať v roku 2012 ako reportérka všeobecného spravodajstva, najprv v Gabone a neskôr v Nigérii, pričom prinášala spravodajstvo z krajín strednej a západnej Afriky.

Fikayo Owoeye, reportér, Nigéria

Fikayo Owoeye informuje o dezinformáciách v Nigérii. Predtým pracoval ako reportér agentúry Reuters v Nigérii so zameraním na hospodárstvo, životné prostredie a vládnu politiku. Fikayo bol tiež vedúcim obchodného oddelenia v online novinách TheCable.

James Okong'o, reportér, Južná Afrika

James Okong'o informuje o dezinformáciách, ktoré sa šíria v anglicky hovoriacich krajinách Afriky, z Johannesburgu. James v minulosti pracoval v PesaCheck, najväčšej africkej organizácii na kontrolu faktov, a ako píšuci redaktor a producent obsahu pre Johanniter International Assistance a Echo Network Africa v Keni.

Marin Lefèvre, reportér, Francúzsko

Marin Lefèvre informuje o dezinformáciách šíriacich sa vo francúzsky hovoriacich krajinách subsaharskej Afriky. Je držiteľom štipendia Google News Initiative 2019 a predtým pracoval na voľnej nohe pre francúzske a medzinárodné médiá vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve.

Mary Kulundu, reportérka, Keňa

Mary Kulundu sa venuje dezinformáciám vo východoafrických krajinách. Ako bývalá reportérka popredných kenských spravodajských portálov získala magisterský titul v oblasti digitálnej žurnalistiky a vypracovala výskum o tom, ako kenské redakcie spracúvajú dezinformácie počas mimoriadnych správ.

Monique Ngo Mayag, reportérka, Senegal

Monique Ngo Mayagová pokrýva pre AFP dezinformácie od roku 2019, najprv v Gabone a v súčasnosti v Senegale. Pred nástupom do AFP pracovala takmer desať rokov ako reportérka pre kamerunské súkromné médiá a následne pôsobila v oblasti digitálnej investigatívy pre spravodajský online portál.

Suy Kahofi, reportér, Pobrežie Slonoviny

Suy Kahofi nastúpil do abidžanskej kancelárie AFP v roku 2022. Takmer dve dekády pracoval pre národné a medzinárodné médiá v Pobreží Slonoviny a v iných častiach Afriky. Bývalý multimediálny novinár BBC Afrique začal s overovaním dezinformácií v roku 2016.

Tendai Dube, reportérka, Južná Afrika

Tendai Dube pokrýva dezinformácie v južnej Afrike pre agentúru AFP od roku 2018. V minulosti pracovala v medzinárodných redakciách pre CNBC Africa a Reuters.

Tonye Bakare, reportér, Nigéria

Tonye Bakare informuje o dezinformáciách z Nigérie. Je držiteľom ceny Sigma Awards for Data Journalism a do AFP prišiel z denníka The Guardian Nigeria, kde viedol tím digitálneho spravodajstva. Pracoval aj pre Business Eye, kde sa venoval akciovému trhu a telekomunikáciám.

 

Ázia-Tichomorie

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho ázijsko-tichomorského tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Rachel Blundy, vedúca oddelenia digitálnej investigatívy pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Rachel Blundy vedie ázijsko-tichomorský tím pre digitálnu investigatívu. Pochádza z Londýna a pracovala na rôznych pozíciách v spravodajstve a digitálnej produkcii v novinách v Spojenom kráľovstve.

Charlotte Mason, zástupkyňa vedúceho oddelenia digitálnej investigatívy pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Charlotte Mason pomáha viesť ázijsko-tichomorský tím. Do AFP nastúpila v roku 2018 ako reportérka a redaktorka v Paríži, predtým sa venovala dezinformáciám v Afrike, Európe a Severnej Amerike. V minulosti písala pre rôzne médiá v Spojenom kráľovstve a vo Francúzsku.

Sophia Xu, manažérka digitálnych tréningov pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Sophia Xu vedie vzdelávací program AFP v oblasti digitálnej žurnalistiky v Ázii a Tichomorí. Do AFP nastúpila v roku 2020 ako editorka pre digitálnu investigatívu. V oblasti digitálnej žurnalistiky vyškolila stovky novinárov a študentov na mediálnych konferenciách a univerzitách naprieč ázijským kontinentom.

Jake Soriano, editor, Filipíny

Jake Soriano je editorom ázijsko-tichomorského tímu. V roku 2019 nastúpil do manilskej kancelárie AFP ako reportér digitálnej investigatívy. V minulosti pracoval na fact-checkerských projektoch v rámci Filipín.

Jeff Li, editor, Hongkong

Jeff Li je editorom v ázijsko-tichomorskom tíme. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako novinár v BBC, kde sa venoval Hongkongu a Číne.

Nattakorn Ploddee, editor, Thajsko

Nattakorn Ploddee je zodpovedný za výstupy v thajskom jazyku a podieľa sa na workshopoch agentúry AFP o digitálnej investigatíve. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracoval ako moderátor medzinárodného spravodajstva.

Qadaruddin Shishir, editor, Bangladéš

Qadaruddin Shishir koordinuje produkciu v bengálčine. Do AFP nastúpil po tom, ako pracoval ako editor pre rôzne médiá v Bangladéši.

Richard Pyne, editor, Hongkong

Richard Pyne je editorom v rámci ázijsko-tichomorského tímu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako reportér, moderátor a redaktor Radio Television Hong Kong.

Sumit Dubey, redaktor, India

Sumit Dubey je editorom tímu digitálnej investigatívy v Naí Dillí. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval v rôznych popredných indických novinách.

Taejun Kang, editor, Južná Kórea

Taejun Kang je editorom digitálnej investigatívy v Južnej Kórei. Pred nástupom do AFP pracoval ako novinár pre BBC Monitoring a Financial Times v Hongkongu.

Yenni Kwok, editorka, Hongkong

Yenni Kwok dohliada na spravodajstvo digitálnych investigatívnych tímov v Indonézii a Malajzii. V minulosti pracovala ako novinárka a redaktorka v rôznych medzinárodných médiách.

Zoe Low, editorka, Hongkong

Zoe Low je editorkou ázijsko-tichomorského tímu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako reportérka v South China Morning Post.

Anuradha Prasad, reportérka, India

Anuradha Prasad vyvracia dezinformácie šíriace sa v Indii v angličtine aj hindčine. V minulosti pracovala ako korešpondentka pre indickú stránku Alt News, ktorá sa zaoberá kontrolou faktov.

Ara Eugenio, reportérka, Filipíny

Ara Eugenio je digitálnou reportérkou na Filipínach. Do AFP nastúpila v roku 2022 po tom, ako pracovala ako multimediálna novinárka v Summit Media.

Clara Ip, reportérka, Hongkong

Clara Ip je digitálna investigatívna reportérka, ktorá monitoruje najmä dezinformácie v Číne, Hongkongu a na Taiwane. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2020.

Devesh Mishra, reportér, India

Devesh Mishra vyvracia dezinformácie v Indii. Pred nástupom do AFP pracoval ako reportér pre webovú stránku BOOM Live v Naí Dillí a ako mediálny tréner pre program FactShala v rámci iniciatívy Google News.

Faith Brown, reportérka, Filipíny

Faith Brownová je digitálna investigatívna reportérka na Filipínach. Pred nástupom do agentúry AFP prinášala informácie a spravodajstvo ako korešpondentka v Manile pre japonskú televíziu NHK.

Gemma Holliani Cahya, reportérka, Indonézia

Gemma Holliani Cahya je digitálna investigatívna reportérka pôsobiaca v Jakarte. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako reportérka pre The Guardian, Los Angeles Times a The Jakarta Post.

Johnny Lieu, reportér, Austrália

Johnny Lieu je digitálny investigatívny reportér zo Sydney. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracoval ako novinár pre americkú technologickú webstránku Mashable a austrálsky televízny kanál Network Ten.

Kate Tan, reportérka, Austrália

Kate Tan je digitálna investigatívna reportérka zo Sydney. Do agentúry AFP prišla zo spoločnosti Storyful a v minulosti pracovala ako tenisová korešpondentka v Pekingu.

Lakna Paranamanna, reportér, Srí Lanka

Lakna Paranamanna je reportérka digitálnej investigatívy v Kolombe. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracovala ako reportérka pre srílanský denník Daily Mirror a rôzne iné anglicko-jazyčné noviny.

Lucille Sodipe, reportérka, Filipíny

Lucille Sodipe informuje o dezinformáciách, ktoré sa šíria na Filipínach. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala viac ako desať rokov vo vysielacích médiách a produkovala televízne dokumentárne filmy. Bola taktiež reportérkou a editorkou vo filipínskej organizácii na kontrolu faktov Vera Files.

Masroor Gilani, reportér, Pakistan

Masroor Gilani je reportér digitálnej investigatívy, ktorý prišiel do tímu AFP v roku 2003 ako korešpondent pre Pakistan. V minulosti pokrýval Pakistan pre Associated Press a noviny The Muslim.

Mohammad Ali Mazed, reportér, Bangladéš

Mohammad Ali Mazed je reportér digitálnej investigatívy v Dháke. V minulosti pracoval ako reportér pre stránku na overovanie faktov BOOM Live v Bangladéši a viedol tréningy o online overovaní a mediálnej gramotnosti.

Moses Ompusunggu, reportér, Indonézia

Moses Ompusunggu informuje o dezinformáciách v Indonézii. Pred nástupom do AFP v roku 2018 pracoval ako novinár pre denník The Jakarta Post, kde sa venoval životnému prostrediu a politike.

Panisa Aemocha, reportérka, Thajsko

Panisa Aemocha informuje o dezinformáciách v Thajsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 sa venovala obchodu a politike pre BBC World Service v Londýne.

Safrin La Batu, reportér, Indonézia

Safrin La Batu vyvracia dezinformácie v Indonézii. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracoval ako investigatívny reportér v denníku The Jakarta Post.

Shim Kyu-seok, reportér, Južná Kórea 

Shim Kyu-seok je reportér digitálnej investigatívy, ktorý monitoruje dezinformácie v Južnej Kórei. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval ako politický reportér venujúci sa severokórejskej a juhokórejskej domácej politike pre denník Korea JoongAng Daily.

Uzair Rizvi, reportér, India

Uzair Rizvi je reportér digitálnej investigatívy v Naí Dillí. Pred nástupom do AFP v roku 2018 pracoval ako multimediálny novinár pre denník The Hindustan Times a v minulosti bol spolupracovníkom nadácie Thomson Reuters Foundation.

Wasi Anjum Mirza, reportér, Hongkong

Wasi Anjum Mirza je reportérom digitálnej investigatívy monitorujúci dezinformácie v Pakistane a Afganistane.

 

Francúzsko

Alexis Orsini, reportér, Francúzsko

Alexis Orsini informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako fact-checker pre noviny 20 Minutes.

Emilie Beraud, reportérka, Francúzsko

Emilie Beraud informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako kultúrna a neskôr zdravotnícka reportérka vo France Télévision. Pracovala aj v parížskej redakcii France 24, kde pokrývala medzinárodné spravodajstvo z Libanonu, Tuniska a Sudánu.

Chloé Rabs, reportérka, Francúzsko

Chloé Rabs informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2022 po ukončení magisterského štúdia žurnalistiky. Píše aj pre francúzske publikácie ako Libération a Alternatives Economiques, pričom sa špecializuje na otázky zdravia a životného prostredia.

Claire-Line Nass, reportérka, Francúzsko

Claire-Line Nass informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala v tíme na overovanie faktov vo francúzskych novinách Libération a venovala sa rôznym témam spojeným s dezinformáciami.

Gaëlle Geoffroy, reportérka, Francúzsko

Gaëlle Geoffroy informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2002 a pracovala na rôznych pozíciách v parížskej centrále, vrátane pokrývania ekonomiky, všeobecného spravodajstva a politiky. Pracovala aj ako ekonomická korešpondentka vo Washingtone.

Julie Pacorel, reportérka, Francúzsko

Julie Pacorel sa špecializuje na zdravotnícke dezinformácie. Pred nástupom do tímu v roku 2022 pracovala pre agentúru AFP v Marseille, kde sa venovala politike, kriminalite a biodiverzite v stredomorskom regióne. V minulosti pracovala ako novinárka na voľnej nohe v Južnej Amerike pre francúzske médiá ako napríklad Libération.

Juliette Mansour, reportérka, Francúzsko

Juliette Mansourová informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2020 pracovala v oblasti overovania faktov a digitálnej investigatívy v  Le Vrai du Faux na franceinfo a v Les Décodeurs v denníku Le Monde, taktiež pokrývala globálne spravodajstvo pre webovú službu denníka Le Parisien.

Nathan Gallo, reportér a výskumník, Francúzsko

Nathan Gallo sa venuje dezinformáciám vo Francúzsku a je tiež výskumným asistentom na Parížskom inštitúte politických štúdií na Sciences Po. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval ako reportér v La Correspondance de la Presse, kde sa venoval mediálnemu a technologickému sektoru, a ako výskumný asistent v Reuters Institute.

 

Latinská Amerika a Španielsko

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho latinskoamerického tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Leila Macor, vedúca digitálnej investigatívy v španielčine a portugalčine, Uruguaj

Leila Macor je vedúcou tímu AFP pre digitálnu investigatívu pre Latinskú Ameriku a Španielsko, ktoré monitorujú dezinformácie v španielčine, katalánčine a portugalčine. Od svojho nástupu do AFP v roku 2005 pracovala aj ako editorka oddelenia pre Latinskú Ameriku v Montevideu a korešpondentka pre západné a východné pobrežie Spojených štátov.

Alejandro Rincón, koordinátor španielskej redakcie, Kolumbia

Alejandro Rincón je editor a redakčný koordinátor španielsko-jazyčného tímu so sídlom v Kolumbii. Pred nástupom do AFP viedol EFE Verifica v Latinskej Amerike, oddelenie španielskej tlačovej agentúry na kontrolu faktov, a pracoval pre kolumbijské médiá v oblasti technológií, ekonomiky a kultúry.

Anella Reta, koordinátorka portugalskej redakcie, Uruguaj

Anella Reta je editorka a redakčná koordinátorka portugalsko-jazyčného tímu. Od svojho nástupu do AFP v roku 2004 pracovala ako editorka grafickej služby v španielčine, ako senior editorka latinskoamerickej redakcie v Montevideu a ako korešpondentka v Sao Paule. V roku 2019 sa pripojila k tímu digitálneho overovania.

Sonia González, koordinátorka španielskej redakcie, Španielsko

Sonia Gonzálezová koordinátorka španielsko-jazyčného tímu so sídlom v Madride a ako editorka pre katalánčinu. Pred nástupom do tímu AFP pre digitálne overovanie v roku 2019 pracovala v regionálnych redakciách AFP, grafických a online službách v Madride, Montevideu a Paríži.

Nadia Nasanovsky, manažérka digitálneho vzdelávania pre Latinskú Ameriku, Uruguaj

Nadia Nasanovsky vedie vzdelávací program digitálnej žurnalistiky agentúry AFP v Latinskej Amerike. Do AFP nastúpila v roku 2019 ako reportérka digitálnej investigatívy v Buenos Aires. Pred nástupom do AFP pracovala ako overovateľka faktov a ako reportérka pre viaceré argentínske médiá.

Ana Prieto, editorka, Argentína

Ana Prieto je editorka španielsko-jazyčného tímu v Buenos Aires. V minulosti bola digitálnou investigatívnou reportérkou AFP v Argentíne, pracovala ako overovateľka faktov v rádiu Ambulante a prispievala do viacerých médií v regióne vrátane Revista Ñ, Orsai, Univision a El Nuevo Herald.

Denise Mota, editorka, Uruguaj

Denise Mota je editorkou pre španielčinu a portugalčinu. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala ako editorka v brazílskych investigatívnych spravodajských médiách.

Cecília Sorgine, editorka, Brazília

Po niekoľkých rokoch práce digitálnej investigatívnej reportérky pracuje Cecília Sorgine v súčasnosti ako editorka portugalsko-jazyčného tímu v Brazílii. Pred nástupom do tímu digitálnej investigatívy pracovala pre portugalské textové a multimediálne služby agentúry AFP.

Maria Clara Pestre, editorka, Brazília

Po niekoľkých rokoch práce digitálnej investigatívnej reportérky pracuje Maria Clara Pestre v súčasnosti ako editorka portugalsko-jazyčného tímu v Brazílii. Pred nástupom do tímu digitálnej investigatívy v roku 2019 pracovala v portugalskej službe agentúry Reuters a pre technologický portál Globo.com.

Miguel Bravo, editor, Mexiko

Miguel Bravo je editorom španielsko-jazyčného tímu so sídlom v Mexiku. V agentúre AFP pracuje na vyvracaní dezinformácií od roku 2019. V minulosti pracoval ako reportér pre viaceré mexické médiá, pričom sa špecializoval na štátnu správu, zdravotníctvo a ekonomiku.

Adrià Laborda, reportér, Španielsko

Adrià Laborda je reportérom digitálnej investigatívy pokrývajúcim španielčinu a katalánčinu so sídlom v Barcelone. Pred nástupom do AFP vo februári 2021 pracoval ako reportér v regionálnom verejnoprávnom vysielaní v Katalánsku a ako editor pre miestne médiá v Barcelone.

Axl Hernández, reportér, Čile

Axl Hernández je digitálny investigatívny novinár pôsobiaci v Santiagu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako reportér v novinách El Mercurio, kde overoval dezinformácie o ochorení Covid-19 a protestoch v Čile.

Bárbara Medina, reportérka, Čile

Bárbara Medina je digitálna investigatívna novinárka pôsobiaca v Santiagu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako reportérka v Television Nacional de Chile, kde sa venovala politike, a v projekte Fact-checking na Catholic University, kde vyučovala techniky overovania faktov.

Martín Rachinsky, reportér, Argentína

Martín Rachinsky je digitálny investigatívny novinár pôsobiaci v Buenos Aires. Má skúsenosti so spravodajstvom v online spravodajských médiách a pracoval ako rozhlasový producent pre niekoľko rozhlasových staníc v Argentíne.

Manuela Silva, reportérka, Uruguaj

Manuela Silva je digitálna investigatívna novinárka, ktorá tiež vyučuje písanie University of Montevideo. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala v regionálnej agentúre a v národnom projekte na overovanie faktov.

Natalia Sanguino, reportérka, Španielsko

Natalia Sanguino je digitálna investigatívna novinárka pôsobiaca v Madride. Pre agentúru AFP pracuje viac ako 15 rokov, počas ktorých bola aj editorkou španielskej multimediálnej služby, kde editovala texty, grafiku a videá.

 

Blízky východ

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená novinárov z nášho blízkovýchodného tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

 

Severná Amerika

Arthur MacMillan, vedúci oddelenia digitálnej investigatívy pre Severnú Ameriku, USA

Arthur MacMillan vedie digitálny overovací tím v USA. Pôvodne nastúpil do AFP ako editor v Hongkongu v roku 2007. Ako korešpondent pokrýval mnohé krajiny vrátane Iránu, Južnej Afriky, Iraku a Pakistanu, ako aj Spojené štáty.

Marisha Goldhamer, zástupkyňa vedúcej digitálnej investigatívy pre Severnú Ameriku, USA

Marisha Goldhamer dohliada na výstupy z Kanady a koordinuje novinárov v Montreale a Washingtone. Marisha nastúpila do AFP v roku 2003 a pracovala na oddeleniach multimédií a sociálnych médií agentúry.

Daniel Funke, editor, USA

Daniel Funke nastúpil do AFP ako editor digitálnej investigatívy v roku 2022. V minulosti pracoval ako reportér a editor v USA Today, PolitiFact, International Fact-Checking Network a Poynter Institute for Media Studies. Daniel má expertízu v oblasti overovania online dezinformácií, politiky a technológií.

Juan Ignacio Berro, editor, Mexiko

Juan Ignacio Berro je editor, ktorý sa venuje dezinformáciám šíriacim sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2021 ako reportér digitálnej investigatívy v Uruguaji, kde predtým pracoval ako novinár v El Observador, jednom z najväčších denníkov v krajine.

Rob Lever, editor, USA

Rob Lever nastúpil do amerického tímu pre digitálnu investigatívu v roku 2021 po tom, čo pracoval na rôznych pozíciách vo washingtonskej kancelárii AFP. Do AFP nastúpil v roku 1992 a pracoval ako ekonomický reportér, spravodajský redaktor pre celý americký kontinent a reportér-editor pre technológie a médiá.

Bill McCarthy, reportér, USA

Bill McCarthy informuje o dezinformáciách v Spojených štátoch. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2022, v minulosti pracoval ako reportér pre PolitiFact, kde sa venoval americkým médiám a politike, online dezinformáciám a viedol overovanie výrokov politických komentátorov.

Manon Jacob, reportérka, USA

Manon Jacob sa venuje dezinformáciám vrátane vyvracania mýtov o klimatickej zmene. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2018 v rámci jej novinárskeho fellowship programu. V minulosti pracovala pre agentúru Reuters a Politico Europe.

Naharia S. Alonso, reportérka, USA

Nahiara S. Alonso vyvracia dezinformácie šíriace sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2022, v minulosti pracovala ako finančná reportérka v Španielsku v novinách El Pais a Newtral.

Natalie Wade, reportérka, USA

Natalie Wadeová sa v roku 2021 pripojila k AFP ako členka NABJ fellowship pre overovanie faktov, pričom sa venuje vyvracaniu dezinformácií v rôznych oblastiach v rámci Spojených štátov.

Valentín Díaz, reportér, Mexiko

Valentín Díaz vyvracia dezinformácie šíriace sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2022, v minulosti pracoval ako digitálny koordinátor pre ekvádorský denník El Comercio.