Harabin na Facebooku šíri nepravdivé tvrdenia, podľa ktorých riaditeľ firmy BioNTech Uğur Şahin vraj nemá byť zaočkovaný

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 13. septembra 2021 o 15:47
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
V septembri 2021 sa na slovenskom Facebooku rozšírili príspevky, podľa ktorých riaditeľ nemeckého výrobcu vakcín BioNTech Uğur Şahin a jeho zamestnanci nie sú zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19. Tvrdenie, ktoré medzi slovenskými používateľmi Facebooku rozšíril bývalý sudca Štefan Harabin, je nepravdivé; jeho zdrojom je viac ako 9 mesiacov starý citát z videa. Şahin ešte v marci oznámil, že minimálne prvou dávkou je zaočkovaný celý tím jeho firmy. Hovorkyňa pre AFP špecifikovala, že sám riaditeľ BioNTechu bol druhou dávkou vakcíny Comirnaty zaočkovaný 11. feburára 2021.

„Nemecky vyvojar a producent BioNtech vakciny, Prof. Sahin Ugur a jeho pracovnici nie su zaockovani! Dovod: ‘my musime v blizkej dobe vyrobit 1,3 miliard vakcin, preto je dolezite, aby nam ziadny pracovnik nevypadol!!! (rozumej nezomrel),“ píše sa v príspevku na súkromnom FB profile. Ako zdroj pre toto tvrdenie je uvedené „ARD Deutschland“.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 8. septembra 2021

Naši nemeckí kolegovia z AFP Faktencheck písali o rovnakých tvrdeniach ešte v januári.

Ako vidno z obrázka v príspevku, pôvodcom tvrdenia v slovenskom kontexte bol v septembri 2021 bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a minister spravodlivosti Štefan Harabin. Pod jedným zo svojich nedávnych príspevkov uverejnil 7. septembra komentár, z ktorého pochádza tvrdenie o Uğurovi Şahinovi a ktorý „olajkovalo“ viac ako 1100 používateľov Facebooku.

Image
Snímka FB príspevku na stránke Štefana Harabina vyhotovená 8. septembra 2021. Červenou farbou vyznačený komentár s tvrdením o riaditeľovi firmy BioNTech

Jeho tvrdenia sú nepravdivé. Citácia z príspevku je zmanipulovaná a vytrhnutá z kontextu. Vo vysielaní nemeckej televízie ARD, na ktoré sa príspeky odvolávajú, síce Uğur Şahin uviedol, že nie je zaočkovaný, stalo sa tak však v ešte decembri 2020, keď hovoril o tom, že je preňho dôležité „chrániť“ svojich zamestnancov - pred vírusom. Vo vysielaní vtedy jedným dychom dodal, že aj on sa samozrejme zaočkovať chce nechať hneď, ako to bude možné. Spoločnosť BioNTech pre AFP potvrdila, že Şahin a ďalší členovia tímu boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny v januári a druhú dávku dostali 11. februára 2021.

Nepravdivý obsah šírený Harabinom sme v minulosti vyvrátili napríklad tu.

Ako je to v skutočnosti

Agentúra AFP dohľadala pôvodný rozhovor so Şahinom, ktorý bol súčasťou vysielania programu ARD „Extra“ z 21. decembra 2020. Video je teda viac ako 9 mesiacov staré, pričom je stále dostupné online (Şahin v ňom rozpráva od času 3:00). Práve toto video sa šíri aj v slovenskom kontexte s Harabinovým komentárom a práve z tohto rozhovoru pochádza vyhlásenie, ktoré Štefan Harabin šíril vytrhnuté z kontextu na svojom profile v septembri 2021.

Prepis celého rozhovoru v nemčine je dostupný aj tu.

Image
Snímka stránky programu ARD Extra s reláciou odvysielanou 21. decembra 2020; dátum vyhotovenia 8. septembra 2021

Celé video však dokazuje, že Şahin sa práveže chce zaočkovať. V závere rozhovoru s generálnym riaditeľom firmy BioNTech sa ho moderátor Fritz Frey spýta, prečo ešte nebol očkovaný (okolo času 6:00). Şahin odpovedal: „Samozrejme, že aj ja by som sa veľmi rád nechal zaočkovať. Musíme si však jednoducho byť istí, že dodržiavame zákonné požiadavky. V nasledujúcich 12 mesiacoch budeme musieť vyrobiť 1,3 miliardy dávok vakcíny. Je veľmi dôležité, aby nám nevypadli žiadni zamestnanci, a tak uvažujeme o nájdení právnej možnosti, ako ochrániť aj našich zamestnancov. To je však v súčasnosti ešte stále v riešení.“

Z kontextu odpovede je zrejmé, že Şahin pri „ochrane zamestnancov“ narážal práve na to, aby sa títo mohli v súlade s predpismi zaočkovať, a varoval, že môžu zlyhať, ak nebudú chránení očkovaním. Presne 21. decembra 2020 získala spoločnosť Pfizer-BioNTech pre svoju vakcínu podmienečné schválenie od Európskej liekovej agentúry a Nemecko začalo s očkovaním 26. decembra 2020. Şahin bol v rozhovore opatrný, keďže nemecký systém priorít očkovania stanovoval, že najvyššiu prioritu majú najrizikovejšie skupiny a zamestnanci kritickej infraštruktúry. Şahin a jeho zamestnanci nepatrili medzi dve najvyššie úrovne priority.

Nikde v rozhovore nehovorí o tom, že sa chce vakcinácii pre svojich zamestnancov vyhnúť alebo že sa obáva, že by jeho zamestnanci mali „zomrieť“ v dôsledku očkovania, ako naznačuje Harabinov komentár, ktorý sa šíri slovenským Facebookom.

Opýtali sme sa aj firmy BioNTech

Ešte 18. marca 2021 oznámili Uğur Şahin spolu so svojou manželkou a partnerkou vo firme Özlem Türeci v živom vysielaní programu „Bild Live“, že všetci zamestnanci firmy BioNTech dostali aspoň jednu dávku vakcíny. „Sme veľmi radi, že teraz môžeme očkovaním pomôcť toľkým ľuďom získať späť slobodu,“ povedal Şahin.

Jasmina Alatovic, hovorkyňa firmy BioNTech pre AFP 30. júla 2021 emailom potvrdila, že Şahin, Türeci ako aj s ďalší členovia správnej rady firmy boli zaočkovaní vakcínou Comirnaty (od Pfizer-BioNTech). Alatovic uviedla, že prvú dávku dostali v polovici januára, druhú 11. februára 2021.

Ešte v novembri a decembri minulého roka Şahin opakovane hovoril o svojom zámere nechať zaočkovať seba a svojich zamestnancov. Agentúra AFP sa opýtala priamo firmy BioNTech na obvinenia na základe rozhovoru pre ARD ešte v decembri minulého roka. Alatovic 31. decembra 2020 pre AFP uviedla: „Takéto obvinenia sú nepravdivé.“ Potvrdila taktiež Şahinov plán, aby boli zamestnanci očkovaní, „aby ich lepšie chránili pred ochorením Covid-19. Takto chceme minimalizovať straty spôsobené Covidom“.

Aj šéf firmy BioNTech osobne ešte pred svojím rozhovorom s ARD niekoľkokrát uviedol, že chce byť očkovaný. 19. novembra 2020 na otázku AFP Şahin odpovedal: „Samozrejme, zaočkujeme sa hneď, ako budeme mať povolenie, pretože to so sebou jednoducho nesie množstvo výhod. Budeme sa môcť opäť voľne pohybovať a mať opäť priamy kontakt s laboratórnym personálom a organizovať schôdze.“

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás