Policajti sa nepridali k demonštrantom, ale zabezpečovali pokojný chod protestu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 12. augusta 2021 o 16:54
  • Aktualizované dňa 16. augusta 2021 o 16:35
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Rossen BOSSEV, AFP Bulharsko
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
Fotografia, na ktorej vidno rad policajtov pred protestujúcimi proti navrhovaným opatreniam francúzskej vlády na obmedzenie šírenia Covidu bola v mnohých jazykoch tisíce krát šírená na Facebooku spolu s tvrdeniami, podľa ktorých sa policajti „postavili na stranu“ demonštrantov alebo dokonca „vedú protest“. Takéto tvrdenia sú nepravdivé. Polícia bola zoradená tak, aby zabezpečila demonštráciu, potvrdil pre agentúru AFP zástupca parížskej polície.

„Francúzske policajné zložky môžu ísť tým našim slovenským príkladom,“ píše sa v FB príspevku súkromného používateľa z 30. júla 2021. „Zatiaľ, čo tí naši akože ochrancovia zákona na protestoch bijú ľudí hlava nehlava a chránia súčasnú totalitnú vládu tak vo Francúzsku si polícia dala počas protestu dole prilby a postavila sa na stranu občanov.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 12. augusta 2021

Slovenský príspevok tak vytvára dojem, že francúzski policajti sa počas protestu pridali k demonštrantom, pričom ho zdieľalo viac ako 750 používateľov Facebooku. Aj viaceré komentáre pod príspevkom oslavujú francúzsku políciu za to, že sa pridala na podporu svojho ľudu.

Podobné príspevky sa virálne šírili aj vo francúzštine či bulharčine. Podľa týchto fotografia zachytáva, ako policajti dokonca „viedli protest“ a upozorňovali aj na skutočnosť, že policajti „nemajú nasadené rúška“.

Počas dvoch po sebe nasledujúcich víkendov (17. a 24. júla) sa vo Francúzsku konali protesty proti navrhovaným opatreniam na obmedzenie šírenia ochorenia Covid-19 a proti vakcínam vo všeobecnosti.

Tvrdenia o policajnej podpore demonštrantom z facebookových príspevkov sú však nepravdivé.

„Je bežnou praxou, že policajti a žandári stoja pred a za sprievodom demonštrantov, aby mohli plniť svoje úlohy pri zabezpečovaní demonštrácie,“ uviedla parížska policajná prefektúra pre agentúru AFP v e-maile z 28. júla 2021.

Bežnou praxou je aj to, že vo chvíľach, keď počas protestu nie je napätie, si policajti nenasadzujú prilby.

Dajme fotografiu do kontextu

Prostredníctvom reverzného vyhľadávania obrázkov sa agentúre AFP podarilo dohľadať pôvodnú fotografiu. Na Twitteri ju 24. júla 2021 o 14:45 hod. zverejnil Lucas Leger, novinár RT France (francúzskej verzie ruskej štátom vlastnenej televízie Russia Today). Vo svojom tweete napísal: „Protestujúci proti Pass Sanitaire v Paríži“ (Pass Sanitaire je francúzska obdoba slovenského GreenPassu či digitálneho COVID preukazu, ktorý dokladá imunitu voči ochoreniu, pozn. red.).

„Sú to mobilní žandári a je zrejmé, že nedemonštrovali, ale čo najtesnejšie obkolesili sprievod, k čomu občas bežne dochádza,“ uviedol pre AFP Lucas Leger v twitterovej správe, ktorú dostal 27. júla 2021. Fotograf tiež vysvetlil, že „fotografiu urobil z tohto uhla, pretože bolo vidieť bezpečnostné opatrenia a v perspektíve možno vidieť aj mierku davu“.

Podarilo sa nám dohľadať presné miesto, kde bola fotografia vyhotovená - parížsky bulvár Saint Denis, hneď za oblúkom Saint Denis.

Video zverejnené 24. júla na Twitteri ukazuje, ako sa sprievod protestujúcich pohybuje po bulvári Saint Martin, asi 200 metrov pred oblúkom Saint Denis. Video nám poskytuje viac informácií o tom, ako boli policajné sily organizované. Môžeme na ňom vidieť toho istého muža s modrou košeľou, slnečnými okuliarmi a bielym transparentom, ktorého vidíme na fotografii zdieľanej na Facebooku spolu s nepravdivými tvrdeniami (žltou farbou označila AFP). Policajti nie sú zoradení pred protestujúcimi, ale tvoria bariéru okolo sprievodu z viacerých strán (červenou farbou označila AFP).


Image
Snímka videa uverejneného na Twitter vyhotovená 29. júla 2021. Červené a žlté označenie vyhotovila agentúra AFP

Miesto, kde bolo video nasnímané, je viditeľné v službe Google Street View:

Francúzska polícia v ten deň použila silu

Tvrdenia, že polícia sa postavila na stranu demonštrantov, sa nezhodujú so zábermi AFP z toho istého podujatia, ktoré ukazujú, že došlo k otvoreným stretom a polícia použila silu a donucovacie prostriedky ako vodné delá a slzotvorný plyn.

Podľa AFP bolo po proteste v Paríži „zadržaných 21 ľudí“ a zranených 29 policajtov.

Image
Francúzska polícia zatýka demonštranta počas protestu proti navrhovaným protipandemickým opatreniam francúzskej vlády 24. júla 2021 v Paríži ( AFP / Sameer Al-DOUMY)

Protesty: Živná pôda pre manipulátorov

Nie je to zďaleka prvýkrát, čo AFP vyvrátila nepravdivé tvrdenia, ktoré zveličujú alebo skresľujú protesty proti pandemickým opatreniam alebo proti vládnym opatreniam na podporu očkovania či už vo Francúzsku alebo inde.

Napríklad fotografia, na ktorej vidno oslavy francúzskeho víťazstva na majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku z roku 2018, bola falošne prezentovaná, že zachytáva prvý júlový protest proti vládnym opatreniam vo Francúzsku.

V súvislosti s protestami proti pandemickým opatreniami sa šírili nepravdivé tvrdenia aj o protestoch v Nemecku či v Holandsku.

Známymi a častými dezinformáciami sú aj fotografie či videá vytrhnuté z kontextu sprevádzané tvrdeniami, podľa ktorých radoví policajti či príslušníci bezpečnostných zložiek v skutočnosti podporujú protestujúcich, pretože nemajú nasadené prilby.

V kontexte protestov proti pandemickým opatreniam sa tak šírili fotografie napríklad z Rakúska či Nemecka. V podobnom kontexte sa v marci 2021 šírilo video z Talianska, ktoré v skutočnosti pochádzalo z roku 2013.

Podobný príbeh bol použitý pred tromi rokmi vo Francúzsku počas protestov Hnutia žltých viest v okolí Bordeaux. Ako vtedy vysvetlila agentúra AFP, je bežnou praxou, že policajti si skladajú prilby, keď nedochádza k zrážkam a protest je pokojný. Reportér AFP v článku vysvetlil, že skutočnosť, že si francúzski policajti zložia prilby, „nie je prejavom podpory žltých viest, ale skôr akýmsi gestom uistenia v čase, keď polícia svoje jednotky sťahuje“.

Reportér AFP pokrývajúci prácu polície potvrdil, že to bol aj prípad fotografie z protestu v Paríži z 24. júla 2021, ktorú niektorí používatelia Facebooku nesprávne interpretovali.

Žiadne rúška? Áno, od 20. júna

„Žiadne rúška!“, píše sa v pôvodnom príspevku francúzskej používateľky Facebooku z 27. júla 2021. Niektorí policajti na fotografii naozaj nemajú na tvári rúško. Nie je to však nič zvláštne ani nezvyčajné. Francúzsko zrušilo povinné nosenie rúšok v exteriéroch 20. júna 2021.

16. augusta 2021 Oprava: Úprava pracovnej pozície v odseku o Lucasovi Legerovi, ktorý vyhotovil predmetnú fotografiu, tak, aby bolo zrejmé, že nejde o fotografa, ale o novinára RT France.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás