Video z roku 2018 zachytáva novinársky rozhovor po Kuciakovej vražde, nie plánovanie štátneho prevratu

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 10. augusta 2021 o 18:00
  • Článok prečítate za 10 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Viac ako 10-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo video, v ktorom figuruje Zuzana Čaputová, Veronika Remišová, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Daniel Lipšic a ktoré malo vraj zachytávať plánovanie „štátneho prevratu“ či „revolúcie“. Niektoré príspevky hovoria o tom, že video malo „uniknúť“ na verejnosť. V skutočnosti video zachytáva rozhovor s redaktormi slovenského časopisu .týždeň zo začiatku marca 2018, ktorý sa konal len tri dni po odhalení, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení. Video je na webovej stránke časopisu .týždeň doteraz voľne prístupné. „Nešlo o plánovanie prevratu, ale o rešpektovanie demokracie a jej mechanizmov na výmenu skorumpovanej moci,“ reagoval pre AFP šéfredaktor časopisu Štefan Hríb. Hovorca prezidentky označil tvrdenia o príprave prevratu za „hlúposť“.

„Takto sa chystal prevrat Čaputová, Lipšic, Remišová. Video, ktoré by dnes Čaputová najradšej vymazala,“ píše sa v FB príspevku zo 4. júla 2021 v FB skupine Znížme platy politikom. Súčasťou príspevku je video, na ktorom vidno Zuzanu Čaputovú, Veroniku Remišovú, Luciu Nicholsonovú a Daniela Lipšica sediacich pri stole a odpovedajúcich na otázky. 

Súčasťou príspevku bol aj link na rovnaké video zverejnené 20. mája 2021 na YouTube s názvom „Chceme pád vlády…“ a bez ďalšieho kontextu.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 6. augusta 2021

Rovnaké video bolo taktiež predmetom článkov na slovenských dezinformačných weboch. Tie v máji 2021 publikovali články, ktoré prezentovali spomínané video ako dôkaz o „pláne štátneho prevratu“, čím šírili konšpiračný naratív.

„VIDEO: Ako sa v r. 2018 u Hríba naplánoval štátny prevrat – a ako sme na to už všetci zabudli…,“ znie titulok článku hlavnydennik.sk a jeho kópie na slovanskenoviny.sk. „A tom, že nešlo len o hocaké stretnutie, svedčí fakt, že všetci menovaní dnes zastávajú kľúčové pozície v štáte,“ píše sa v texte. 

Dezinformačný web picuscapital.sk opatril svoj text o videu titulkom: „Je to vonku: Chystali REVOLÚCIU? Uniklo VIDEO, ktoré by Čaputová najradšej vymazala…“

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 6. augusta 2021

 

Celkovo tak zdieľalo tvrdenia o tom, že video má byť zachytením plánovania štátneho prevratu, viac ako 12 700 používateľov Facebooku.

Takéto tvrdenia sú však nepravdivé. Video, ktoré dezinformátori vytrhli z kontextu, vzniklo ako upútavka na rozhovor slovenského časopisu .týždeň začiatkom marca 2018 a je doteraz voľne prístupné na webe časopisu. Celý rozhovor je dostupný predplatiteľom časopisu. Rozhovor sa konal tri dni po tom, ako vyšlo na verejnosť, že investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli vo svojom dome vo Veľkej Mači zavraždení

Štyri osobnosti, ktoré vo videu vystupujú, v rozhovore hodnotili okolnosti vraždy a prezentovali ich názory na dianie v justícii a bezpečnostných zložkách, ako i názory na korupčné kauzy vtedajšej vlády na čele s bývalým premiérom Robertom Ficom. Všetci štyria boli do svojich súčasných funkcií zvolení v nasledujúcich rokoch v riadnom demokratickom procese.

Spravodajská agentúra AFP oslovila s otázkami šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba ako i dvoch bývalých redaktorov časopisu Filipa Olšovského a Michala Magušina, ktorí panelový rozhovor začiatkom marca 2018 viedli. Ich odpovede uvádzame nižšie.

Podľa hovorcu prezidentky SR Martina Strižinca Zuzana Čaputová neuvažuje o tom, že by chcela video „mazať“, keďže nešlo o utajované stretnutie.

Pôvod videa: Panelový rozhovor z časopisu

Video natočené v priestoroch bratislavskej kaviarne Klub pod lampou (patriacej vydavateľstvu W PRESS) pochádza z webovej stránky časopisu .týždňa, kde bolo uverejnené 4. marca 2018 s názvom „Pomôže len verejný tlak“. 

Image
Snímka z webu tyzden.sk vyhotovená 9. augusta 2021

Časopis video promoval aj na svojej FB stránke. „Čo môže pomôcť súčasnej spoločnosti? Ako dosiahnuť, aby verejné inštitúcie naozaj slúžili verejnosti? Dozviete sa v prepise veľkého panelového rozhovoru, ktorý bude súčasťou najnovšieho .týždňa,“ píše sa v FB príspevku zo 4. marca 2018.

Špekulácie o tom, že video bolo „tajné“ alebo že by malo „uniknúť“ na verejnosť, sú tak nepravdivé.

Celý rozhovor bol publikovaný na internete v sobotu 3. marca 2018 ako súčasť dlhšej témy o vražde novinára. V tlačenom vydaní vyšiel rozhovor v pondelok 5. marca v čísle 10/2018 časopisu. Kým plná verzia je zamknutá a dostupná len pre predplatiteľov, kratšia verzia rozhovoru bola zverejnená pre všetkých návštevníkov webu.

Image
Snímka z webu tyzden.sk vyhotovená 9. augusta 2021

Témou rozhovoru bolo okrem reakcií špičiek vtedajšej vlády na Kuciakovu vraždu aj personálne obsadzovanie inštitúcií politickými nominantmi, podozrenia z korupcie či dianie v justícii, polícii a na prokuratúre.

Pri porovnaní videa a finálneho rozhovoru na webstránke vidíme, že video zachytáva napríklad odpoveď Zuzany Čaputovej na jednu z otázok. Ako pri každom novinárskom rozhovore, pri editácii dochádza ku kráteniu či vynechaniu niektorých pasáží, takže v textovom prepise rozhovoru nemusíme nutne nájsť všetky odpovede, ktoré na videu počujeme.

Image
Snímka z webu tyzden.sk vyhotovená 9. augusta 2021

Ako pre AFP objasnil bývalý redaktor Olšovský, rozhovor samotný sa v priestoroch Klubu pod lampou konal 1. marca 2018.

Štyria respondenti: Dnes zvolení politici a špeciálny prokurátor, nie nutne spojenci

Zuzana Čaputová bola v čase konania rozhovoru právničkou a podpredsedníčkou mimoparlamentného Progresívneho Slovenska. V marci 2019 sa po prvom kole prezidentských volieb funkcie podpredsedníčky vzdala, po zvolení za prezidentku sa 8. mája 2019 vzdala aj svojho členstva v hnutí. Inaugurovaná za prezidentku bola 15. júna 2019.

Veronika Remišová bola v čase rozhovoru poslankyňou za opozičné OĽaNO. V júni 2019 oznámila, že v ďalších voľbách nebude kandidovať za OĽaNO, pričom poslanecký klub opustila po sporoch s predsedom hnutia Igorom Matovičom 1. augusta 2019. Následne vstúpila do novozaloženej strany bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí, s ktorou sa po voľbách vo februári 2020 znovu dostala do parlamentu a tentokrát aj do koalície. V štvorkoaličnej vláde zastáva funkciu ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, v auguste 2020 sa stala predsedníčkou strany Za ľudí.

Lucia Ďuriš Nicholsonová bola poslankyňou NR SR za stranu SaS. V máji 2019 bola zvolená do Európskeho parlamentu. Vo februári 2021 oznámila odchod zo SaS po tom, ako prišla do sporu s ministerkou Remišovou; v máji 2021 prestúpila z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) do liberálnejšej frakcie Obnovme Európu (Renew Europe).

Daniel Lipšic, bývalý minister vnútra (2010-2012) a spravodlivosti (2002-2006) v čase rozhovoru nezastával žiadnu politickú funkciu, keďže sa v septembri 2016 vzdal poslaneckého mandátu po tom, ako spôsobil smrť chodca pri autonehode. Svojej funkcie predsedu hnutia NOVA sa vzdal 30. januára 2017. Lipšic sa od roku 2016 venoval advokátskej praxi a zastupoval pro bono aj rodičov zavraždeného Jána Kuciaka. Po tom, ako bol zákon upravený tak, aby sa špeciálnym prokurátorom mohol stať aj neprokurátor, bol vo februári 2021 Lipšic parlamentom zvolený za špeciálneho prokurátora.

Všetci štyria respondenti boli zvolení do svojich súčasných verejných funkcií v riadnom zákonnom a demokratickom procese. Konzistentne a dlhodobo zastávajú rozdielne ideologické či politické postoje, došli aj do názorových sporov.

Čo zaznelo v rozhovore: Výzva na predčasné voľby po vzniknutej kríze

Časopisový rozhovor síce vyšiel s titulkom „Chceme pád vlády“ a každý z respondentov bol v istom momente politickým oponentom vlád Roberta Fica, plné znenie textu však dokladá, že nikto zo zúčastnených nespomínal počas rozhovoru v Klube pod lampou „štátny prevrat“, „revolúciu“ či akékoľvek zmienky o násilnom či nedemokratickom zvrhnutí vtedajšej vládnej moci.

Naopak, Čaputová v jednej z odpovedí povedala, že preferuje predčasné voľby. „To, čo považujeme za potrebné, sú predčasné voľby. Neveríme tomu, že akákoľvek kozmetická úprava, napríklad výmena ministra vnútra, by pomohla. Len tak sa dá dosiahnuť obnovenie stratenej dôvery, ktorá je priamo úmerná nefunkčnosti štátnych orgánov pri vyšetrovaní politicky citlivých káuz,“ uviedla.

Nicholsonová síce poukázala na dôležitosť verejného tlaku, ale nepriamo vyzvala vtedajšiu vládu, aby odišla sama: „… (V)láda musí odstúpiť sama, nemôžeme sa spoliehať na parlament. A oni neodstúpia, kým nebude vyburcovaná verejnosť, aby ste boli s nami, bez ohľadu na to, čo si o nás ako o opozícii myslíte.“ 

Remišová v jednej z odpovedí taktiež nepriamo vyzvala bývalého premiéra Roberta Fica, aby odišiel: „Robert Fico stratil dôveryhodnosť aj legitimitu u európskych partnerov. Poškodzuje národné záujmy Slovenska v Európskej únii a mal by odísť.“

Kontext: Vražda investigatívneho novinára

Rozhovor v Klube pod lampou bol nahrávaný len tri dni po tom, ako bývalý policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii 26. februára 2018 oznámil, že je pravdepodobné, že vražda investigatívneho novinára súvisela s jeho prácou.

O deň neskôr, 27. februára 2018 sa na Úrade vlády SR konala dnes už pamätná tlačová konferencia premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a Tibora Gašpara. Tí priniesli na tlačovú konferenciu milión eur v hotovosti a sľúbili ho tomu, kto pomôže pri pátraní po ľuďoch zodpovedných za vraždu novinára. Po opakovaných výzvach na ich odstúpenie, keďže za situáciu niesli politickú zodpovednosť, v rovnaký deň oznámili, že nevidia dôvod na odchod zo svojich funkcií.

Image
Vtedajší predseda vlády Robert Fico hľadiaci na 1 milión eur v hotovosti, ktoré mali slúžiť ako odmena pre toho, kto poskytne informácie vedúce k dolapeniu vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 27. februára 2021. Táto odmena nikomu vyplatená nebola, Fico o pár týždňov neskôr odstúpil ( AFP / VLADIMIR SIMICEK)

Predmetný rozhovor v Klube pod lampou sa udial deň prvým zo série veľkých občianskych protestných zhromaždení na pamiatku zavraždených mladých ľudí, ktoré sa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch konali po celom Slovensku aj v zahraničí. Do ulíc pritom v niektorých prípadoch, napríklad 9. marca, vyšlo viac ako 100-tisíc ľudí.

Verejný tlak nakoniec viedol k obmene vo vláde. Kaliňák oznámil, že podá demisiu, 12. marca 2018. Fico po tlaku verejnosti odstúpil z funkcie predsedu vlády len pár dní po ňom, 15. marca. Vo funkcii premiéra ho nahradil jeho bývalý kolega zo strany SMER Peter Pellegrini. Ten odvolal bývalého policajného prezidenta Gašpara v polovici apríla 2018, z funkcie odišiel k 31. máju 2018.

Gašpar spoločne s viacerými ďalšími bývalými vysokými funkcionármi polície je od novembra 2020 vo väzbe v rámci akcie „Očistec“ kvôli obvineniam zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Žiadne tajomstvo, žiadny prevrat: Reakcie na nepravdivé tvrdenia

Šéfredaktor časopisu .týždeň Štefan Hríb pre AFP 5. augusta 2021 v stanovisku uviedol: „Uvedené video nie je nič tajné, ide o záznam našej diskusie, ktorú sme vzápätí uverejnili v tlačenom vydaní .týždňa. Prítomní politici diskutovali po vražde novinára o tom, ako zmeniť Slovensko tak, aby bol mafiánsky štát nahradený spravodlivosťou a právom. Viacerí z nich neskôr kandidovali vo voľbách a zmene reálne pomohli. Nešlo teda o plánovanie prevratu, ale o rešpektovanie demokracie a jej mechanizmov na výmenu zkorumpovanej moci.“

Image
Demonštranti nesú transparent s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom počas protikorupčného protestu Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 9. marca 2018 ( AFP / JOE KLAMAR)

„Bol to klasický rozhovor s viacerými respondentmi, ktorý potom nasledujúci pondelok vyšiel aj v tlačenom čísle časopisu. Niektoré jeho časti boli aj natáčané na video a ak si dobre pamätám, boli zverejnené na webe .týždňa. Ak by sa niekto pokúšal pripravovať prevrat či revolúciu, tipujem, že by sa pritom nenechal natáčať kameramanom a nahrávať dvoma mladými novinármi,“ uviedol v reakcii AFP bývalý redaktor Filip Olšovský 6. augusta 2021.

„Akékoľvek úvahy o pripravovanom puči a koordinovanom prevrate sú nezmysly,“ povedal 6. augusta bývalý redaktor .týždňa, dnes redaktor denníka Postoj, Michal Magušin. „Osobne som pozval pani Remišovú, Nicholsonovú, Čaputovú a Lipšica, aby z rôznych hľadísk poskytli svoj pohľad na aktuálnu situáciu v krajine po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Každý z nich prezentoval svoj pohľad, ktorý bol ku vtedajšej vláde kritický. Neplánovali však žiadny spoločný postup, sú to veľmi rozdielni ľudia, pochádzajúci z rozličných prostredí a zišli sa len kvôli novinárskemu pozvaniu do panelovej diskusie,“ špecifikoval.

„Príprava prevratu je samozrejme hlúposť, rovnako ako to, že by išlo o nejaké utajované stretnutie,“ informoval agentúru AFP hovorca prezidentky SR Martin Strižinec 9. augusta 2021. „Video je z Klubu pod lampou, kde sa 1. marca 2018 konal novinársky rozhovor na tému korupcia, a zaznamenáva časť diskusie. Daniel Lipšic a Zuzana Čaputová boli do diskusie pozvaní ako advokáti, Veronika Remišová a Lucia Nicholsonová ako političky, ktoré sa téme korupcie venovali vo svojich politických stranách.“ 

Poznámka: Autor tohto článku pracoval v redakcii časopisu .týždeň od roku 2016 do roku 2017 na pozícii webového editora. Z redakcie odišiel z dôvodu štúdia na univerzite v zahraničí.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás