
Nie, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nekúpil francúzsku banku Milleis
- Uverejnené 3. novembra 2022 o 10:28
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Alexis ORSINI, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj sa stal vlastníkom Milleis Banque, najväčšej súkromnej investičnej banky vo Francúzsku,“ tvrdí tento príspevok z 9. marca 2025, ktorý na Facebooku zdieľalo 50 používateľov. Ako zdroj týchto informácií uvádza internetovú stránku „Pravda France“, ktorá sa odvoláva na informácie od francúzskych novinárov.
Rovnaké tvrdenie sa v slovenčine šírilo aj na platforme Telegram.
Niektoré príspevky obsahujú aj takmer trojminútové video pôsobiace ako reportáž stanice TV12, v ktorom francúzsky hovoriaci „reportér“ stojí pred jednou z parížskych pobočiek banky Milleis a opisuje podrobnosti údajnej transakcie.
Blog „Pravda France“ predmetné video publikoval 6. marca 2025. Tento web patrí do siete webových stránok Pravda, ktorej rôzne jazykové verzie pravidelne šíria proruské dezinformácie. Podľa francúzskej vládnej agentúry Viginum je Pravda súčasťou ruskej dezinformačnej siete zameranej na európske krajiny. Agentúra AFP sa o nej už viackrát zmienila, naposledy tu, tu a tu.
Obvinenia na adresu ukrajinského prezidenta sa šírili aj v iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, češtine, maďarčine, holandčine a bulharčine.

V úvode zdieľaného videa s logom údajnej spravodajskej televízie „TV12“ sa pred jednou z pobočiek banky Milleis v Paríži objavuje muž pôsobiaci ako novinár.
Podivne mechanický hlas v pozadí vzápätí popisuje podrobnosti o údajnej transakcii a uvádza, že „akvizícia sa uskutočnila začiatkom februára 2025“ za sumu „odhadovanú na jednu miliardu 100 miliónov až jednu miliardu 250 miliónov eur“. Kupujúcim mala byť „Maltex Multicapital Corp, [...] spoločnosť úzko prepojená s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským [...] registrovaná na Britských Panenských ostrovoch a [...] tvoriaca jadro [jeho] offshoreového impéria“.
„Spoločnosť Rotschild & Co bola poverená nájsť kupca pre banku Milleis, rovnakú spoločnosť, do ktorej v roku 2008 vstúpil Emmanuel Macron. Zatiaľ nie je jasné, či francúzsky prezident zohral nejakú úlohu pri akvizícii Bank Milleis,“ uzatvára vysielateľ.
Video obsahuje autentické úryvky z článkov dostupných na internete. Spomína najmä účasť Volodymyra Zelenského v kauze Pandora Papers, rozsiahlom vyšetrovaní Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov, ktoré obvinilo niekoľko stoviek osobností zo skrývania majetku v offshoreových spoločnostiach (archív). Pandora Papers boli zverejnené v roku 2021, teda ešte pred vpádom Ruska na Ukrajinu. V klipe sa nachádza aj snímka nedávneho spravodajského článku z júna 2024 o hľadaní kupca pre banku Milleis (archív).
Reportáž z nedávnych príspevkoch však nie je autentická a „TV 12“ nie je skutočné spravodajské médium. Ako pre program France 24 Les Observateurs aj agentúru AFP potvrdili zúčastnené strany, spomínaná transakcia sa nikdy neuskutočnila (archív).
„Zjavný podvrh“
„Sme si vedomí nepravdivých informácií, ktoré kolujú na niektorých sociálnych sieťach, a [...] oficiálne tieto tvrdenia popierame. Súkromná banka Milleis je od roku 2017 stále vo vlastníctve svojho akcionára, spoločnosti AnaCap,“ uviedlo pre agentúru AFP 11. marca 2025 tlačové oddelenie banky Milleis.
V ten istý deň to agentúre AFP potvrdil aj hovorca spoločnosti AnaCap: „Tieto tvrdenia formálne popierame. Banka Milleis [...] je od roku 2017 stále vlastnená svojím akcionárom AnaCap“.
Video obsahuje falošné dôkazy o tejto údajnej akvizícii spoločnosťou Maltex, ako napríklad údajný výpis z „predakvizičného auditu“ vykonaného a podpísaného zamestnancom audítorskej a poradenskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Spoločnosť PwC, ktorú 11. marca 2025 kontaktovala agentúra AFP, označila tento výpis za „zjavný podvrh“.
Okrem toho sa vo francúzskom obchodnom registri BODACC (Bulletin officiel des annonces civiles et commerciales), ktorý vo Francúzsku eviduje takýto typ finančných transakcií, neobjavil žiadny predaj ani prevod týkajúci sa Banky Milleis.
Zinscenovaná reportáž fiktívneho média
Ako upozornila reportáž Les Observateurs de France 24, žiadne médium s názvom „TV 12“ neexistuje. Vo videu sa navyše v jednom momente objavuje úvodná zvučka BBC News a používa sa v ňom voľne prístupné vizuálne pozadie z YouTube (archív tu a tu).
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 je Volodymyr Zelenskyj častým terčom falošných správ tvrdiacich, že spreneveruje západnú finančnú pomoc Ukrajine a využíva ju na osobný prospech. Agentúra AFP nedávno overila niekoľko takýchto tvrdení vrátane falošného videa, ktoré ukrajinského prezidenta obviňuje z kúpy luxusného hotela v lyžiarskom stredisku Courchevel, alebo falošnej fámy, že kúpil bývalú Hitlerovu rezidenciu v Bavorsku.
Projekt Pandora Papers vychádzal z 11,9 milióna dokumentov od 14 spoločností poskytujúcich finančné služby. Ukrajinského prezidenta, ktorý si svoj imidž okrem iného vybudoval na boji proti korupcii, bol obvinený z toho, že od roku 2012 vytvoril sieť offshorových spoločností, ktoré boli čiastočne použité na nákup troch luxusných nehnuteľností v Londýne.
Podľa toho istého zdroja Volodymyr Zelenskyj tesne pred svojím zvolením za prezidenta v roku 2019 previedol svoje podiely v jednej z týchto spoločností, Maltex Multicapital, na svojho vtedajšieho spolupracovníka Sergeja Šefira, ktorý sa stal neskôr jeho hlavným poradcom. Ostal ním do marca 2024, keď ho prezident odvolal (archív).
Po americko-ukrajinskom stretnutí v Saudskej Arábii z 11. marca 2025 prijala Ukrajina návrh USA na 30-dňové prímerie s Ruskom a vyhlásila, že je „pripravená na mier“ (archív). Stretnutie sa uskutočnilo necelé dva týždne po hádke v Oválnej pracovni 28. februára 2025 medzi Zelenským, Donaldom Trumpom a jeho viceprezidentom JD Vanceom, ktorá viedla k dočasnému pozastaveniu vojenskej pomoci USA Ukrajine.
Donald Trump absolvoval 18. marca telefonát s Vladimirom Putinom, v ktorom ruský prezident odmietol okamžité prímerie, pričom súhlasil s 30-dňovým prerušením útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru (archív). Ruská vláda však uviedla, že kompletnejšie prímerie závisí od jej dlhodobých požiadaviek na „úplné zastavenie“ západnej vojenskej a spravodajskej podpory ukrajinskej armáde.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás