Tvrdenia, že Ukrajina zakázala Truth Social, sú nepravdivé

Americký prezident Donald Trump veľmi ostro kritizoval ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského v období, keď od začiatku ruskej invázie na Ukrajine uplynuli tri roky. V príspevkoch na sociálnych sieťach sa začali objavovať tvrdenia, podľa ktorých sa Trumpovi Zelenskyj pomstil zákazom jeho sociálnej siete Truth Social. Sú však nepravdivé. Zástupcovia tejto platformy uviedli, že na Ukrajine ju nikdy nespustili. Ukrajinská vláda navyše uviedla, že Trumpova platforma by bola vítaná.

„Zelensky práve zakázal sociálnu sieť Donalda Trumpa Truth na Ukrajine!“ píše sa v tomto príspevku na Facebooku z 20. februára 2025. Dovedna boli príspevky s týmto tvrdením v slovenčine zdieľané stovky krát. 

Príspevok s rovnakým dodatkom: „Tak toto je demokracia podľa Ukrajiny !!! Tak ako to urobil z opozíciou, zakázať, zavreť, umlčať svet zachviľu spozna pravú tvár tohto režimu,“ uverejnil v podobnom čase aj koaličný poslanec zvolený za Slovenskú národnú stranu Pavol Ľupták (archív). 

Ten nedávno zdieľal aj video dojatého šéfa Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktoré agentúra AFP vyhodnotila ako zavádzajúce.

Oba spomenuté príspevky o údajnom zákaze Truth Social obsahujú snímku obrazovky webovej stránky Trumpovej sociálnej siete s nápisom, ktorý v preklade znie „Truth Social je momentálne na vašom území neprístupné.“

Image
Snímky obrazovky nepravdivých príspevkov z Telegramu a Facebooku. Zhotovené 25. februára 2025.

Na Slovensku sa tvrdenie o údajnom zákaze Truth Social šírilo aj na platforme X.

Objavilo sa aj v príspevku na blogu slovenskej odnože siete NewsFront a nájdeme ho aj na súvisiacom profile na Telegrame SPRÁVY Z FRONTU, zdieľajúce príspevky z tejto domény. Prepojenie týchto dvoch kanálov naznačujú aj analytické záznamy stránky telemetr.io, podľa ktorých bol telegramový profil vytvorený 16. augusta 2023 pod názvom „NEWS FRONT Slovensko“.

Pôvodné kanály siete Newsfront pritom Telegram zablokoval, keďže na ich predstaviteľov sa vzťahujú sankcie USA a jej zakladateľ Konstantin Knyrik je od februára 2022 aj na sankčnom zozname EÚ. Táto sieť zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v dvanástich jazykoch a americké ministerstvo financií ju označuje za „kontrolovanú ruskou FSB“. Jej obsah agentúra AFP vyvrátila opakovane, napríklad tututu či tu.

Tvrdenie o údajnom zákaze Truth Social na Ukrajine sa šírili predovšetkým v USA, a to na X, Facebooku, Instagrame, či YouTube. Príspevky sme našli sa aj vo francúzštine, nemčine, češtine, portugalčine alebo holandčine.

Tvrdenie šírili aj ruské štátne médiá ako RIA Novosti či sieť webových stránok Pravda, ktoré francúzske štátne orgány obvinili zo šírenia proruských dezinformácií. 

Deň pred šírením nepravdivých tvrdení a práve na sociálnej sieti Truth Social uverejnil Donald Trump útočný príspevok namierený proti Volodymyrovi Zelenskému. Trump v ňom uviedol množstvo faktických nepresností a ukrajinského prezidenta nazval „diktátorom bez volieb“ (archív tu a tu). Zelenského okrem iného obvinil z predlžovania vojny s Ruskom za účelom zabezpečenia si zahraničnej finančnej pomoci.

V reakcii na príspevok Zelenskyj zdôraznil, že jeho prioritou je bezpečnosť Ukrajiny, pričom povedal, že americký prezident žije v „dezinformačnom priestore“. Zdôraznil, že nemôže „predať Ukrajinu“. Trumpove tvrdenia v príspevku kritizovala prostredníctvom hovorcu Európskej komisie aj EÚ (archív tu a tu).

Ukrajinský prezident však nepodnikol žiadne kroky na obmedzenie prístupu k Truth Social na Ukrajine.

Hovorca spoločnosti Trump Media and Technology Group, ktorá vlastní Truth Social, pre AFP uviedol, že spoločnosť túto mikroblogovaciu stránku na Ukrajine vôbec nespustila.

„Správy o tom, že Truth Social bola na Ukrajine zablokovaná, sú nepravdivé - Truth Social nikdy nebola na Ukrajine dostupná,“ uviedol hovorca v e-maile z 20. februára.

Po tom, ako sa na sociálnych sieťach začali šíriť tvrdenia o údajnom Zelenského zákaze platformy Truth Social, na X zareagoval aj hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí. Napísal, že štátni úradníci platformu nezakázali, pretože „bohužiaľ“ nie je v krajine dostupná (archív).

„Ocenili by sme, keby Truth Social pridala Ukrajinu do oficiálneho zoznamu krajín, v ktorých pôsobí,“ dodal Heorhij Tykhij v príspevku z 20. februára.

Tvrdenia o údajnom zákaze prístupu k portálu Truth Social poprelo aj ukrajinské štátne Centrum pre boj proti dezinformáciám (archív).

Reportér agentúry AFP nachádzajúci sa na Ukrajine spravil 21. februára snímku obrazovky webovej stránky Truth Social. Zobrazuje sa na nej rovnaká správa, akú vidíme v príspevkoch na sociálnych médiách o tom, že stránka nie je dostupná v regióne používateľa.

Image
Snímka obrazovky webovej stránky Truth Social, vyhotovená 21. februára 2025 na Ukrajine.

AFP od začiatku ruskej invázie vyvrátila mnohé tvrdenia o vojne na Ukrajine. Nájdete ich tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás