Obrázok, na ktorom má Joe Biden plienku, bol zmanipulovaný

Americký prezident Joe Biden v júni 2023 zakopol a spadol počas slávnostného ceremoniálu na americkej Leteckej kadémii v Colorade. Fotografia, na ktorej mu pomáhajú vstať, bola zmanipulovaná tak, aby budila dojem, že má pod oblekom plienku. Tento hoax sa najprv rozšíril v angličtine a takmer o rok neskôr ho používatelia zdieľali aj v slovenčine. Na pôvodnej snímke vyhotovenej fotografom agentúry AFP žiadna plienka vidieť nie je. Potvrdzuje to aj videozáznam z udalosti.

„Výsadkár s padákom, najmocnejší muž váľajúci sa po zemi riadi naše životy,“ píše sa v obrázku, ktorý bol súčasťou viacerých príspevkov na Facebooku aj Telegrame.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 29. mája 2024

Obdobný obrázok sa šíril aj v češtine, napríklad tu či tu, pričom v niektorých prípadoch mal až 800 zdieľaní.

Podľa komentárov pod príspevkami mnoho používateľov verilo, že sa jedná o skutočnú fotografiu 81-ročného Bidena. Niektorí však správne poukázali na to, že ide o manipuláciu.

Slovenské a české príspevky opakovali tvrdenia, ktoré sa v angličtine šírili už vlani (tututu), keď ich AFP vyvrátila.

Zmanipulovaná fotografia

Spätným vyhľadávaním zmanipulovanej snímky sme našli pôvodnú fotografiu, ktorá bola zverejnená spolu s článkom agentúry AFP v júni 2023. Článok má titulok: „Biden zakopol a spadol na pódiu leteckých síl.“

Pri hľadaní vo fotoarchíve AFP sme zistili, že snímku zachytil 1. júna 2023 fotograf Brendan Smialowski.

Image
Snímka z webstránky AFP zachytávajúca Bidena, ktorému pomáhajú spolupracovníci na nohy

Popis v angličtine uvádza: „Americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi pomáhajú vstať po páde počas slávnostnej udalosti na Leteckej akadémii USA severne od Colorado Springs v okrese El Paso v Colorade 1. júna 2023.“

V sprievodnom článku agentúry AFP stojí, že Biden zakopol po tom, ako predniesol prejav a odovzdal diplomy absolventom Leteckej akadémie v Colorado Springs. Po tom, ako mu pomohli vstať, ukázal na predmet na pódiu, o ktorý zrejme zakopol a ktorý vyzeral ako menšie čierne vrecko s pieskom.

Bidenov pád zachytili reportéri agentúry AFP aj na videu. Na zázname vidno, ako zakopne, spadne na kolená, no zachytí sa rukami.

Image
Snímka z videa AFP vyhotovená 27. mája 2024

Biden, historicky najstarší americký prezident a kandidát Demokratickej strany na druhé funkčné obdobie v prezidentských voľbách v novembri 2024, čelí častým otázkam o svojom veku či zdravotnom stave.

Keď sa Bidenov predchodca Donald Trump v roku 2020 uchádzal druhýkrát o prezidentské kreslo, snažil sa svojho súpera vykresliť ako „senilného“, pričom mu hovoril aj „ospalý Joe“. AFP vyvrátila s tým súvisiace nepravdivé tvrdenia napríklad tu alebo tu .

Joe Biden sa vo februári 2024 podrobil dôkladnému lekárskemu vyšetreniu a lekár Bieleho domu ho vyhlásil za „zdravého“, „vitálneho“ a „schopného služby“ (archív). Prezidentská kancelária tiež zverejnila jeho úplnú lekársku správu (archív).

Agentúra AFP už vyvrátila desiatky nepravdivých tvrdení týkajúcich sa nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA v novembri 2024. Kompletný zoznam našich článkov na túto tému v angličtine nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás