Pseudonáboženské hnutie šíri nepravdivé tvrdenia o polárnej žiare

Začiatkom novembra 2023 sa nočná obloha nad Slovenskom a ďalšími európskymi krajinami rozžiarila červenou a purpurovou polárnou žiarou, ktorá je inak pre tieto zemepisné šírky vzácna. Ide o prírodný úkaz, ktorý pre zdravie ľudí nepredstavuje žiadne riziko. Tisíce používateľov sociálnych sietí však zdieľali nepravdivé príspevky, podľa ktorých vraj červené odtiene znamenajú, že polárna žiara v atmosfére „spaľuje kyslík“ potrebný pre život na Zemi, že hrozí nebezpečenstvo pre lietadlá, alebo dokonca že ide o „znak blížiaceho sa zániku planéty“. Ako pre agentúru AFP vysvetlili oslovení vedci, nič z toho nie je pravda. Je síce zriedkavé, že polárna žiara s dramatickým sfarbením je viditeľná tak ďaleko na juh od polárnych oblastí, žiadne nebezpečenstvo však ľuďom podľa nich nehrozilo.

Falošné príspevky na túto tému zdieľané v slovenčine pochádzajú z účtov napojených na skupinu s názvom Tvorivá spoločnosť, ktorej obsah agentúra AFP v minulosti už preverovala kvôli šíreniu dezinformácií o klimatickej zmene. Podľa našich zistení ide o organizáciu prepojenú s ukrajinským pseudonáboženským hnutím AllatRa, ktoré ukrajinské tajné služby obvinili z propagácie prokremeľských naratívov a jeho lídri čelia trestnému stíhaniu.

Jasne červená polárna žiara sa počas prvého novembrového víkendu objavila nad Slovenskom (tu, tu, tu) a ďalšími krajinami severnej pologule, napríklad nad Anglickom či Spojenými štátmi. Išlo o zriedkavý úkaz, ktorý zvyčajne nie je viditeľný tak ďaleko od polárneho kruhu. AFP zachytila polárnu žiaru aj nad Ukrajinou:

Medzi najvirálnejšie slovenské príspevky, podľa ktorých mala byť polárna žiara nebezpečná, patril príspevok, ktorý 6. novembra 2023 zverejnila facebooková stránka „Tvorivá spoločnosť • Bratislava“. Zdieľalo ho viac ako 1700 používateľov a stálo v ňom: „Je to krásne, keď je to zelené a keď je to na severe. Avšak červená polárna žiara je problém.“

V príspevku sa ďalej tvrdilo, že „červená farba znamená, že prenikajúce žiarenie je také prudké, že začne spaľovať kyslík v atmosfére, čo dáva polárnej žiare červený odtieň“, a že „spaľuje obrovské množstvo kyslíka, ktorý dýchame“.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 9. novembra 2023

V príspevku sa tiež uvádza, že „kozmické žiarenie preniká až do jadra planéty“ alebo že „predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre letecké lety“.

Rovnaký obsah bol zdieľaný na kanáloch Tvorivej spoločnosti na Instagrame a Telegrame. Obdobné príspevky boli šírené aj prostredníctvom osobných účtov na platformách sociálnych sietí, ktoré jasne uvádzajú svoju príslušnosť k hnutiu Tvorivá spoločnosť a pravidelne zdieľajú jej obsah (tu, tu, tu).

Takéto tvrdenia sú však nepravdivé.

Odborníci, ktorých oslovila agentúra AFP, potvrdili, že polárna žiara nie je nebezpečná pre ľudské zdravie a nespaľuje kyslík potrebný pre život napriek jej červenému sfarbeniu. Úkaz sa vyskytuje tak vysoko v atmosfére, že nemá na ľudí žiadny zaznamenateľný vplyv, uviedli odborníci.

Slovenská polícia tieto tvrdenia taktiež vyvrátila na svojej stránke venujúcej sa hoaxom a podvodom.

Častice zo Slnka interagujú s atmosférou

Polárna žiara vzniká, keď sa energeticy nabité častice zo Slnka dostanú k Zemi vo forme slnečného vetra a interagujú s molekulami plynov v horných vrstvách atmosféry.

Keď častice prúdia k Zemi, narazia na okraj magnetického poľa planéty, tzv. magnetosféru, ktoré ich zvyčajne navedie smerom k pólom. Tam interagujú so zemskou atmosférou a vyžarujú svetlo. Vzniká tak žiarenie rôznych vlnových dĺžok, ktoré vytvára farby polárnej žiary.

K interakcii dochádza vo výške 80 až 250 km nad zemským povrchom, najčastejšie v okolí severného a južného polárneho kruhu. Intenzívna slnečná aktivita však môže spôsobiť, že polárna žiara sa rozšíri aj do stredných zemepisných šírok. Slovensko je považované za krajinu stredných zemepisných šírok, keďže sa nachádza medzi 47° 44′ a 49° 36′ zemepisnej šírky.

„Polárna žiara na slovenskej oblohe je veľmi vzácna, no vyskytuje sa,“ uviedol fyzik Ján Kubančák v článku uverejnenom na stránke Slovenskej akadémie vied 8. novembra.

Nebeský úkaz z 5. novembra bol podľa Kubančáka z Ústavu experimentálnej fyziky SAV spôsobený výronom slnečnej plazmy zo slnečnej koróny, v angličtine nazývanom aj Coronal Mass Ejection (CME), ku ktorému došlo o niečo skôr v priebehu dňa. Tento jav bol zmeraný aj neutrónovým monitorom umiestneným v observatóriu na Lomnickom štíte.

„Polárna žiara, označovaná aj ako aurora borealis (polárna žiara na severe) alebo ako aurora australis (polárna žiara v južných zemepisných šírkach) je prirodzený jav, ktorý nastáva, keď vysokoenergetické častice kozmického žiarenia prenikajú do vyšších vrstiev atmosféry (termosféra/exosféra),“ vysvetľuje Kubančák v článku.

To spôsobuje excitáciu alebo ionizáciu molekúl vzduchu v atmosfére. „Samotná polárna žiara potom vzniká v dôsledku deexcitácie a deionizácie molekúl vzduchu a jej intenzita závisí od toku častíc, ktorým sa podarilo prekonať ochranný štít magnetického poľa Zeme,“ uvádza.

Samuel Kováčik, teoretický fyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorý sa venuje aj popularizácii vedy na sociálnych sieťach, pre agentúru AFP uviedol: „Polárna žiara vzniká v horných vrstvách atmosféry pri interakcii s časticami slnečného vetra. Tie sú magnetickými poliami sťahované k pólom a tým pádom žiaru pozorujeme bežne tam.“

Kováčik venoval fenoménu polárnej žiary aj epizódu svojho Vedátorského podcastu v marci 2023 (archívny odkaz).

Ako vznikajú rozdielne farby?

Farba polárnej žiary závisí od chemického zloženia zemskej atmosféry a nadmorskej výšky, v ktorej reakcie s atmosférou prebiehajú.

Zelená farba je spôsobená zrážkou elektrónov s atómami kyslíka vo výške približne 100 km, kde je relatívne vysoká koncentrácia kyslíka. V kombinácii s väčšou schopnosťou ľudského oka rozpoznať zelené farebné spektrum môžeme povedať, že práve túto farbu polárnej žiary pozorovať najčastejšie.

Podľa Kanadskej vesmírnej agentúry a Správy národných parkov Spojených štátov sú síce polárne žiary v stredných zemepisných šírkach viditeľné zriedka, ale keď už sa objavia, deje sa tak zvyčajne počas najväčších magnetických búrok a prevládajú v nich červené farby. Červené farby polárnej žiary sa objavujú vo vyšších vrstvách atmosféry, od 200 km do 300 km nad zemským povrchom, kde je nižšia koncentrácia kyslíka.

Image
Polárna žiara nad mestom Akersberga severne od Štokholmu 15. marca 2023 ( AFP / Maelle LIONS-GEOLLOT)

Vedci: Polárna žiara nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo

Na tvrdenia z príspevkov na sociálnych sieťach sme sa opýtali priamo vedcov z Ústavu experimentálnej fyziky SAV. Vysvetlili jednotlivé tvrdenia v príspevkoch, pričom uviedli, že vo všeobecnosti tento jav nie je nebezpečný pre život na Zemi.

Polárna žiara nepáli kyslík

Kubančák a jeho kolega Šimon Mackovjak 13. novembra 2023 pre AFP odmietli tvrdenie o tom, že červený odtieň polárnej žiary je znakom „pálenia“ kyslíka, čím sa stáva pre pre človeka nebezpečným. Farba žiary v skutočnosti súvisí s vlnovou dĺžkou fotónov vznikajúcich pri reakcii. Rôzne vlnové dĺžky emitovaných fotónov sa javia ako rôzne farby.

„Červená farba v polárnej žiare je spôsobenená emisiou fotónov s vlnovou dĺžkou 630.0 nm, ktoré vznikajú pri deexcitácií atomárneho kyslíka,“ uviedli. „Samotným vyžiarením fotónov excitovaný kyslík stratí časť svojej energie, ktorú získal od kozmického žiarenia, no jeho množstvo sa nijako nemení. Celý tento proces sa odohráva vo výškach okolo 200 km.“

„Molekulárny kyslík (O2), ktorého množstvo je maximálne v našich výškach (do 10 km), nie je nijako ovplyvnený procesmi, ktoré sprevádzajú vznik a priebeh polárnej žiary,“ uviedli.

„Nie, polárna žiara nepáli nič, ide o svetlo vyžiarené pri relaxácii elektrónov na svoje miesto (v základnom energetickom stave),“ uviedol Samuel Kováčik s tým, že energetické častice sa po reakcii s atmosférou vracajú do svojho základného stavu.

Bez ohrozenia komerčnej leteckej dopravy

Vedci tiež pre AFP uviedli, že samotná polárna žiara nepredstavuje riziko pre leteckú dopravu. „Nie, komerčné lietadlá lietajú vo výške okolo 10 kilometrov, niektoré vojenské lietadlá lietajú trochu vyššie, no polárna žiara vzniká vo výške 100-300 km, teda v extrémne riedkej časti atmosféry,“ povedal Kováčik.

„Polárna žiara sama o sebe takúto hrozbu nepredstavuje,“ uviedli Kubančák a Mackovjak. Hrozbu podľa nich však môže predstavovať zvýšený tok kozmického žiarenia, ktorý v dôsledku slnečných a následných geomagnetických búrok môže zasiahnuť Zem.

Niektoré extrémne prípady vesmírneho počasia môžu mať skutočne ďalekosiahle dôsledky. Vysokoenergetické častice spojené s veľkými slnečnými erupciami alebo slnečnými búrkami môžu za výnimočných okolností ovplyvniť elektrické vedenie, počítačové siete, GPS alebo mobilné komunikačné systémy.

„V prípade mohutných udalostí na Slnku preto môže nastať situácia, kedy budú transatlantické lety cez polárne oblasti odklonené alebo dokonca budú musieť lietadlá letieť na nižších letových hladinách,“ uviedli Kubančák s Mackovjakom.

Kováčik taktiež uviedol, že mimoriadne silné slnečné búrky môžu byť nebezpečné: spomenul neslávne známu Carringtonovu udalosť z roku 1859, najväčšiu zaznamenanú geomagnetickú búrku, ktorá spôsobila nielen polárne žiary až v tropických oblastiach, ale aj požiare, pretože zapálila nahrávacie pásky na telegrafných staniciach.

Slnečné žiarenie nemôže preniknúť do zemského jadra

Vedci tiež odmietli tvrdenie, že polárna žiara je nebezpečná, pretože „kozmické žiarenie preniká až do jadra planéty“, ako sa uvádza v príspevkoch na sociálnych sieťach.

Kozmické žiarenie pochádza zo Slnka, z Mliečnej dráhy alebo v prípade častíc s najvyššou energiou z priestoru mimo našej galexie. Častice pochádzajúce zo Slnka, ktoré interagujú so zemskou atmosférou a vytvárajú polárnu žiaru, nepredstavujú pre ľudí na Zemi hrozbu, ale vo výnimočných prípadoch protónovej búrky môžu poškodiť niektoré elektrické systémy.

„Zemská kôra efektívne tieni všetky častice kozmického žiarenia,“ uviedli Kubančák a Mackovjak, pričom poukázali na jednu dôležitú výnimku - neutríno, elementárnu subatomárnu časticu bez elektrického náboja, ktorá s hmotou interaguje len minimálne.

„Neutrína majú schopnost nielen dostať sa do zemského jadra, ale aj z neho a zemskej kôry vyletieť a pokračovať v lete ďalej vo vesmíre.“

Ako vysvetľuje Kubančák vo svojom článku, magnetické pole Zeme funguje ako štít proti kozmickému žiareniu.

Pole je slabšie v blízkosti pólov a najsilnejší v blízkosti rovníka. „To je dôvod, prečo môžeme bežne pozorovať polárnu žiaru vo veľmi severných a južných oblastiach Zeme a prečo je polárna žiara zriedkavá v oblastiach nachádzajúcich sa v stredných zemepisných šírkach Zeme.“ píše sa v článku.

„Silná polárna žiara začiatkom novembra súvisela s mierne zvýšenou slnečnou aktivitou, kde boli silnejšie erupcie, ako je bežné. Naše magnetické pole je premenlivé, ale nie tak, aby spôsobilo pri polárnych žiarach rozdiely,“ uviedol Kováčik.

Tvorivá spoločnosť: Šírenie poplašných konšpirácií

Tvorivá spoločnosť, skupina, ktorá šíri poplašné správy o červenej polárnej žiare - a mnohé iné - si na svojej stránke dáva za cieľ „čo najrýchlejšie, legálnou a mierovou cestou prejsť na nový, tvorivý formát spoločnosti na celom svete, v ktorom bude ľudský život najvyššou hodnotou“.

Jej web funguje vo viac ako 50 jazykoch a je aktívna v mnohých krajinách vrátane Slovenska a Českej republiky, kde je prítomná prostredníctvom účtov na sociálnych sieťach naprieč jednotlivými platformami.

Je prepojená s ukrajinským pseudonáboženským hnutím AllatRa, ktorého vodca a zakladateľ Igor Michajlovič Danilov často vystupuje vo videách oboch skupín (tu, tu). V roku 2020 česko-slovenská facebooková stránka Tvorivej spoločnosti v jednom zo svojich príspevkov priamo uviedla: „Tvorivá spoločnosť je globálny projekt Medzinárodného spoločenského hnutia 'ALLATRA', ktorý sa týka každého!“

Napriek nedávnym snahám českej a slovenskej bunky Tvorivej spoločnosti dištancovať sa od hnutia AllatRa - napríklad tvrdením, že „projekt Tvorivá spoločnosť sa na základe medzinárodnej dohody účastníkov v r. 2021 osamostatnil“ - boli online konferencie Tvorivej spoločnosti priamo propagované na kanáloch siete AllatRa aj v máji 2022.

Image
Snímka archívnej verzie Dohody o ochrane osobných údajov, ktorá bola dostupná na stránke Tvorivej spoločnosti. Priama zmienka o hnutí AllatRa podčiarknutá červenou, vyhotovené agentúrou AFP

Skutočnosť, že Tvorivá spoločnosť je prepojená s hnutím AllatRa, bola donedávna priamo uvedená aj priamo na jej webe. Podľa archívnych verzií sekcie o ochrane osobných údajov bolo vlastníkom stránky „Občianske združenie 'ALLATRA INTERNATIONAL PUBLIC MOVEMENT'“ so sídlom na Ukrajine. Táto informácia však bola podľa archívov prístupných v online archivačnom nástroji Wayback Machine odstránená niekedy medzi 1. júlom a 22. júlom tohto roka.

Hnutie AllatRa aktívne propaguje nepodloženú pseudovedu a aj v slovenčine či češtine šíri divoké konšpiračné teórie o mimozemšťanoch či reptiliánoch, ktorí sú vraj súčasťou tajných svetových elít. Hnutie Tvorivá spoločnosť šíri falošný obsah s alarmistickými až apokalyptickými posolstvami (tu, tu). Dlhodobo napríklad hlása, že v roku 2036 nastane koniec sveta. Katastrofickým scenárom možno podľa hnutia predísť len „zjednotením celého ľudstva“.

Hnutia AllAtra aj Tvorivá spoločnosť dlhodobo analyzuje český religionista Jakub Ludvík, ktorý o nich píše pre internetový portál Náboženský Infoservis.

V rozhovore pre Seznam Zprávy v decembri 2022 Ludvík načrtol, ako hnutie pomáha šíriť proruské naratívy a jeho snahu o „zjednotenie“ všetkých spoločností pod vedením vodcu nazývaného Nomo. „Podľa AllatRy má toto spojenie vzniknúť v Rusku a vodcom tohto spojenia mý byť tzv. Nomo, ktorého spoločenstvo väčšinou identifikuje ako Vladimíra Putina.“

Vďaka aktivitám v Česku a na Slovensku sa hnutiu v posledných 12 mesiacoch venovalo množstvo lokálnyh médií, napríklad denník SME, Seznam Zprávy, Startitup, Český rozhlas či Aktuality.sk. V apríli 2022 informovala o tom, že sieť Tvorivá spoločnosť šíri nepravdivé informácie o klimatických zmenách, aj britská BBC.

Niektoré konkrétne tvrdenia a pozadie hnutia nedávno podrobne popísal aj český YouTuber Patrik Kořenář, ktorý odhaľuje a vyvracia populárne online mýty a konšpiračné teórie (tu, tu).

Ukrajina: Hnutie koná v prospech záujmov Ruska

Ukrajinské bezpečnostné zložky označili nedávno „sektu“ AllatRa za organizovanú zločineckú skupinu a jej lídrov obvinili z pôsobenia v záujme Ruska. V tlačovej správe ukrajinskej polície z 2. novembra sa uvádza, že ukrajinská tajná služba SBU v spolupráci s políciou vykonala razie v priestoroch hnutia v Kyjeve, Ľvove a ďalších mestách, pričom 20 takýchto buniek zablokovala.

„Členovia skupiny verejne propagovali myšlienky vytvorenia 'zväzu slovanských národov', 'mieru za každú cenu' a ďalšie prokremeľské naratívy,“ uvádza sa v správe.

Ukrajinská polícia v správe tiež uvádza, že disponuje nahrávkami súkromných rozhovorov medzi vodcami hnutia zo začiatku ruskej invázie z februára 2022, v ktorých „diskutujú o potrebe raketových útokov na civilistov a ciele na západnej Ukrajine s cieľom zlomiť ukrajinský vojenský odpor.“

SBU v tlačovej správe uviedla, že vyšetrovanie „potvrdilo skutočnosti o subverzných aktivitách hnutia AllatRa v prospech agresorskej krajiny“, pričom údajne lídri skupiny na jar 2022 nelegálne odišli do zahraničia a „počas pobytu v jednej z európskych krajín pokračovali v riadení svojej zločineckej organizácie na Ukrajine“.

„Podľa tajnej služby členovia náboženskej sekty pod rúškom 'misionárskej práce' ospravedlňovali ruskú vojenskú agresiu a verejne propagovali kremeľskú myšlienku vytvorenia 'Zväzu slovanských národov' pod vedením Moskvy,“ informovala ukrajinská tlačová agentúra Interfax.

Podľa ukrajinských zdrojov (tu, tu) čelia vodcovia hnutia obvineniam z vlastizrady, vytvorenia organizovanej zločineckej skupiny, propagandy komunistického totalitného režimu a ospravedlňovania či popierania ozbrojenej agresie Ruskej federácie voči Ukrajine.

Bývalá členka českej bunky Eva Hronová, ktorá bola v hierarchii hnutia vysoko, no začiatkom tohto roka z organizácie vystúpila, opísala svoje skúsenosti v sérii rozhovorov (tu, tu, tu). „Naratív, ktorý sa niesol znalosťami AllatRy aj ideológií Tvorivej spoločnosti, sa dá vyhodnotiť ako proruský. Pretože určite je protisystémový, protizápadný,“ povedala v reakcii na obvinenia ukrajinských služieb pre Seznam Zprávy 20. novembra.

Petra Mlejnková, bezpečnostná expertka z Katedry politológie Masarykovej univerzity, v rovnakom článku upozornila na silný panslavistický odkaz hnutia AllatRa. „Zásadné je to, že to je projekt antisystémový. Tvári sa ako pozitívny, ale v podstate je veľmi agresívny a stavia na dichotómii my verzus nepriateľ,“ vysvetlila expertka s tým, že snaha o podlomenie dôvery v inštitúcie a rozdelenie spoločnosti sú nástrojmi, ktoré používa ruská propaganda.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás