Fotografie zo zásahu ukrajinských pohraničiarov z roku 2021 sa vrátili v nepravdivom kontexte

Niekoľko týždňov po útoku Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 sa na sociálnych sieťach objavili fotografie zlatých tehličiek a hotovosti s tvrdením, že sa našli vo vozidle ukrajinského diplomata, ktorý utekal z krajiny kvôli vojne. Už vtedajšia investigatíva agentúry AFP ukázala, že snímky sa týkali zásahu na hranici, ku ktorému došlo rok pred inváziou. Keďže ruská agresia pokračuje, rovnaké príspevky sa znovu objavili v septembri 2023, pričom opäť naznačovali, že ide o nedávny incident. Ide o ďalší príklad online tvrdení, ktoré na nepravdivom základe vykresľujú ukrajinských politikov ako skorumpovaných.

Príspevok z 29. septembra 2023 tvoria fotografie mikrobusu plného kufrov, zlatých tehličiek a hotovosti v rôznych menách. Obsahuje komentár: „Batožina ukrajinského politika na hraniciach“. V príspevku nie je uvedené meno údajného politika ani to, kedy a kde malo k zásahu proti nemu dôjsť.

Príspevok, z ktorého používatelia mohli usúdiť, že ide o nedávnu udalosť a že ide o politika utekajúceho z Ukrajiny, mal viac ako 4700 zdieľaní. Niekoľko komentárov využilo príspevok na obvinenie ukrajinských orgánov z korupcie.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 6. októbra 2023

Obrázky sme spoznali z príspevkov zdieľaných v roku 2022 s nepravdivým tvrdením, že túto hotovosť a zlato po invázii pašoval z Ukrajiny ukrajinský diplomat.

AFP v tom čase odhalila, že takýto náklad sa našiel v roku 2021 vo vozidle zamestnancov ukrajinského veľvyslanectva vrátane jedného diplomata. Tí pôsobili v Poľsku a v služobnom mikrobuse sa snažili prepašovať nelegálny tovar z Ukrajiny do Európskej únie.

Fotografie zlata a hotovosti z roku 2021 zverejnil 4. októbra 2023 aj Miloš Kováčik, bývalý kandidát krajne pravicového hnutia Republika v parlamentných voľbách, ktoré sa konali 30. septembra. Republika sa do parlamentu nedostala.

Kováčik spája obrázky so súčasným premiérom Ľudovítom Ódorom a prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorí podporujú pomoc Ukrajine. „Je vláda PS Čaputovej a Ódora členom svetového mafiánskeho Sorosovského zoskupenia?“ pýta sa v príspevku.

Odkazuje na amerického miliardára a filantropa Georgea Sorosa, ktorý bol taktiež opakovane terčom falošných tvrdení a konšpirácií.

Čo ukazujú tieto fotografie?

Keď agentúra AFP prvýkrát informovala o tomto príbehu, príspevky ako napríklad tento zo 17. marca 2022 - približne tri týždne po invázii z 24. februára - tvrdili, že na ukrajinskom hraničnom priechode vedúcom do Poľska boli zadržaní Ukrajinci s nelegálnym tovarom. „Potkany unikajú z potápajúcej sa lode,“ písalo sa v ňom.

V Google sme vtedy vyhľadávali kľúčové slová „pašujúci diplomati“ v ukrajinčine. Takto sme narazili na tlačovú správu (archívny odkaz) ukrajinského Štátneho vyšetrovacieho úradu (DBR) z 1. marca 2021. Uvádzalo sa v nej, že vyšetrovatelia DBR v západoukrajinskom meste Ľvov odhalili organizovanú skupinu pašerákov, ktorej členmi boli aj zamestnanci veľvyslanectva Ukrajiny v Poľsku.

Podľa správy bol 28. februára 2021 zadržaný konzulárny atašé veľvyslanectva Ukrajiny v Poľskej republike a jeho vodič s veľkým nákladom peňazí, zlata a cigariet. Túto korisť sa pokúšali previezť do Európskej únie v služobnom mikrobuse a využívali pri tom diplomatické imunity a výsady, uvádza sa v správe. Podľa správy boli do organizovanej skupiny zapojení aj ďalší členovia štátnej služby.

Vo fotogalérii k tejto správe je zobrazené podobné vozidlo ako vo falošných príspevkoch, zlaté nugety a hotovosť, ale obrázky nie sú totožné s tými, ktoré v súčasnosti kolujú na sociálnych sieťach.

Image
Snímky fotografií z tlačovej správy z 1. marca 2021 vyhotovené AFP 11. októbra 2023

Snímky z ukrajinského vyšetrovacieho úradu

Ukrajinská Štátna bezpečnostná služba (SBU) informovala o rovnakom incidente 1. marca 2021. Podľa správy SBU boli zamestnanci ministerstva zahraničných vecí zadržaní na ukrajinskom hraničnom priechode Jahodin (archívny odkaz) s Poľskom. Pašovaný náklad podľa správy SBU vydávali za diplomatickú poštu.

Podľa správy zamestnanci ukrajinskej misie v Poľsku prevážali 140-tisíc amerických dolárov, 67,2-tisíc eur, 11,6-tisíc poľských zlotých, takmer 16 kg zlata v odhadovanej hodnote približne 15 miliónov ukrajinských hrivien a 8 826 škatuliek cigariet v hodnote 1,5 milióna hrivien.

O incidente informovali začiatkom marca 2021 nielen zahraničné (tu), ale aj slovenské médiá (tu, tu, tu). Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ľudí zapojených do tohto pašovania okamžite odvolal.

V tlačovej správe (archívny odkaz) zo 16. marca 2022 DBR informovala, že peniaze boli prevedené pre potreby armády. Vo fotogalérii k tejto správe sú obrázky, ktoré sa objavili vo falošných príspevkoch na sociálnych sieťach vrátane príspevkov zdieľaných v roku 2023.

Image
Snímky fotografií z tlačovej správy zo 16. marca 2022, ktoré sú totožné so zábermi z falošných príspevkov, vyhotovené AFP 11. októbra 2023

Odvtedy ukrajinské médiá podľa nášho vyhľadávania kľúčových slov o prípade neinformovali.

Ako sa prípad vyvíjal?

Tím AFP Fakty sledoval články o tomto prípade z ukrajinského webu „Sudovyj reporter“ (Súdny spravodajca, pozn. red.), ktorý sa zaoberá rôznymi prípadmi a súdnymi rozhodnutiami na Ukrajine.

V článku zo 17. decembra 2021 sa uvádza, že súd v Ljubomli uložil mužovi stíhanému v tomto prípade pokutu vo výške 100 percent hodnoty pašovaného nákladu, t. j. 26,8 milióna hrivien.

V ďalšom článku zo 7. januára 2022 sa spresňuje, že šofér, ktorý spolu s konzulárnym atašé prepravoval náklad v služobnom mikrobuse, bol 1. apríla 2021 prepustený z funkcie.

Na webe sme Sudovyj Reporter vyhľadali články s kľúčovými slovami „pašujúci diplomat“ a „Jahodin“, ale za posledných dvanásť mesiacov sme nenašli žiadne ďalšie správy o tomto prípade.

Korupcia je problém, ale Ukrajina napreduje

Korupcia sa dlhodobo spomína ako jeden z najväčších problémov Ukrajiny. Podľa správ webu Politico (archívny odkaz) alebo CNN (archívny odkaz) americká vláda napríklad počas diplomatických rokovaní v októbri 2023 uviedla, že pokračovanie boja proti korupcii bude kľúčom k ďalšej pomoci bojujúcej krajine.

Z Ukrajiny pomerne často prichádzajú správy o zásahoch aj proti politikom. Napríklad 10. októbra 2023 polícia v rámci vyšetrovania údajnej korupcie v odhadovanej hodnote 2,7 milióna dolárov vykonala razie v objektoch (archívny odkaz) spojených so starostom Mukačeva - mesta s 85-tisíc obyvateľmi, ktoré leží asi 40 kilometrov od slovenských hraníc.

Boj proti korupcii je jednou z kľúčových tém pri snahe krajiny o vstup do Európskej únie. Napríklad nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas návštevy Kyjeva v septembri 2023 ocenila (archívny odkaz) „pôsobivý“ pokrok ukrajinskej vlády pri reforme súdnictva, ale poznamenala, že Ukrajina „má pred sebou ešte veľa práce pri zavádzaní zákonov obmedzujúcich vplyv oligarchov a v boji proti korupcii“.

Ukrajinci sú terčom dezinformácií

V záplave dezinformácií na sociálnych sieťach súvisiacich s ruskou agresiou na Ukrajine sa terčom stal najmä ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, o ktorom sa šíria nepodložené tvrdenia, že má dom za 35 miliónov na Floride alebo že berie drogy.

Bývalý ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov bol v júli 2023 falošne obvinený, že kúpil luxusnú vilu vo Francúzsku alebo že sa po odchode z funkcie zabával na luxusnej jachte.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 agentúra AFP vyvrátila množstvo falošných tvrdení súvisiacich s týmto konfliktom; ich úplný zoznam nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás