Milan Mazurek šíri zavádzajúce video o stretoch migrantov s talianskou políciou

V posledných týždňoch sa na internete vo viacerých jazykoch šírilo video z potýčky z roku 2021 v talianskom meste Marotta s nepravdivým tvrdením, že ide o čerstvé zábery. Otázka migrácie sa dostala aj do kampane pred parlamentnými voľbami na Slovensku, ktoré sa uskutočnia 30. septembra. Milan Mazurek, poslanec Národnej rady SR a kandidát za krajne pravicovú stranu Republika, zdieľal spomínané video a zavádzajúco ho označil za zábery „dnešného Talianska“. Iní používatelia sociálnych sietí k videu nepravdivo písali, že vzniklo na Lampeduse, teda na talianskom ostrove, ktorý začiatkom tohto mesiaca zaznamenal prudký nárast počtu príchodov migrantov. Zábery však vznikli v celkom inej časti Talianska.

Podobne ako vo voľbách v roku 2016 je aj tento rok jednou z hlavných tém kampane pred slovenskými parlamentnými voľbami migrácia. Polícia uvádza, že došlo k nárastu počtu migrantov prekračujúcich (archívny odkaz) slovenskú hranicu s Maďarskom - z 10 900 za celý rok 2022 na 24 500 za prvých osem mesiacov roku 2023. Hnutie Republika ako jednu zo svojich priorít uvádza prísľub, že zastaví prílev migrantov a že nebude prijímať migrantov v rámci žiadneho budúceho plánu EÚ na presídľovanie.

„Dnešné Taliansko... ak sa rýchlo nezobudíme, prevalcujú nás ako západnú Európu!“ píše poslanec Republiky Milan Mazurek na Facebooku v príspevku, ktorý zdieľalo takmer 5000 ľudí.

Video bolo v slovenčine zdieľané napríklad aj tu alebo tu, a to spoločne s tvrdením, že má ísť o zachytenie nedávnych stretov s políciou na talianskom ostrove Lampedusa.

Video z príspevku sa v súvislosti so situáciou na Lampeduse šírilo aj v iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, angličtine alebo španielčine. Agentúra AFP sa mu venovala tu a tu.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 22. septembra 2023

Milan Mazurek sa prvýkrát dostal do parlamentu v roku 2016 ako kandidát krajne pravicovej strany ĽSNS. V roku 2019 prišiel o mandát po tom, ako bol právoplatne odsúdený za trestný čin hanobenia rasy, národa a presvedčenia.

V roku 2020 sa vrátil do parlamentu na kandidátke tej istej strany, ale neskôr ju opustil a spoluzakladal hnutie Republika. V septembrových voľbách je na 150. mieste kandidátky hnutia. Na emailové otázky k nepravdivému príspevku nereagoval poslanec ani komunikačné oddelenie Republiky.

Ako sme sa dostali do mesta Marotta

Pomocou vyhľadávacieho nástroja InVID/WeVerify vyvinutého agentúrou AFP sme video zdieľané Mazurekom rozdelili na sériu statických obrázkov, na základe ktorých sme spustili niekoľko reverzných vyhľadávaní obrázkov v rôznych vyhľadávačoch, ako sú Google alebo Yandex.

Agentúra AFP takto našla prvú stopu po videu v tweete, ktorý v roku 2021 zverejnil vo flámčine krajne pravicový belgický poslanec Sam Van Rooy (archívny odkaz). Už toto zistenie de facto dokázalo, že video nevzniklo v roku 2023, ale stále nebolo jasné, kde a kedy presne vzniklo.

Image
Snímka tweetu, ktorá ukazuje, že pôvodné video bolo zverejnené v roku 2021, vyhotovená AFP 22. septembra 2023

Ďalšie výsledky vyhladávania podobnými metódami viedli AFP k informáciam, podľa ktorých sa incident odohral v talianskom meste Marotta. Toto video z talianskeho kanála na YouTube (archívny odkaz) uvádza, že incident sa odohral 7. augusta 2021.

Po vyhľadaní hesla „Marotta 7 august 2021“ v Googli a obmedzení výsledkov na obdobie od 7. do 10. augusta 2021 našla agentúra AFP správu talianskej tlačovej agentúry Ansa, ktorá je archivovaná na tomto odkaze. V nej sa uvádza, že k incidentu došlo v meste Marotta v regióne Marky na jadranskom pobreží v centrálnom Taliansku a nie na Lampeduse na úplnom juhu krajiny. Počas stretu veľkého počtu ľudí boli napadnutí a zranení karabinieri (žandári spadajúci pod ministerstvo obrany), uvádza talianska agentúra. Podľa agentúry Ansa bol zranený aj Senegalčan a zatknutí boli dvaja Albánci, Kolumbijčan a Senegalčan.

Pri vyhľadávaní slov „carabinieri Marotta“ v Googli s časovým obmedzením od 07. do 11. augusta 2021 našla agentúra AFP niekoľko článkov z talianskych médií, ktoré o incidente informovali. Napríklad noviny Leggo opisujú „veľkú bitku, do ktorej sa zapojili desiatky mladých cudzincov: napadli a zranili dvoch karabinierov“ (archívny odkaz).

Preplnené zariadenia

Video bolo v slovenčine aj v iných jazykoch zdieľané s tvrdením, že ide o nedávne zábery z ostrova Lampedusa. Po prudkom náraste počtu prichádzajúcich migrantov začiatkom tohto mesiaca boli pôvodné prijímacie zariadenia na ostrove Lampedusa preplnené (archívny odkaz).

Image
Migranti prichádzajú 18. septembra 2023 do prístavu na talianskom ostrove Lampedusa. ( AFP / Zakaria ABDELKAFI)

„Vyhlásili sme núdzový stav. Žiadame to isté, čo už niekoľko mesiacov, aby ostrov chránili lode s radarmi a tiež pomoc pre náš ostrov, ktorý je pod veľkým tlakom,“ cituje v správe zo 14. septembra starostu Lampedusy Filippa Mannina agentúra ČTK (archívny odkaz).

Na videách z ostrova vidno, ako utečenci preliezajú cez ploty alebo ako sú proti nim nasadení policajti so štítmi a obuškami (achívne odkazy tu a tu).

K tejto téme sa vyjadrili viacerí európski politici. Talianska premiérka Giorgia Meloni a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen tento mesiac spoločne navštívili Lampedusu. Meloni tam povedala (archívny odkaz), že „migračný tlak, ktorý Taliansko zažíva od začiatku roka, je neudržateľný“.

Parlamentné voľby sa na Slovensku konajú v sobotu 30. septembra. Nepravdivým tvrdeniam súvisiacim s voľbami sme sa venovali tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás