Tvrdenia austrálskeho geológa o emisiách uhlíka sú podľa odborníkov nepravdivé a zavádzajúce
- Uverejnené 27. septembra 2023 o 15:39
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Kate TAN, AFP Austrália
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Zase ďalší podvod sa im začal rozpadávať,“ píše sa v príspevku na Facebooku zo 7. septembra 2023, ktorý mal 5800 zdieľaní.
Príspevok v takmer dvojminútovom videu obsahuje časť prejavu, ktorý austrálsky geológ Plimer predniesol 2. októbra 2022 na austrálskej konzervatívnej konferencii CPAC.
„Nemám názory, mám preukázateľné fakty,“ hovorí Plimer publiku. „Fakt číslo jedna: Nikto nikdy nedokázal, že ľudské emisie oxidu uhličitého spôsobujú globálne otepľovanie - nikdy to nebolo dokázané.“
V skutoťnosti však existuje vedecký konsenzus, že ľudská činnosť - najmä spaľovanie fosílnych palív - spôsobila zmenu klímy a že Plimerove tvrdenia sú zavádzajúce.
„Jednoznačné“ dôkazy
Ukážky z Plimerovho prejavu sa šírili v češtine, angličtine, francúzštine či holandčine. V slovenčine sa video objavilo aj na Telegrame. Tvrdenia z celého vystúpenia vyvrátila agentúra AFP tu alebo tu. Agentúra AFP v slovenčine opakovane vyvrátila nepravdivé tvrdenia ohľadne emisií oxidu uhličitého tu, tu alebo tu.
Podľa správy (archívny odkaz) Medzivládneho panelu pre zmenu klímy z roku 2021 (IPCC) „je jednoznačné, že vplyvom človeka sa atmosféra, oceán a pevnina oteplili“. Článok o tejto správe v slovenčine nájdete tu (archívny odkaz).
Správa vyjadruje súčasný konsenzus vedcov v otázke zmeny klímy. Podľa prieskumu z roku 2021 98,7 % zo 153 odborníkov na klímu uviedlo, že Zem sa otepľuje v dôsledku ľudskej činnosti, napríklad spaľovania fosílnych palív.
Hladina oxidu uhličitého rýchlo stúpa od začiatku priemyselnej revolúcie v roku 1750 a podľa NASA (archívny odkaz) dosiahol v auguste 2023 hodnotu 420 častíc na milión.
Je to približne o 50 percent viac ako v predindustriálnom období, uviedol pre agentúru AFP 19. júla David Hutchinson (archívny odkaz), paleoklimatológ z austrálskej Univerzity Nového Južného Walesu.
Vo videu Plimer tvrdí, že ak chce niekto dokázať, že za globálnym otepľovaním stojí oxid uhličitý vypúšťaný ľuďmi, „musel by dokázať, že 97 percent emisií, ktoré sú prirodzené, nespôsobuje globálne otepľovanie“.
„Od prvého dňa narážame na vedecký podvod,“ dodáva Plimer.
Keď sa Johna Cooka z Monashovej univerzity agentúra AFP spýtala na Plimerove tvrdenia, reagoval: „Sú to falošné argumenty, ktorých cieľom je zavádzať a mýliť verejnosť v otázke zmeny klímy spôsobenej človekom.“
Cook 30. novembra 2022 pre agentúru AFP označil Plimerov argument, že prirodzené emisie oxidu uhličitého sú väčšie ako ľudské, za „prílišné zjednodušenie“. „Za posledných niekoľko tisícročí vidíme, že príroda bola v rovnováhe a atmosférický oxid uhličitý bol stabilný, kým ľudia nezačali vypúšťať do ovzdušia veľké množstvá tohto plynu.“
Cook je zakladateľom časopisu Skeptical Science, ktorý uverejňoval články o dezinformáciách o globálnom otepľovaní. On a jeho tím sa už predtým zaoberali Plimerovými tvrdeniami.
Spôsobené výhradne človekom
Plimer spomína „propagandu“, podľa ktorej nárast oxidu uhličitého spôsobí prudké globálne otepľovanie, a hovorí publiku, že v skutočnosti je pravdou „presný opak“, teda že zvyšovanie teploty vedie k nárastu oxidu uhličitého, čo ilustruje bublinkami v zohrievajúcom sa pive alebo v pohári šampanského.
Chris Jones, odborník na uhlíkové cykly z britskej meteorologickej služby Met Office, pre agentúru AFP povedal, že ľudská činnosť je „výlučne zodpovedná za nerovnováhu“ v pomere plynov v atmosfére pochádzajúcich z rôznych zdrojov.
„Zmena CO2 od predindustriálneho obdobia je spôsobená výlučne človekom, a to vieme na základe viacerých dôkazov,“ povedal Jones, hlavný autor správy IPCC z roku 2013 na túto tému.
Bude tento rok najteplejší v histórii?
Svetová meteorologická organizácia začiatkom septembra oznámila (archívny odkaz), že tri letné mesiace roku 2023 boli najteplejšie v histórii. Najteplejším mesiacom histórie meraní bol tohtoročný júl, po ktorom nasledoval tohtoročný august.
Medzitým bude rok 2023 pravdepodobne najteplejším rokom v histórii ľudstva, uviedol v septembri 2023 klimatický program Európskej únie Copernicus Climate Change Service (archívny odkaz). Podľa tohto programu boli všetky doteraz najteplejšie roky na svete zaznamenané v poslednom desaťročí a boli nimi - v zostupnom poradí - roky 2016, 2020, 2019 a 2017.
V auguste bola zaznamenaná aj najvyššia priemerná teplota povrchu mora - dosiahla 20,98 stupňa Celzia.
„Tri mesiace, ktoré sme práve zažili, boli najteplejšie za posledných 120-tisíc rokov,“ povedala zástupkyňa riaditeľa programu Copernicus Samantha Burgess.
Dodala, že ak bude na severnej pologuli „normálna“ zima, môžeme už teraz predpovedať, že rok 2023 bude najteplejším rokom, aký ľudstvo zažilo.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás