Toto nie je pravý pas Zelenskej, je falošný a sú v ňom chyby
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 10. júla 2023 o 15:35
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Manželka klauna, volebného podvodníka a ničiteľa Ukrajiny Olena Zelenská dostala izraelský pas. Takže klaun má, alebo bude mať taký istý,“ píše sa v príspevku na Facebooku z 27. júna 2023, ktorý zdieľali stovky používateľov. Podobné príspevky sa v slovenčine šírili na Telegrame či VKontakte, objavovali sa aj v poľštine alebo v ruštine.
V skutočnosti nejde o pravý pas. Zdá sa, že obrázok vznikol kombinácoiu vzorového pasu izraelského občana, ktorý je dostupný na internete, so záberom ukrajinskej prvej dámy z videa zverejneného online v apríli 2023.
Ruské príspevky širiace falošný pas tvrdia, že ich Zelenská dostala počas návštevy Izraela. Jej prvá návšteva krajiny sa začala 19. júla 2023.
Bližší pohľad na obrázok pasu, ktorý sa šíril na sociálnych sieťach, ukazuje, že dátum jeho vydania a dátum konca platnosti si navzájom protirečia. Na dokumente sa píše, že ho vydali 19. júna 2023, kým koniec platnosti je ped týmto dátumom, a to 18. júna 2023.
Pri skúmaní rovnakých príspevkov ukrajinská fact-checkingová organizácia Ukrinform zistila, že podkladom pre fotomontáž je vzor pasu izraelských občanov, ktorý sa dá jednoducho nájsť na webe Európskej rady. Podobnosti sú zjavné vrátane umiestnenia pečiatok.
Na pase sú meno držiteľa, jeho priezvisko, dátum a miesto narodenia, občiantsvo a pohlavie uvedené v angličtine na jednej strane, rovnaké informácie v hebrejčine sú na strane druhej.
Požiadali sme novinára AFP hovoriaceho po hebrejsky, aby skontroloval jazyk na obrázku, ktorý vraj ukazuje pas Zelenskej. Jednou z chýb, na ktoré upozornil, bolo, že písmo je písané nesprávnym smerom. V hebrejskej abecede sú slová písané sprava doľava, v tomto nepravdivom obrázku písmená smerujú zľava doprava.
Gramatická chyba je tiež pri údaji o občianstve. V hebrejčine sa slovo pre „občianstvo“ uvádza v ženskom rode, takže by malo nasledovať slovo „izraelská“, teda ישראלית. Namiesto toho sa v príspevkoch používa verzia v mužskom rode ישראלי.
Navyše, aj hebrejská verzia mena Zelenská je napísaná v nesprávnom smere, teda zľava doprava. Správnu podobu je vidno na stránke wikipédie v hebrejčine.
Ďalším znakom, že ide o falošný pas, je uvedené miesto narodenia Zelenskej ako ZSSR, teda bývalý Sovietsky zväz. Zelenská sa narodila 6. febráura 1978 v ukrajinskom Kryvom Rihu ešte pred tým, ako Ukrajina získala nezávislosť v roku 1991. Ako však potvrdil novinár AFP, Izraelčania narodení na Ukrajine pred rokom 1991, ktorí do Izraela emigrovali po roku 1991, majú v pase ako miesto narodenia uvedenú Ukrajinu.
Fotografia
Dohľadali sme tiež pôvod fotografie na falošnom pase. Spätným vyhľadávaním obrázkov na ruskom vyhľadávači Yandex sme objavili, že rovnakú fotografiu Zelenskej publikoval 11. apríla 2023 ukraijnský ženský magazín. Ako zdroj obrázku uvádza Instagram.
Nepodarilo sa nám rovnakú fotografiu nájsť na Zelenskej oficiálnom instagramovom účte, pozreli sme sa preto na jej kanál na Telegrame, kde sme fotografiu našli. Záber pochádza z videa z vernisáže výstavy ukrajinského avantgardného umelca zo 6. apríla 2023. Video bolo zverejnené 7. apríla 2023 na facebookovom účte Mystetskyi Arsenal, ktorý patrí poprednej štátnej umeleckej inštitúcii.
Ruskú inváziu na Ukrajinu z februára 2022 sprevádza záplava dezinformácií. V minulosti sme sa už venovali tvrdeniam s nepravdivými osobnými útokmi na Zelenského. Podľa jedného z nich je prívržencom nacizmu, sfalšované video zas malo ukázať, že užíva kokaín.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás